Europese Commissie wil digitaal paspoort op telefoon ontwikkelen
STRAATSBURG (ANP) - Een gedigitaliseerde versie van paspoorten en identiteitskaarten op mobiele telefoons moet grenscontroles sneller en makkelijker maken. De Europese Commissie wil daarom dergelijke digitale documenten ontwikkelen, zo heeft Eurocommissaris Ylva Johansson (Binnenlandse Zaken) aangekondigd tijdens een persconferentie in het Europees Parlement.
Het gaat in eerste instantie om documenten voor reizen naar en vanuit het Schengengebied. Het gebruik wordt niet verplicht en de digitale documenten komen dus niet in de plaats van bestaande reisdocumenten. De digitale reisdocumenten moeten vanaf 2030 beschikbaar zijn.
"Dit maakt het makkelijker en sneller voor douanepersoneel. Want je kunt je digitale paspoort tevoren opsturen naar een grenspost en douanepersoneel kan van tevoren onderzoek doen", aldus Johansson. Het grenspersoneel kan zich, volgens haar, vervolgens ter plaatse richten "op de moeilijke gevallen waar ze nog extra checks moeten verrichten, terwijl alle andere mensen snel door kunnen."
Analyse
De Europese Commissie analyseerde dat er alleen al in 2023 600 miljoen keer mensen de EU-buitengrenzen over zijn gestoken van wie, theoretisch, ook het paspoort werd gecontroleerd. Omdat in de toekomst dit aantal reizigers naar verwachting zal toenemen, wil de commissie de grensoversteek werkbaar houden. Maar dan wel, zo staat in het EU-persbericht "met behoud van een hoge veiligheidsgraad, en in acht nemend dat iedere reiziger wordt gecontroleerd."
Het Europees Parlement en de EU-landen moeten nu eerst akkoord gaan met dit voorstel. Als die akkoord zijn, begint de Europese Commissie met de ontwikkeling van de techniek.
Het voorstel komt voort uit eerder gemaakte afspraken van de Schengenlanden om de grenscontroles te versimpelen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
57 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
4 uur geleden