Europese Commissie wil reisbeperkingen voor Georgische diplomaten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Georgische diplomaten en overheidsambtenaren reisbeperkingen opleggen als reactie op de gewelddadige onderdrukking van demonstranten, politici en journalisten. De Commissie stelde vrijdag voor een overeenkomst op te schorten, die het voor Georgische autoriteiten makkelijker maakt om naar Europa te reizen.
Als EU-landen akkoord gaan met het voorstel kunnen Georgische diplomaten en overheidsambtenaren geen gebruik meer maken van hun diplomatieke paspoorten. In plaats daarvan moet een visum aangevraagd worden om naar de EU te reizen. Een visum aanvragen duurt daardoor ook langer voor Georgische diplomaten en kost meer.
EU-landen stelden midden december al voor Georgië reisbeperkingen op te leggen als reactie op het gewelddadige optreden van de Georgische autoriteiten. Volgens minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) zal de visummaatregel voor diplomaten en overheidsfunctionarissen niet heel effectief zijn, omdat ze op hun gewone paspoort nog wel visumvrij naar de EU kunnen reizen. Er is in de EU geen steun om visumvrij reizen voor alle Georgiërs in te trekken.
Buitensporig
Eind november gingen duizenden demonstranten de straat op om te protesteren tegen de beslissing van de Georgische regering om de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stil te leggen. Dat gebeurde onder leiding van de Poetin-gezinde partij Georgische Droom. Demonstranten verzamelden zich rond het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi. Een aantal probeerde bij het gebouw in te breken.
De Georgische autoriteiten zetten oproerpolitie in om de demonstranten weg te drijven. Daarbij is volgens mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International buitensporig veel geweld gebruikt. Ook zouden opgepakte demonstranten, maar beperkte toegang hebben tot medische hulp of juridische bijstand.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.
9 uur geledenKINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.
9 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.
11 uur geledenWENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.
11 uur geledenMALÉ (ANP) - Een duiker die hielp zoeken naar vier omgekomen Italiaanse grotduikers op de Malediven is zelf ook om het leven gekomen. President Mohamed Muizzu en de Maledivische krijgsmacht melden de dood van sergeant Mohamed Mahdhee op X.
11 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
13 uur geleden