Europese Commissie wil in EU zelfde straf bij ontduiken sancties
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt voor overal in de Europese Unie dezelfde regels en strafmaten in te voeren voor het ontduiken van sancties tegen Rusland. Russische oligarchen en bedrijven waartegen EU-sancties zijn ingesteld, kunnen nu nog sancties omzeilen doordat ze anders worden uitgevoerd of bestraft in de verschillende EU-landen. Zo vinden oligarchen openingen om hun eigendommen uit het zicht te houden, stelt het dagelijks EU-bestuur.
De commissie wil dat het verdoezelen van bezit of een poging daartoe, of het verhullen wie de uiteindelijke eigenaar is, overal in de EU strafbaar wordt met als maximumstraf minstens vijf jaar gevangenis. Bedrijven die sancties (proberen te) ontduiken, riskeren een boete van 5 procent van hun wereldwijde jaaromzet, als het aan de commissie ligt.
Al kort na de invoering van de eerste sancties tegen oligarchen en andere personen die heulen met de Russische president Vladimir Poetin, werd duidelijk hoe moeilijk het is om erachter te komen welke huizen, jachten, bedrijven, bankrekeningen en andere middelen daadwerkelijk van hen zijn. Huizen werden bijvoorbeeld snel op naam van familie of vrienden gezet, en bedrijven via ingewikkelde constructies geherstructureerd zodat de gesanctioneerde buiten beeld raakte. Gemeenschappelijke EU-regels moeten aan dergelijke trucjes een einde maken. Volgens de commissie maken ze ook onderzoek, vervolging en bestraffing van ontduiking van sancties eenvoudiger.
De EU-lidstaten en het Europees Parlement moeten de voorstellen goedkeuren.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Opnieuw is een prominente Britse politicus overgestapt naar de anti-immigratiepartij Reform van Nigel Farage. Robert Jenrick was geschorst door zijn Conservatieve Partij en verscheen later op de dag op een persconferentie met Farage.
24 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Tegen de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is opnieuw een motie van wantrouwen ingediend. De uiterst rechtse fractie Patriotten voor Europa diende de motie donderdag in vanwege haar rol rond het vrijhandelsakkoord van de EU met de zogenoemde Mercosur-landen Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay.
33 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - António Guterres, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft uitgehaald naar wereldleiders die in zijn ogen de internationale samenwerking laten afsterven. Hij noemde geen leiders of landen bij naam, maar sprak van grote geopolitieke verdeeldheid en veroordeelde alle schendingen van het internationale recht.
43 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De nationale defensieplannen van acht EU-lidstaten zijn goedgekeurd door de Europese Commissie, zo is donderdag bekendgemaakt. Het gaat om België, Bulgarije, Denemarken, Spanje, Kroatië, Cyprus, Portugal en Roemenië. Zij krijgen van de Europese Commissie geld om hun plannen uit te voeren. De Commissie noemt het besluit een "belangrijke mijlpaal in de Europese inspanningen om de veiligheid te versterken".
53 minuten geledenKYIV (ANP) - Om de nutsvoorzieningen in Kyiv snel te kunnen herstellen, heeft de Oekraïense overheid tijdelijk de supervisie van die werkzaamheden overgenomen van de lokale autoriteiten. Dat schrijft president Volodymyr Zelensky op X na overleg met betrokken partijen en regio's.
1 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - De territoriale ambities van de Amerikaanse regering lijken ook IJsland zorgen te baren. De IJslandse regering heeft opheldering gevraagd over uitspraken van de beoogde nieuwe ambassadeur in de eilandstaat, schrijft nieuwssite Politico.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda zijn na een chaotische verkiezingsdag alle stembussen gesloten. Veel stembureaus gingen pas uren later open dan gepland door problemen met stemmachines. De oppositie sprak van tevoren al van verkiezingsfraude en suggereerde dat de regering de vertraagde opening van stembureaus expres had veroorzaakt.
1 uur geleden