Europese Commissie wil dierenwelzijn tijdens transport verbeteren
BRUSSEL (ANP) - Als het aan de Europese Commissie ligt zal het vervoer van levende dieren naar een slachthuis niet langer duren dan negen uur en moeten vervoerders meer rekening houden met temperatuur en de leeftijd van de dieren. Dat blijkt uit een uitgelekt voorstel van de Europese Commissie dat volgende week officieel naar buiten komt.
Het Europees Parlement had vorig jaar aangedrongen op transportregels die rekening houden met dierenwelzijn. Dierenrechtenorganisaties en een groot deel van de Europese burgers, zo bleek uit bevragingen, wilden zelfs een totaal verbod van het vervoer van levende dieren naar landen buiten de Europese Unie.
Zo ver wil de commissie niet gaan. De commissie stelt vast dat het commerciële vervoer van levende dieren belangrijk is voor "het functioneren van de interne markt". De commissie constateert ook dat binnen de EU de dierenrechten zo verschillend zijn dat het al een hele verbetering is als straks overal dezelfde minimale regels gelden. Het commissievoorstel zoekt daarom een middenweg tussen dierenwelzijn en de belangen van de transport- en agrarische sector.
Beoordeling
Volgens de commissie is binnen negen uur rijden doorgaans het juiste slachthuis voor de diersoort te vinden. Is de tocht toch langer, dan moeten de dieren eerst rusten. Het voorstel bevat ook regels voor het commerciële vervoer van katten en honden, waarvoor nu nauwelijks regels bestaan. Gaan dieren buiten de EU, dan moet er een dierenverzorger mee.
Het voorstel gaat na volgende week voor beoordeling naar de verschillende EU-landen en het Europees Parlement. Die mogen het aanpassen voordat de nieuwe regels worden omgezet in wetgeving. Europarlementariër Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren heeft alvast teleurgesteld gereageerd: "Bij zeetransporten worden vaak tienduizenden dieren tegelijk vervoerd. Bij verre transporten naar bijvoorbeeld het Midden-Oosten sterven daarbij honderden dieren onderweg. Eén dierenwelzijnsmedewerker kan in de praktijk weinig doen voor zoveel dieren".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
58 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
4 uur geleden