Europese Commissie wil verlenging regels opsporen kinderporno
BRUSSEL (ANP) - Een Europese regeling voor telecombedrijven om op vrijwillige basis seksueel misbruik van kinderen op te sporen en te verwijderen wordt waarschijnlijk verlengd tot 2026. De Europese Commissie heeft de verlenging voorgesteld nu de EU-landen onderling te verdeeld zijn om tot echte EU-wetgeving te komen.
De huidige tijdelijke regeling loopt in de zomer van 2024 af. Met de verlenging hoopt de Europese Commissie te voorkomen dat er straks helemaal geen juridische basis meer is voor het opsporen van kinderporno. Dan zouden makers en bekijkers van kinderporno er makkelijker mee wegkomen als ze beelden delen of kinderen online verleiden. In sommige gevallen kan het zelfs tot straffeloosheid leiden. Volgens de commissie neemt de hoeveelheid materiaal en ook de ernst van de misdrijven toe. Met de huidige en toekomstige regeling kan het nu aangetroffen datamateriaal ook de basis blijven voor strafzaken.
Een alomvattende EU-regeling kan er pas komen als zowel het Europees Parlement als de EU-landen het eens worden over de tekst en de voorwaarden. Probleem bij het vinden van de juiste woorden is dat het bestrijden en opsporen van kindermisbruik vaak samengaat met een inbreuk op privacyregels. Bijvoorbeeld als het internet en chats en telefoonboodschappen systematisch moeten worden doorzocht of versleutelde informatie moet worden blootgelegd.
Goede balans vinden
Een werkgroep in het Europees Parlement heeft vorige maand een compromistekst goedgekeurd. Normaal gesproken neemt het voltallige parlement dit oordeel binnenkort over. De uitkomst in het Europarlement is dat het systematische doorzoeken alleen gebeurt bij mensen die al verdacht worden van betrokkenheid bij kindermisbruik.
Dezelfde dilemma's om een goede balans te vinden tussen de opsporing van misdaden en de bescherming van privacy spelen nu nog bij de lidstaten. De landen gaan er volgende week opnieuw over vergaderen. Diplomaten bevestigen dat de zaak moeilijk ligt. Europarlementariër Paul Tang van de sociaaldemocratische fractie heeft meegewerkt aan de compromistekst van het Europarlement. Hij heeft de lidstaten opgeroepen "naar ons voorbeeld te kijken", zodat ook de EU-landen snel tot overeenstemming komen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
31 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
2 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
2 uur geleden