Europese Commissie vraagt EBU opheldering over weren EU-vlag
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vraagt organisator EBU tekst en uitleg over het weren van de Europese vlag op het Eurovisie Songfestival. Dat was "zeker volstrekt betreurenswaardig" en "er was geen enkele reden toe", vindt het dagelijks bestuur van de EU.
Verantwoordelijk Eurocommissaris Margaritis Schinas reageerde zaterdagavond al boos op berichten dat bezoekers van het festival in Malmö de blauwe vlag met de twaalf gele sterren niet mee naar binnen mochten nemen. Schinas neemt maandag contact op met de EBU. Hij gaat na of de omroepenkoepel EU-subsidies ontvangt en zal ook dat aan de orde stellen, zegt hij tegen nieuwssite Politico.
De EBU zegt alleen vlaggen van deelnemende landen en de regenboogvlag toe te laten op het festival, maar de Europese vlag was volgens de commissie ook altijd welkom. Dat was tot dusver "volkomen vanzelfsprekend" en niemand had er ooit enig probleem mee, meent een woordvoerder. Hij memoreert dat de sterrenvlag niet alleen van de EU is, maar ook van de Raad van Europa. Tot die organisatie, bekend van het mensenrechtenverdrag, behoren bijna alle Europese landen.
Toegenomen spanningen
De strenge vlaggenregels moesten onrust door de toegenomen spanningen in de wereld voorkomen, stelde de EBU eerder. Maar dat verweer wuift de commissie weg. Het is niet aan de organisator van een liedjeswedstrijd om zich over de geopolitieke toestand te buigen, stelt een woordvoerder. "Ik denk echt niet dat het aan hen is om te beslissen welke vlag mag wapperen." Nu is juist een aangewezen moment om de Europese waarden uit te dragen, meent hij.
"Naar onze mening is er absoluut geen reden om deze vlag te weren uit de zaal", onderstreepte de woordvoerder. Schinas zal dat "heel, heel duidelijk maken". Maar de organisatoren moeten zelf beslissen hoe ze met de kwestie verder gaan, al "kunnen wij de EBU zeker stimuleren om in te zien dat dit een fout is".
Te politiek
Onder anderen een Roemeen die werkt voor de Europese liberalen klaagde zaterdagavond dat zijn EU-vlag niet mee naar binnen mocht. De beveiliging zou de vlag te "politiek" hebben gevonden. Op sociale media werd aanvankelijk gespeculeerd dat de organisatie in de vlag mogelijk een steunbetuiging zag aan de gediskwalificeerde Joost Klein en zijn lied Europapa.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten beginnen maandagochtend met een operatie om schepen te begeleiden die vastzitten in de Straat van Hormuz. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
43 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz acht het momenteel onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten Duitsland zullen voorzien van de Tomahawk-kruisraketten die de toenmalige president Joe Biden in 2024 toezegde.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Jean-Luc Mélenchon, het kopstuk van de uiterst linkse partij La France Insoumise (LFI), zal zich kandidaat stellen voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. "Ja, ik ben kandidaat," vertelde Mélenchon aan televisiezender TF1.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
4 uur geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
5 uur geleden