Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie vraagt EBU opheldering over weren EU-vlag

Europese Commissie vraagt EBU opheldering over weren EU-vlag

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vraagt organisator EBU tekst en uitleg over het weren van de Europese vlag op het Eurovisie Songfestival. Dat was "zeker volstrekt betreurenswaardig" en "er was geen enkele reden toe", vindt het dagelijks bestuur van de EU.

Verantwoordelijk Eurocommissaris Margaritis Schinas reageerde zaterdagavond al boos op berichten dat bezoekers van het festival in Malmö de blauwe vlag met de twaalf gele sterren niet mee naar binnen mochten nemen. Schinas neemt maandag contact op met de EBU. Hij gaat na of de omroepenkoepel EU-subsidies ontvangt en zal ook dat aan de orde stellen, zegt hij tegen nieuwssite Politico.

De EBU zegt alleen vlaggen van deelnemende landen en de regenboogvlag toe te laten op het festival, maar de Europese vlag was volgens de commissie ook altijd welkom. Dat was tot dusver "volkomen vanzelfsprekend" en niemand had er ooit enig probleem mee, meent een woordvoerder. Hij memoreert dat de sterrenvlag niet alleen van de EU is, maar ook van de Raad van Europa. Tot die organisatie, bekend van het mensenrechtenverdrag, behoren bijna alle Europese landen.

Toegenomen spanningen

De strenge vlaggenregels moesten onrust door de toegenomen spanningen in de wereld voorkomen, stelde de EBU eerder. Maar dat verweer wuift de commissie weg. Het is niet aan de organisator van een liedjeswedstrijd om zich over de geopolitieke toestand te buigen, stelt een woordvoerder. "Ik denk echt niet dat het aan hen is om te beslissen welke vlag mag wapperen." Nu is juist een aangewezen moment om de Europese waarden uit te dragen, meent hij.

"Naar onze mening is er absoluut geen reden om deze vlag te weren uit de zaal", onderstreepte de woordvoerder. Schinas zal dat "heel, heel duidelijk maken". Maar de organisatoren moeten zelf beslissen hoe ze met de kwestie verder gaan, al "kunnen wij de EBU zeker stimuleren om in te zien dat dit een fout is".

Te politiek

Onder anderen een Roemeen die werkt voor de Europese liberalen klaagde zaterdagavond dat zijn EU-vlag niet mee naar binnen mocht. De beveiliging zou de vlag te "politiek" hebben gevonden. Op sociale media werd aanvankelijk gespeculeerd dat de organisatie in de vlag mogelijk een steunbetuiging zag aan de gediskwalificeerde Joost Klein en zijn lied Europapa.

Meer uit Buitenland

IS'er schiet in Syrië Amerikaanse militairen dood

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.

52 minuten geleden
Israël claimt topman Hamas te hebben gedood in Gaza

TEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.

3 uur geleden
Onstuimig weer op Canarische Eilanden, sneeuw vanaf 1400 meter

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.

4 uur geleden
Merz: waarschuwt partijgenoten voor Poetin en Europese toekomst

MÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.

4 uur geleden
Tsjechië betaalt volgens premier niet voor EU-plan voor Oekraïne

PRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.

5 uur geleden
Washington heft weer een sanctie tegen Belarus op in toenadering

MINSK (ANP/RTR) - De VS hebben opnieuw een van de sancties tegen Belarus opgeheven. De stap wordt gezien als een verdere toenadering tussen Washington en Minsk. De speciale Amerikaanse gezant voor Belarus John Coale heeft twee dagen gesprekken gevoerd in Minsk.

5 uur geleden
Cambodja sluit per direct grenzen met Thailand

PHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja sluit tot nader order alle grenzen met Thailand vanwege de oplopende conflicten met dat land in de grensregio. Dat meldt het Cambodjaanse ministerie van Binnenlandse Zaken.

6 uur geleden