Europese Commissie vraagt Israël om 'substantiële' gevechtspauzes
BRUSSEL (ANP) - Israël moet "substantiële" pauzes inlassen in de strijd tegen Hamas in de Gazastrook, onderstreept de Europese Commissie. Israël zegt dat het geregeld ruimte maakt en tijd gunt voor de aanvoer van hulpgoederen en de evacuatie van burgers in Gaza, maar dat is de Eurocommissaris voor Rampenbestrijding niet genoeg.
Om hulpgoederen te kunnen uitdelen "moeten dringend humanitaire pauzes worden aangeduid en gerespecteerd", zei Eurocommissaris Janez Lenarcic bij aankomst voor overleg met de buitenlandministers van de EU-landen. Die onderbrekingen moeten volgens hem ook echt wat om het lijf hebben. Israël moet hulporganisaties er vooraf over inlichten, zodat zij klaarstaan. En de beschietingen moeten werkelijk stoppen zodat hulpverleners hun werk veilig kunnen doen. "Dit is tot dusver niet het geval geweest", aldus Lenarcic.
De Europese Unie werkt met medestanders aan een aanvoerroute voor hulp over de Middellandse Zee vanuit Cyprus. Maar dat stuit voorlopig op een "logistiek probleem", zegt Lenarcic. Gaza heeft de faciliteiten niet om schepen aan te laten meren en goederen en mensen uit- en in te laden.
Gruwelijke wissel
Nu de nood in Gaza door de aanhoudende Israëlische aanvallen steeds nijpender wordt, verhoogt de EU voorzichtig de druk op Israël. Het land moet de gevechtspauzes waar de 27 lidstaten al langer op aandringen "onmiddellijk" inlassen, stellen ze nu. Het geweld in de dichtbevolkte Palestijnse kuststrook "trekt een gruwelijke wissel op burgers en medisch personeel". Met het oog daarop "manen we Israël om uiterste terughoudendheid te betrachten", stellen de EU-landen in een verklaring die zondagavond uitging.
Tegelijkertijd stelt de EU, in navolging van Israël, dat Hamas ziekenhuizen en burgers als schild gebruikt. Hamas, die Israël sinds de bloedige verrassingsaanval van vorige maand uit Gaza wil verdrijven, ontkent dat.
Verschillende lidstaten
Het nieuwe, iets dringender pleidooi van de EU is opnieuw diplomatiek zwaarbevochten, liet EU-buitenlandchef Josep Borrell doorschemeren. De 27 lidstaten denken heel verschillend over het conflict tussen Israël en de Palestijnen en over wat Israël zich nu kan veroorloven om terug te slaan. Landen als Frankrijk, Spanje en Ierland blijven vragen om een staakt-het-vuren, maar andere zijn nog niet zover.
Borrell geeft buitenlandminister Hanke Bruins Slot en haar collega's vast voorzetten voor een duurzame oplossing van het conflict na de oorlog, kondigde hij aan. Ook al verhevigt de strijd nu voorlopig alleen maar.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - In Londen zijn zaterdag minstens 139 mensen gearresteerd omdat ze deelnamen aan een bijeenkomst ter ondersteuning van de organisatie Palestine Action. Deze pro-Palestijnse beweging is sinds juli 2025 in het Verenigd Koninkrijk verboden en wordt aangemerkt als terroristisch.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft zaterdagavond een belangrijke winkelstraat in het centrum van Frankfurt afgezet na plunderingen. Relschoppers hadden etalages ingeslagen, winkels leeggeroofd en agenten aangevallen.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zaterdag gezegd dat de conservatieve en nationalistische oppositie de democratie en de rechtsstaat wil "vernietigen". Hij reageert daarmee op de onrust die is ontstaan rond het Constitutioneel Hof.
3 uur geledenATLANTA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt dat Washington niet rechtstreeks betrokken was bij de vlucht van de Braziliaanse ex-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro naar de VS. Amerikaanse media schreven eerder dat de vlucht was geregeld door een functionaris van het Witte Huis.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Aanvankelijk vreedzame protesten van tienduizenden jongeren verspreid over Duitsland zijn in rellen uitgemond. In meerdere steden kwam het tot confrontaties tussen politie en demonstranten.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Met de inzet van de Spaanse reddingsdienst zijn het afgelopen etmaal meer dan vijfhonderd migranten aan land gebracht. Zij waren in drie boten op weg naar de Canarische Eilanden, melden het Spaanse persbureau EFE en nieuwskanaal RTVC.
7 uur geledenBERLIJN (ANP) - De onderhandelingen voor een linkse, progressieve coalitie in de Duitse deelstaat Berlijn kunnen beginnen. Zaterdag stemde ook Die Linke in met coalitiebesprekingen, nadat de SPD en de Groenen dat eerder al hadden gedaan.
7 uur geleden