Europese Commissie zet volgende stap naar kapitaalmarktunie
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie zet met een pakket wetsvoorstellen een volgende stap naar de zogeheten Europese kapitaalmarktunie. Onder meer simpelere toegang tot financiële data en een betere bescherming tegen risico's moeten investeerders stimuleren om ook in andere EU-landen hun geld te steken in bedrijven en projecten.
Dat is volgens Eurocommissaris Mairead McGuinness (Kapitaalmarkt) extra nodig voor het economische herstel van de coronacrisis. "Kapitaalmarkten spelen een cruciale rol, naast banken, in het financieren van de economie." Er zijn de komende jaren bovendien miljarden euro’s nodig voor de omslag naar een groene en digitale economie en de lidstaten kunnen dat geld niet alleen opbrengen. Een gezamenlijke kapitaalmarkt maakt bedrijven ook minder afhankelijk van banken voor een lening.
Ondanks dat er al sinds tientallen jaren afspraken bestaan over het vrije verkeer van kapitaal in de EU, is er in de praktijk een lappendeken van nationale regelgevingen en daardoor belemmeringen. Spaarders en beleggers kunnen moeilijk risico’s over de grens inschatten, blijkt uit ervaring. Om daar beter inzicht in te krijgen stelt de commissie voor een centraal Europees ‘loket’ met financiële bedrijfsgegevens en informatie over beleggingsproducten op te zetten.
CTS
Ook wil het dagelijks EU-bestuur de toegang verruimen tot het elektronische systeem dat bijna real-time handelsgegevens over aandelen, obligaties en derivaten op Europese beurzen zoals Euronext geeft. Dit zogeheten Consolidated Tape System (CTS) is nu alleen toegankelijk voor een handvol professionele investeerders. Het geeft beleggers volgens de commissie een beter inzicht in prijzen en andere voorwaarden op de financiële markten. Hiervoor moet de Europese beleggingsrichtlijn MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) worden aangepast.
Daarnaast wil de commissie de EU-regeling voor langetermijninvesteringsfondsen (ELTIFs) herzien om langlopende investeringen in bijvoorbeeld energie, transport of de bouw van ziekenhuizen te vergemakkelijken. Zo wordt de investeringsdrempel voor particuliere beleggers van minimaal 10.000 euro geschrapt.
Zowel de lidstaten als het Europees Parlement moeten de voorstellen goedkeuren.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen gingen dinsdag scherp omlaag, vooral door de angst dat AI-ontwikkelingen de positie van gevestigde softwarebedrijven zullen ondermijnen. Die vrees werd eerder op de dag aangewakkerd op de Europese beurzen door een nieuwe tool van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. Het hulpmiddel zorgde voor nog meer twijfels over wat AI gaat doen met de hele informatie- en datasector.
13 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De topman van OpenAI, het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT, overweegt farmaceutische bedrijven te ondersteunen bij het ontdekken van nieuwe medicijnen, met behulp van zijn AI-technologieën. In ruil daarvoor zou OpenAI vervolgens een deel van de opbrengsten uit die ontdekkingen kunnen ontvangen, zei Sam Altman dinsdag tijdens een AI-conferentie in San Francisco.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan deze week tot elf nieuwe handelsakkoorden over zeldzame aardmetalen aankondigen, zei de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum.
1 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
4 uur geleden