Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie wil reisbeperkingen voor Georgische diplomaten

Europese Commissie wil reisbeperkingen voor Georgische diplomaten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil Georgische diplomaten en overheidsambtenaren reisbeperkingen opleggen als reactie op de gewelddadige onderdrukking van demonstranten, politici en journalisten. De Commissie stelde vrijdag voor een overeenkomst op te schorten, die het voor Georgische autoriteiten makkelijker maakt om naar Europa te reizen.

Als EU-landen akkoord gaan met het voorstel kunnen Georgische diplomaten en overheidsambtenaren geen gebruik meer maken van hun diplomatieke paspoorten. In plaats daarvan moet een visum aangevraagd worden om naar de EU te reizen. Een visum aanvragen duurt daardoor ook langer voor Georgische diplomaten en kost meer.

EU-landen stelden midden december al voor Georgië reisbeperkingen op te leggen als reactie op het gewelddadige optreden van de Georgische autoriteiten. Volgens minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) zal de visummaatregel voor diplomaten en overheidsfunctionarissen niet heel effectief zijn, omdat ze op hun gewone paspoort nog wel visumvrij naar de EU kunnen reizen. Er is in de EU geen steun om visumvrij reizen voor alle Georgiërs in te trekken.

Buitensporig

Eind november gingen duizenden demonstranten de straat op om te protesteren tegen de beslissing van de Georgische regering om de toetredingsgesprekken met de Europese Unie stil te leggen. Dat gebeurde onder leiding van de Poetin-gezinde partij Georgische Droom. Demonstranten verzamelden zich rond het parlementsgebouw in de hoofdstad Tbilisi. Een aantal probeerde bij het gebouw in te breken.

De Georgische autoriteiten zetten oproerpolitie in om de demonstranten weg te drijven. Daarbij is volgens mensenrechtenorganisaties zoals Amnesty International buitensporig veel geweld gebruikt. Ook zouden opgepakte demonstranten, maar beperkte toegang hebben tot medische hulp of juridische bijstand.

Meer uit Buitenland

NAVO-chef Rutte bezoekt Trump volgende week

BRUSSEL (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte gaat volgende week op bezoek bij de Amerikaanse president Donald Trump, meldt The Wall Street Journal op basis van ingewijden.

2 uur geleden
Astronauten begonnen aan eerste reis naar maan sinds 1972

CAPE CANAVERAL (ANP) - Vier astronauten zijn begonnen aan hun vlucht naar de maan. Het is de eerste keer sinds december 1972 dat mensen richting het hemellichaam vliegen. De draagraket voor de missie Artemis II steeg in de nacht van woensdag op donderdag op vanaf ruimtebasis Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida.

2 uur geleden
VS halen Venezolaanse interim-president van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez van de sanctielijst gehaald. Daar stond ze sinds 2018 op, nadat ze vicepresident was geworden onder president Nicolás Maduro. Nadat de Amerikanen hem in januari gevangennamen en Rodríguez de leiding over Venezuela overnam, is ze gaan samenwerken met de VS.

4 uur geleden
Republikeinen kondigen plan aan voor einde gedeeltelijke shutdown

WASHINGTON (ANP) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben een plan aangekondigd om de gedeeltelijke shutdown in de Verenigde Staten te beëindigen. Volgens Huisvoorzitter Mike Johnson is de partij het eens geworden over een gezamenlijke oplossing.

5 uur geleden
Iraanse president schrijft brief aan Amerikaanse bevolking

TEHERAN (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft een brief geschreven aan het Amerikaanse volk, is te lezen bij de staatsomroep Press TV. Hij stelt onder meer dat Iran nooit een bedreiging is geweest voor andere landen en dat het Iraanse volk niets tegen Amerikanen heeft.

6 uur geleden
FT: Trump dreigt zonder coalitie geen wapens aan Kyiv te leveren

LONDEN (ANP) - President Donald Trump zou volgens bronnen van de Financial Times hebben gedreigd geen wapens meer te leveren aan Oekraïne als er geen coalitie komt voor de Straat van Hormuz. Als reactie daarop kwamen NAVO-bondgenoten drie weken geleden abrupt met de verklaring dat ze bereid zijn bij te dragen aan gepaste maatregelen om veilige doortocht in de zeestraat te bereiken.

6 uur geleden
Amerikaan gearresteerd om doodsbedreigingen aan Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben een man opgepakt die meerdere doodsbedreigingen aan president Donald Trump had gedaan. De 45-jarige Andrew Emerald plaatste volgens justitie acht berichten op Facebook waarin hij dreigde Trump te vermoorden of te verwonden.

6 uur geleden