
Europese Commissie wil verlenging regels opsporen kinderporno
BRUSSEL (ANP) - Een Europese regeling voor telecombedrijven om op vrijwillige basis seksueel misbruik van kinderen op te sporen en te verwijderen wordt waarschijnlijk verlengd tot 2026. De Europese Commissie heeft de verlenging voorgesteld nu de EU-landen onderling te verdeeld zijn om tot echte EU-wetgeving te komen.
De huidige tijdelijke regeling loopt in de zomer van 2024 af. Met de verlenging hoopt de Europese Commissie te voorkomen dat er straks helemaal geen juridische basis meer is voor het opsporen van kinderporno. Dan zouden makers en bekijkers van kinderporno er makkelijker mee wegkomen als ze beelden delen of kinderen online verleiden. In sommige gevallen kan het zelfs tot straffeloosheid leiden. Volgens de commissie neemt de hoeveelheid materiaal en ook de ernst van de misdrijven toe. Met de huidige en toekomstige regeling kan het nu aangetroffen datamateriaal ook de basis blijven voor strafzaken.
Een alomvattende EU-regeling kan er pas komen als zowel het Europees Parlement als de EU-landen het eens worden over de tekst en de voorwaarden. Probleem bij het vinden van de juiste woorden is dat het bestrijden en opsporen van kindermisbruik vaak samengaat met een inbreuk op privacyregels. Bijvoorbeeld als het internet en chats en telefoonboodschappen systematisch moeten worden doorzocht of versleutelde informatie moet worden blootgelegd.
Goede balans vinden
Een werkgroep in het Europees Parlement heeft vorige maand een compromistekst goedgekeurd. Normaal gesproken neemt het voltallige parlement dit oordeel binnenkort over. De uitkomst in het Europarlement is dat het systematische doorzoeken alleen gebeurt bij mensen die al verdacht worden van betrokkenheid bij kindermisbruik.
Dezelfde dilemma's om een goede balans te vinden tussen de opsporing van misdaden en de bescherming van privacy spelen nu nog bij de lidstaten. De landen gaan er volgende week opnieuw over vergaderen. Diplomaten bevestigen dat de zaak moeilijk ligt. Europarlementariër Paul Tang van de sociaaldemocratische fractie heeft meegewerkt aan de compromistekst van het Europarlement. Hij heeft de lidstaten opgeroepen "naar ons voorbeeld te kijken", zodat ook de EU-landen snel tot overeenstemming komen.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro (70) heeft een vorm van huidkanker. Dat meldt het ziekenhuis in Brasilia waar hij eerder op dinsdag was opgenomen met hevige hik, braakverschijnselen en duizeligheid. Hoewel hij in de loop van de middag aan de beterende hand was en uit het ziekenhuis werd ontslagen, is bij onderzoek een carcinoom vastgesteld.
33 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Het opgesloten PKK-kopstuk Abdullah Öcalan heeft voor het eerst in ongeveer zes jaar zijn advocaten kunnen ontmoeten. Dat meldt zijn juridische team, dat via X liet weten dat het bezoek plaatsvond op 15 september.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Duizenden mensen demonstreren in Londen tegen de komst van de Amerikaanse president Donald Trump. Betogers hebben spandoeken en borden meegenomen met teksten als "stop Trump", "nee tegen racisme" en "migranten zijn welkom, Trump niet".
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse autoriteiten in de Gazastrook melden dat het dodental door de oorlog is opgelopen tot boven de 65.000. Bijna 166.000 mensen raakten gewond, bericht nieuwszender Al Jazeera.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De eerste wapens die Nederland en andere Oekraïne-bondgenoten hebben aangeschaft in de Verenigde Staten zijn volgens de NAVO al naar Oekraïne gestuurd. Onderdelen van vier pakketten van elk zo'n half miljard euro "vloeien al" naar het land, zegt een NAVO-functionaris. De eerste zendingen zullen in ieder geval kostbare luchtverdedigings- en langeafstandsraketten bevatten, zegt Oekraïne.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro toont "gedeeltelijk herstel" na zijn ziekenhuisopname van dinsdag. Het ziekenhuis dat hem behandelt, stelt in een verklaring dat hij medicatie heeft gekregen en dat in de loop van de dag zal worden gekeken hoelang hij nog moet blijven.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar heeft het voorstel van de Europese Commissie voor maatregelen tegen Israël verworpen. Hij dreigt op X met tegenmaatregelen als de lidstaten van de Europese Unie de acties doorzetten, "maar we hopen dat die niet nodig zijn".
5 uur geleden