Europese Commissie vraagt lidstaten om vaccins voor Oekraïne
KIEV (ANP/AFP) - De Europese Commissie roept EU-landen op coronavaccins aan Oekraïne te geven. Het land heeft nog geen prik gezet. President Zelenski staat onder druk om bij Rusland aan te kloppen voor het succesvolle vaccin dat die grote buur heeft ontwikkeld.
"Ik heb onze lidstaten gevraagd om een deel van hun doses aan Oekraïne te schenken", zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de commissie. "Boven op Covax."
Covax is het internationale vaccinfonds voor arme landen waarvan de Europese Unie de belangrijkste geldschieter is. Het heeft Oekraïne, dat ongeveer 40 miljoen inwoners heeft, 8 miljoen doses beloofd. De eerste Covax-vaccins komen nog deze maand, verzekerde Von der Leyen in een videotoespraak voor een coronaconferentie in Kiev.
Oekraïne heeft ook 5 miljoen doses besteld van het Chinese CoronaVac. Verder heeft het de hand gelegd op 12 miljoen doses van AstraZeneca en Novavax, liet de regering in Kiev vorige week weten. Dat is samen nog niet genoeg om alle Oekraïners de vereiste twee prikken te geven.
Sinds Kiev afstand nam van Rusland en aansluiting zoekt bij de EU, zijn de betrekkingen met het buurland ijzig. Het Westen en Rusland strijden in Oekraïne om invloed.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (WASHINGTON) - De directeur van het National Symphony Orchestra, het orkest dat voornamelijk optreedt in het John F. Kennedy Center in Washington, heeft haar ontslag ingediend. Dat meldt The New York Times.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een experiment waarbij doelbewust een sonde crashte op een ruimterots heeft een groter effect gehad dan tot nu toe bekend was. Niet alleen de rots zelf werd uit zijn baan geslagen, maar de koers van een rots waar hij omheen draait blijkt nu ook te zijn veranderd.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse ambassade in Irak waarschuwt dat door Iran gesteunde milities mogelijk hotels in de noordelijke regio Koerdistan kunnen aanvallen. De VS dringen er bij hun burgers op aan het land zo snel mogelijk te verlaten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis zegt nog "vier tot zes weken nodig te hebben" om de Verenigde Staten hun doelen in Iran te laten bereiken. Daarvoor is ook genoeg munitie voorhanden, verzekerde Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt vrijdag op een persconferentie.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Iran heeft Europese landen gewaarschuwd dat ze "legitieme doelen" worden als ze zich mengen in de oorlog tegen Iran. Dat zei de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de Franse zender France 24. Teheran zou Europese landen al hebben gewaarschuwd dat zij ook doelwit kunnen worden van Iraanse vergeldingsacties als ze zich aansluiten bij de VS en Israël.
8 uur geledenPRISTINA (ANP/DPA) - Kosovo dreigt in een constitutionele crisis te verzanden nu de zittende president Vjosa Osmani het parlement wil ontbinden en om nieuwe verkiezingen vraagt - de derde in krap een jaar.
8 uur geledenBEIROET (ANP) - In Libanon zijn in minder dan vier dagen tijd zeker 300.000 mensen ontheemd geraakt door de Israëlische bombardementen en evacuatieoproepen, schat de Norwegian Refugee Council (NRC). Israël riep deze week op het zuiden van Libanon en de zuidelijke buitenwijken van hoofdstad Beiroet te verlaten. De hulporganisatie waarschuwt voor een humanitaire ramp als Israël deze bevelen niet intrekt.
10 uur geleden