Europese Commissie wil verlenging regels opsporen kinderporno
BRUSSEL (ANP) - Een Europese regeling voor telecombedrijven om op vrijwillige basis seksueel misbruik van kinderen op te sporen en te verwijderen wordt waarschijnlijk verlengd tot 2026. De Europese Commissie heeft de verlenging voorgesteld nu de EU-landen onderling te verdeeld zijn om tot echte EU-wetgeving te komen.
De huidige tijdelijke regeling loopt in de zomer van 2024 af. Met de verlenging hoopt de Europese Commissie te voorkomen dat er straks helemaal geen juridische basis meer is voor het opsporen van kinderporno. Dan zouden makers en bekijkers van kinderporno er makkelijker mee wegkomen als ze beelden delen of kinderen online verleiden. In sommige gevallen kan het zelfs tot straffeloosheid leiden. Volgens de commissie neemt de hoeveelheid materiaal en ook de ernst van de misdrijven toe. Met de huidige en toekomstige regeling kan het nu aangetroffen datamateriaal ook de basis blijven voor strafzaken.
Een alomvattende EU-regeling kan er pas komen als zowel het Europees Parlement als de EU-landen het eens worden over de tekst en de voorwaarden. Probleem bij het vinden van de juiste woorden is dat het bestrijden en opsporen van kindermisbruik vaak samengaat met een inbreuk op privacyregels. Bijvoorbeeld als het internet en chats en telefoonboodschappen systematisch moeten worden doorzocht of versleutelde informatie moet worden blootgelegd.
Goede balans vinden
Een werkgroep in het Europees Parlement heeft vorige maand een compromistekst goedgekeurd. Normaal gesproken neemt het voltallige parlement dit oordeel binnenkort over. De uitkomst in het Europarlement is dat het systematische doorzoeken alleen gebeurt bij mensen die al verdacht worden van betrokkenheid bij kindermisbruik.
Dezelfde dilemma's om een goede balans te vinden tussen de opsporing van misdaden en de bescherming van privacy spelen nu nog bij de lidstaten. De landen gaan er volgende week opnieuw over vergaderen. Diplomaten bevestigen dat de zaak moeilijk ligt. Europarlementariër Paul Tang van de sociaaldemocratische fractie heeft meegewerkt aan de compromistekst van het Europarlement. Hij heeft de lidstaten opgeroepen "naar ons voorbeeld te kijken", zodat ook de EU-landen snel tot overeenstemming komen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Drie personen zijn om het leven gekomen bij een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in het Caribisch gebied, zo maakte het Southern Command van de Amerikaanse strijdkrachten op X bekend.
3 uur geledenSAN JOSÉ (ANP/AFP) - Onderzoekers hebben in Costa Rica fossielen van een mastodont en een reuzenluiaard opgegraven die tien- tot veertigduizend jaar geleden leefden. Volgens het Nationaal Museum, dat de vondst bekendmaakte, is het de grootste en een van de relevantste in decennia. De mastodont is verwant aan de mammoet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten beginnen volgende week dinsdag in Genève twee onderhandelingsrondes. De ene met Iran en de andere met Rusland en Oekraïne. Dat hebben anonieme zegslieden aan het persbureau Reuters verteld.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Britse premier Keir Starmer zal op de grote veiligheidsconferentie in München zaterdag bepleiten dat de Europese Unie voor zijn defensie minder afhankelijk wordt van de Verenigde Staten. Dat blijkt uit vooraf vrijgegeven delen van zijn toespraak.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag op Truth Social gedreigd strengere eisen te stellen aan de identificatie van kiezers bij de Congresverkiezingen in november, in de Verenigde Staten de midterms genoemd. Trump kondigde een decreet over de kwestie aan en dreigde daarbij het Congres te passeren.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.
7 uur geleden