Europese Commissie zegt Oekraïne 35 miljard euro aan leningen toe
e KYIV (ANP) - De Europese Commissie zegt Oekraïne maximaal 35 miljard euro aan leningen toe. Dat heeft de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag bekendgemaakt tijdens een bezoek aan Kyiv.
Door de "voortdurende Russische aanvallen heeft Oekraïne blijvende steun van de Europese Unie nodig", schrijft Von der Leyen op X. De toezegging van vrijdag is "een andere belangrijke bijdrage van de EU aan het herstel van Oekraïne".
Oekraïne mag zelf beslissen waar het land het geld voor gaat inzetten, zei Von der Leyen tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. De miljarden geven Oekraïne financiële stabiliteit, zei de politica. Het geld is afkomstig van bevroren Russische tegoeden, zei Von der Leyen. Het is volgens haar terecht dat agressor Rusland meebetaalt aan het herstel van Oekraïne.
Oekraïne gaat het geld onder meer gebruiken voor wapens zoals drones en luchtafweer, de bouw van schuilkelders bij scholen en bescherming van de energievoorziening in het land, zei Zelensky.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.
38 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht binnen 24 uur een akkoord over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. Dat zei Kallas dinsdag op een persconferentie, net nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X meldde dat de Droezjba-pijpleiding is gerepareerd en weer kan worden gebruikt.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum wil dat er strengere controle komt op wapenbezit en er meer beveiliging komt bij toeristische trekpleisters. Ze sprak na een schietpartij in het tempelcomplex van de piramiden van Teotihuacán ten noordoosten van de hoofdstad Mexico-Stad.
3 uur geledenKYIV (ANP) - De Droezjba-pijpleiding die Russische olie naar Oost-Europa vervoert, is gerepareerd en kan weer in gebruik worden genomen. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een bericht op X.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar dringt er bij Iran en de VS op aan hun wapenstilstand te verlengen. Dit staat in een verklaring van zijn ministerie. De Verenigde Staten willen snel een tweede ronde directe onderhandelingen met Iran in Pakistan, dat als bemiddelaar optreedt.
4 uur geleden