Europese Commissie zegt Oekraïne 35 miljard euro aan leningen toe
e KYIV (ANP) - De Europese Commissie zegt Oekraïne maximaal 35 miljard euro aan leningen toe. Dat heeft de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag bekendgemaakt tijdens een bezoek aan Kyiv.
Door de "voortdurende Russische aanvallen heeft Oekraïne blijvende steun van de Europese Unie nodig", schrijft Von der Leyen op X. De toezegging van vrijdag is "een andere belangrijke bijdrage van de EU aan het herstel van Oekraïne".
Oekraïne mag zelf beslissen waar het land het geld voor gaat inzetten, zei Von der Leyen tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De miljarden geven Oekraïne financiële stabiliteit, zei de politica. Het geld is afkomstig van bevroren Russische tegoeden, zei Von der Leyen. Het is volgens haar terecht dat agressor Rusland meebetaalt aan het herstel van Oekraïne.
Oekraïne gaat het geld onder meer gebruiken voor wapens zoals drones en luchtafweer, de bouw van schuilkelders bij scholen en bescherming van de energievoorziening in het land, zei Zelensky.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - Het verbod op de Britse pro-Palestijnse actiegroep Palestine Action is onwettig, oordeelt de rechter. De regering plaatste de organisatie in juli op de lijst met terroristische organisaties, maar volgens de rechter is dat in strijd met het recht op vrijheid van meningsuiting.
22 minuten geledenOSLO (ANP) - Het Noorse hof heeft deze week een sms gestuurd naar verschillende organisaties waarvan kroonprinses Mette-Marit beschermvrouwe is. Daarin staat een uitnodiging om verder te praten over de ophef die ontstond over de banden van de kroonprinses met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, melden Noorse media.
57 minuten geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft de beloning voor informatie die leidt tot de opsporing van de ontvoerde Nancy Guthrie of haar kidnapper verhoogd tot 100.000 dollar (84.000 euro). Dat is een verdubbeling van het bedrag dat eerder was uitgeloofd.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland gaat Cuba "humanitair helpen" omdat de VS proberen onder meer de olietoevoer naar het eiland te blokkeren. Dit heeft de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov bevestigd. Russische media meldden eerder al dat het Kremlin van plan was binnenkort te hulp te schieten.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR) - Denemarken levert vier F-35-gevechtsvliegtuigen voor de nieuwe Noordpoolmissie van de NAVO. Ook de Verenigde Staten zullen aan de Arctic Sentry-missie bijdragen, zegt defensieminister Troels Lund Poulsen.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP/RTR) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft tijdens de veiligheidsconferentie in München een ontmoeting gepland met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ze zullen het onder meer hebben over Groenland, zei Frederiksen bij aankomst in München.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen het vliegdekschip USS Gerald R. Ford en de bijbehorende militaire schepen naar het Midden-Oosten, melden Amerikaanse media als CBS News en The New York Times (NYT). Die vloot lag voor de kust van Venezuela, maar wordt nu gebruikt om de druk op Iran op te voeren.
2 uur geleden