Europese Commissie wil dierenwelzijn tijdens transport verbeteren
BRUSSEL (ANP) - Als het aan de Europese Commissie ligt zal het vervoer van levende dieren naar een slachthuis niet langer duren dan negen uur en moeten vervoerders meer rekening houden met temperatuur en de leeftijd van de dieren. Dat blijkt uit een uitgelekt voorstel van de Europese Commissie dat volgende week officieel naar buiten komt.
Het Europees Parlement had vorig jaar aangedrongen op transportregels die rekening houden met dierenwelzijn. Dierenrechtenorganisaties en een groot deel van de Europese burgers, zo bleek uit bevragingen, wilden zelfs een totaal verbod van het vervoer van levende dieren naar landen buiten de Europese Unie.
Zo ver wil de commissie niet gaan. De commissie stelt vast dat het commerciële vervoer van levende dieren belangrijk is voor "het functioneren van de interne markt". De commissie constateert ook dat binnen de EU de dierenrechten zo verschillend zijn dat het al een hele verbetering is als straks overal dezelfde minimale regels gelden. Het commissievoorstel zoekt daarom een middenweg tussen dierenwelzijn en de belangen van de transport- en agrarische sector.
Beoordeling
Volgens de commissie is binnen negen uur rijden doorgaans het juiste slachthuis voor de diersoort te vinden. Is de tocht toch langer, dan moeten de dieren eerst rusten. Het voorstel bevat ook regels voor het commerciële vervoer van katten en honden, waarvoor nu nauwelijks regels bestaan. Gaan dieren buiten de EU, dan moet er een dierenverzorger mee.
Het voorstel gaat na volgende week voor beoordeling naar de verschillende EU-landen en het Europees Parlement. Die mogen het aanpassen voordat de nieuwe regels worden omgezet in wetgeving. Europarlementariër Anja Hazekamp van de Partij voor de Dieren heeft alvast teleurgesteld gereageerd: "Bij zeetransporten worden vaak tienduizenden dieren tegelijk vervoerd. Bij verre transporten naar bijvoorbeeld het Midden-Oosten sterven daarbij honderden dieren onderweg. Eén dierenwelzijnsmedewerker kan in de praktijk weinig doen voor zoveel dieren".
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zaterdag gezegd dat er veel aanwijzingen zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei "er niet meer is", zonder diens dood expliciet te bevestigen.
4 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Als onderdeel van de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn dertig bommen op het wooncomplex van de Iraanse ayatollah Ali Khamenei gegooid. Dat zegt Amit Segal, een vertrouweling van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu, tegen de Israëlische omroep Channel 12. Het lot van Khamenei is nog altijd niet duidelijk.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Aanhangers van het Iraanse regime zijn zaterdag op motoren de straat opgegaan in hoofdstad Teheran. Ze zwaaiden met de Iraanse vlag en er was muziek, melden journalisten van AFP.
47 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran zijn zeker 201 mensen om het leven gekomen. Dat melden Iraanse media op basis van hulporganisatie de Rode Halve Maan. Zeker 747 mensen zouden gewond zijn geraakt bij de aanvallen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europa veroordeelt de "onrechtvaardige Iraanse aanvallen" waaronder die op de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) "ten zeerste", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. "Deze aanvallen vormen een flagrante schending van de soevereiniteit van de VAE en een duidelijke schending van het internationaal recht", voegt ze eraan toe.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft bekendgemaakt dat het ongeveer tweehonderd gevechtsvliegtuigen heeft ingezet bij de aanvallen op Iran. Daarmee zouden vrijwel gelijktijdig honderden militaire doelen zijn bestookt.
2 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De Jordaanse strijdkrachten zeggen sinds zaterdagochtend dertien ballistische raketten te hebben neergehaald. Er zou sprake zijn van materiële schade door aanvallen, maar niet van slachtoffers.
2 uur geleden