Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie wil verlenging regels opsporen kinderporno

Europese Commissie wil verlenging regels opsporen kinderporno

BRUSSEL (ANP) - Een Europese regeling voor telecombedrijven om op vrijwillige basis seksueel misbruik van kinderen op te sporen en te verwijderen wordt waarschijnlijk verlengd tot 2026. De Europese Commissie heeft de verlenging voorgesteld nu de EU-landen onderling te verdeeld zijn om tot echte EU-wetgeving te komen.

De huidige tijdelijke regeling loopt in de zomer van 2024 af. Met de verlenging hoopt de Europese Commissie te voorkomen dat er straks helemaal geen juridische basis meer is voor het opsporen van kinderporno. Dan zouden makers en bekijkers van kinderporno er makkelijker mee wegkomen als ze beelden delen of kinderen online verleiden. In sommige gevallen kan het zelfs tot straffeloosheid leiden. Volgens de commissie neemt de hoeveelheid materiaal en ook de ernst van de misdrijven toe. Met de huidige en toekomstige regeling kan het nu aangetroffen datamateriaal ook de basis blijven voor strafzaken.

Een alomvattende EU-regeling kan er pas komen als zowel het Europees Parlement als de EU-landen het eens worden over de tekst en de voorwaarden. Probleem bij het vinden van de juiste woorden is dat het bestrijden en opsporen van kindermisbruik vaak samengaat met een inbreuk op privacyregels. Bijvoorbeeld als het internet en chats en telefoonboodschappen systematisch moeten worden doorzocht of versleutelde informatie moet worden blootgelegd.

Goede balans vinden

Een werkgroep in het Europees Parlement heeft vorige maand een compromistekst goedgekeurd. Normaal gesproken neemt het voltallige parlement dit oordeel binnenkort over. De uitkomst in het Europarlement is dat het systematische doorzoeken alleen gebeurt bij mensen die al verdacht worden van betrokkenheid bij kindermisbruik.

Dezelfde dilemma's om een goede balans te vinden tussen de opsporing van misdaden en de bescherming van privacy spelen nu nog bij de lidstaten. De landen gaan er volgende week opnieuw over vergaderen. Diplomaten bevestigen dat de zaak moeilijk ligt. Europarlementariër Paul Tang van de sociaaldemocratische fractie heeft meegewerkt aan de compromistekst van het Europarlement. Hij heeft de lidstaten opgeroepen "naar ons voorbeeld te kijken", zodat ook de EU-landen snel tot overeenstemming komen.

Meer uit Buitenland

Iran hekelt nachtelijke aanval op radarinstallaties

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran noemt een nachtelijke aanval op radarinstallaties in de kustregio Sirik en het eiland Qeshm een "flagrante schending van het staakt-het-vuren". In een bericht op X spreekt het ministerie van Buitenlandse Zaken van een aanval op de "nationale soevereiniteit en territoriale integriteit" van Iran. Ook noemt het de actie die het land de VS toedicht "vijandig en provocatief".

1 uur geleden
Bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika

KINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.

4 uur geleden
Paus aangekomen voor bezoek van bijna een week aan Spanje

MADRID (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo is in Madrid aangekomen voor een bezoek van bijna een week aan Spanje. Het is het eerste bezoek van een paus aan Spanje sinds 2010. Onderweg zei hij dat hij "met een goede boodschap komt, een boodschap van liefdadigheid en respect voor alle mensen".

5 uur geleden
Iran: aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.

12 uur geleden
Koeweit meldt aanvallen met drones en raketten

KOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.

13 uur geleden
Raúl Castro verschijnt op de Cubaanse staatstelevisie

HAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.

14 uur geleden
VS: aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.

16 uur geleden