Europese Commissie wil digitaal paspoort op telefoon ontwikkelen
STRAATSBURG (ANP) - Een gedigitaliseerde versie van paspoorten en identiteitskaarten op mobiele telefoons moet grenscontroles sneller en makkelijker maken. De Europese Commissie wil daarom dergelijke digitale documenten ontwikkelen, zo heeft Eurocommissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken) aangekondigd tijdens een persconferentie in het Europees Parlement.
Het gaat in eerste instantie om documenten voor reizen naar en vanuit het Schengengebied. Het gebruik wordt niet verplicht en de digitale documenten komen dus niet in de plaats van bestaande reisdocumenten. De digitale reisdocumenten moeten vanaf 2030 beschikbaar zijn.
"Dit maakt het makkelijker en sneller voor douanepersoneel. Want je kunt je digitale paspoort tevoren opsturen naar een grenspost en douanepersoneel kan van tevoren onderzoek doen", aldus Johansson. Het grenspersoneel kan zich, volgens haar, vervolgens ter plaatse richten "op de moeilijke gevallen waar ze nog extra checks moeten verrichten, terwijl alle andere mensen snel door kunnen."
Analyse
De Europese Commissie analyseerde dat er alleen al in 2023 600 miljoen keer mensen de EU-buitengrenzen over zijn gestoken van wie, theoretisch, ook het paspoort werd gecontroleerd. Omdat in de toekomst dit aantal reizigers naar verwachting zal toenemen, wil de commissie de grensoversteek werkbaar houden. Maar dan wel, zo staat in het EU-persbericht "met behoud van een hoge veiligheidsgraad, en in acht nemend dat iedere reiziger wordt gecontroleerd."
Het Europees Parlement en de EU-landen moeten nu eerst akkoord gaan met dit voorstel. Als die akkoord zijn, begint de Europese Commissie met de ontwikkeling van de techniek.
Het voorstel komt voort uit eerder gemaakte afspraken van de Schengenlanden om de grenscontroles te versimpelen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Tijdens het WK voetbal in juni en juli mogen er op speeldagen geen drones vliegen boven stadions in de Amerikaanse speelsteden. Het verbod geldt ook voor supportersevenementen. Dat heeft luchtvaartautoriteit FAA aangekondigd.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Onderhandelaars van Iran en de Verenigde Staten zijn het eens over een verlenging van het bestand en het starten van onderhandelingen over het nucleaire programma van Iran, meldt Axios op basis van Amerikaanse bronnen. Volgens de nieuwssite moet het akkoord nog wel worden ondertekend door zowel de Amerikaanse president Donald Trump als de Iraanse leiders.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan de toegang van Iraanse luchtvaartmaatschappijen tot landingsplaatsen, tankstations en ticketverkopen blokkeren. Dat meldt de Amerikaanse financiënminister Scott Bessent op X, zonder verder in detail te treden. Volgens Bessent storten de Iraanse economie en munt in door de economische campagne tegen het land.
8 uur geledenLIMASSOL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal Europa nooit een neutrale bemiddelaar zijn tussen Rusland en Oekraïne, "omdat we aan de kant van Oekraïne staan en onze eigen fundamentele veiligheidsbelangen verdedigen". Dat zei Kallas donderdag op een persconferentie na een informele vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
9 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - De Amerikaan Tyler Andrews claimt in recordtijd de top van de Mount Everest te hebben bereikt. De beklimming van de bijna 8849 meter hoge berg duurde slechts 9 uur en 55 minuten, aldus zijn team.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Achter de schermen is binnen de Amerikaanse overheid druk uitgeoefend om een bankbiljet van 250 dollar te laten ontwerpen waarop president Trump staat. Dat schrijft de krant The Washington Post, die ook meldt dat een topmedewerker die daar niets in zag, is overgeplaatst.
10 uur geledenANHOLT (ANP/DPA) - Het lichaam van bultrug Timmy wordt naar verwachting dit weekend aan land gebracht. Op het strand van het Deense eiland Anholt wordt dan ter plekke een autopsie uitgevoerd, meldden de lokale autoriteiten.
10 uur geleden