Europese Commissie wil reisbeperkingen voor Georgische diplomaten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Georgische diplomaten en overheidsambtenaren reisbeperkingen opleggen als reactie op de gewelddadige onderdrukking van demonstranten, politici en journalisten. De Commissie stelde vrijdag voor een overeenkomst op te schorten, die het voor Georgische autoriteiten makkelijker maakt om naar Europa te reizen.
Als EU-landen akkoord gaan met het voorstel kunnen Georgische diplomaten en overheidsambtenaren geen gebruik meer maken van hun diplomatieke paspoorten. In plaats daarvan moet een visum aangevraagd worden om naar de EU te reizen. Een visum aanvragen duurt daardoor ook langer voor Georgische diplomaten en kost meer.
EU-landen stelden midden december al voor Georgië reisbeperkingen op te leggen als reactie op het gewelddadige optreden van de Georgische autoriteiten. Volgens minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) zal de visummaatregel voor diplomaten en overheidsfunctionarissen niet heel effectief zijn, omdat ze op hun gewone paspoort nog wel visumvrij naar de EU kunnen reizen. Er is in de EU geen steun om visumvrij reizen voor alle Georgiërs in te trekken.
Buitensporig
Eind november gingen duizenden demonstranten de straat op om te protesteren tegen de beslissing van de Georgische regering om de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stil te leggen. Dat gebeurde onder leiding van de Poetin-gezinde partij Georgische Droom. Demonstranten verzamelden zich rond het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi. Een aantal probeerde bij het gebouw in te breken.
De Georgische autoriteiten zetten oproerpolitie in om de demonstranten weg te drijven. Daarbij is volgens mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International buitensporig veel geweld gebruikt. Ook zouden opgepakte demonstranten, maar beperkte toegang hebben tot medische hulp of juridische bijstand.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.
4 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en de VS hebben ingestemd verder te onderhandelen over een vredesakkoord voor Oekraïne. Dat meldt het Kremlin, dat stelt dat er contact is geweest met de Amerikaanse delegatie nadat Rusland afgelopen weekend van de VS voorstellen had ontvangen rond een mogelijk akkoord.
7 uur geledenHOMS (ANP/RTR/AFP) - Bij een aanslag in een alawitische moskee in de Syrische stad Homs zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Syrische staatspersbureau Sana. Volgens het ministerie van Volksgezondheid raakten zeker achttien anderen gewond, al kan dat aantal nog oplopen, aldus een functionaris.
8 uur geleden