Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie wil extra klimaatregels in Nederlandse landbouw

Europese Commissie wil extra klimaatregels in Nederlandse landbouw

BRUSSEL (ANP) - Nederland moet van de Europese Commissie aanvullende klimaatmaatregelen nemen in onder meer de agrarische sector en de afvalverwerking. Dat blijkt uit een maandag gepubliceerd rapport. Alleen dan kan Nederland in de komende jaren zijn bijdrage halen aan de Europese klimaatdoelen voor 2030, zo analyseert de Europese Commissie.

De commissie maakt zich onder meer zorgen over de uitstoot in Nederland van methaan, van het broeikasgas N2O (lachgas) in dierlijke mest en kunstmest, en van fluorhoudende broeikasgassen. Ook moet Nederland preciezer aangeven wat de belangrijkste oorzaak is van de uitstoot van CO2 en die bron aanpakken.

Op het vlak van energie vindt de commissie dat Nederland meer ambitie moet tonen bij het gebruik van hernieuwbare energie. Om de energieveiligheid te vergroten, moet Nederland ook de afhankelijkheid van gas sneller verminderen ten gunste van een betere energiespreiding. Bovendien wil de Europese Commissie opheldering over hoe en wanneer Nederland de subsidies op fossiele brandstoffen stopt.

Betere energiespreiding

De Europese landen leveren periodiek bij de Europese Commissie nationale energie- en klimaatplannen in. Ook van twintig andere EU-landen heeft de Europese Commissie een dergelijke analyse gemaakt. Landen als Duitsland en Italiƫ krijgen vergelijkbare aanbevelingen als Nederland voor een betere energiespreiding en het tegengaan van de uitstoot van broeikasgassen. Polen, Bulgarije en Oostenrijk hebben nog geen plannen ingeleverd en moeten dat van de commissie snel doen. Het Belgische plan kwam te laat om nu al te worden geanalyseerd.

In hun klimaatplannen geven elk van de EU-landen aan hoe ze de gezamenlijk overeengekomen Europese energietransitie- en klimaatdoelen van 2030, en verder kijkend ook 2050, willen bereiken. Voor elk land zijn die doelen via bepaalde formules vastgesteld. Zo kan de Europese Commissie bovendien analyseren of de EU als geheel op de goede weg is om de door de EU-landen gezamenlijk bepaalde klimaatdoelen te halen.

Op grond van een vergelijking van 21 recent ingediende en geanalyseerde plannen van EU-landen concludeert de Europese Commissie dat het er niet goed uitziet. Zo is in de EU-klimaatwet vastgelegd dat de EU in 2030 55 procent minder broeikasgassen uitstoot in vergelijking met 1990. Terwijl de landen nu lijken aan te koersen op een vermindering met 51 procent.

Meer uit Binnenland

Geen Nederlanders onder slachtoffers aanslag in Berlijn

DEN HAAG (ANP) - Er zijn geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aanslag zaterdag in Berlijn. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken zondag begin van de middag.

1 uur geleden
Arrestatie na mishandeling in Den Haag, twee mannen gewond

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft zaterdagavond in het Haagse Zuiderpark een 35-jarige man uit Alphen aan den Rijn aangehouden. Hij wordt verdacht van zware mishandeling. Twee mannen raakten dusdanig gewond dat ze naar het ziekenhuis moesten.

2 uur geleden
WorldPride Amsterdam: wij staan naast onze community in Berlijn

AMSTERDAM (ANP) - De organisatie van de WorldPride in Amsterdam heeft "met grote verslagenheid" kennisgenomen van de aanslag tijdens de Pride in Berlijn. Ze spreekt van tragisch nieuws en betuigt medeleven met "de slachtoffers, hun dierbaren en de gehele LGBTQIA+-gemeenschap in Berlijn".

2 uur geleden
NCTV wacht meer info uit Duitsland over aanslag Berlijn af

DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coƶrdinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) wacht voor verdere duiding van de aanslag in Berlijn nadere informatie uit Duitsland af. De NCTV spreekt in een verklaring van een "vreselijke gebeurtenis" en leeft mee met slachtoffers en nabestaanden. "Waar de Pride staat voor tolerantie en vrijheid, eindigt deze in chaos en verdriet."

3 uur geleden
Marcouch vol afschuw over 'laffe en brute' aanval Berlijn

ARNHEM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem heeft zijn afschuw uitgesproken over de "laffe en brute aanval op mensen die in Berlijn vreedzaam bijeenkwamen om vrijheid, gelijkwaardigheid en het leven te vieren".

3 uur geleden
Halsema: waar nodig extra maatregelen bij WorldPride Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam laat weten dat er bij de WorldPride in haar stad "waar nodig" extra maatregelen worden getroffen. Dit naar aanleiding van de aanslag in Berlijn zaterdag. De Amsterdamse driehoek (politie, burgemeester en Openbaar Ministerie) heeft overlegd en er is nauw contact met de organisatie, stelt ze.

3 uur geleden
Zomercarnaval in Rotterdam rustig verlopen, wel aanhoudingen

ROTTERDAM (ANP) - Het Zomercarnaval in Rotterdam is zaterdag wat de politie betreft rustig verlopen. Er waren her en der opstootjes waar de politie moest optreden, maar er deden zich geen grote incidenten voor, aldus de politie. Er zijn in totaal 29 mensen aangehouden, voor allerlei verschillende zaken.

4 uur geleden