Europese Commissie wil reisbeperkingen voor Georgische diplomaten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Georgische diplomaten en overheidsambtenaren reisbeperkingen opleggen als reactie op de gewelddadige onderdrukking van demonstranten, politici en journalisten. De Commissie stelde vrijdag voor een overeenkomst op te schorten, die het voor Georgische autoriteiten makkelijker maakt om naar Europa te reizen.
Als EU-landen akkoord gaan met het voorstel kunnen Georgische diplomaten en overheidsambtenaren geen gebruik meer maken van hun diplomatieke paspoorten. In plaats daarvan moet een visum aangevraagd worden om naar de EU te reizen. Een visum aanvragen duurt daardoor ook langer voor Georgische diplomaten en kost meer.
EU-landen stelden midden december al voor Georgië reisbeperkingen op te leggen als reactie op het gewelddadige optreden van de Georgische autoriteiten. Volgens minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) zal de visummaatregel voor diplomaten en overheidsfunctionarissen niet heel effectief zijn, omdat ze op hun gewone paspoort nog wel visumvrij naar de EU kunnen reizen. Er is in de EU geen steun om visumvrij reizen voor alle Georgiërs in te trekken.
Buitensporig
Eind november gingen duizenden demonstranten de straat op om te protesteren tegen de beslissing van de Georgische regering om de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stil te leggen. Dat gebeurde onder leiding van de Poetin-gezinde partij Georgische Droom. Demonstranten verzamelden zich rond het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi. Een aantal probeerde bij het gebouw in te breken.
De Georgische autoriteiten zetten oproerpolitie in om de demonstranten weg te drijven. Daarbij is volgens mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International buitensporig veel geweld gebruikt. Ook zouden opgepakte demonstranten, maar beperkte toegang hebben tot medische hulp of juridische bijstand.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De omstreden inzet van troepen van de Nationale Garde en mariniers in Amerikaanse steden heeft vorig jaar bijna een half miljard dollar (418 miljoen euro) gekost. Dat becijferde de rekenkamer van het Amerikaanse parlement, de Congressional Budget Office.
1 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - De FBI heeft een huiszoeking gedaan bij een verkiezingskantoor in Fulton County, Georgia. Deze zou verband houden met herhaalde beweringen van de Amerikaanse president Donald Trump over verkiezingsfraude bij de door hem verloren presidentsverkiezingen van 2020.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider heeft na een ontmoeting met de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio uitgehaald naar de machtshebbers in Venezuela. "We hebben het over criminelen. Ze hebben opzettelijk mensen vermoord. Ze hebben ervoor gezorgd dat een derde van onze bevolking ons land heeft verlaten en is gevlucht", zei Nobelprijswinnares María Corina Machado in Washington tegen de pers.
1 uur geledenBERN (ANP/AFP/DPA) - De Zwitserse autoriteiten hebben het onderzoek uitgebreid naar de dodelijke cafébrand in Crans-Montana rond de jaarwisseling. Omroep RTS bericht dat wordt gekeken naar de rol van een voormalige veiligheidsfunctionaris in het skiresort. Die zou verantwoordelijk zijn geweest voor brandveiligheidscontroles.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.
4 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.
4 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.
4 uur geleden