Europese Commissie vraagt EBU opheldering over weren EU-vlag
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vraagt organisator EBU tekst en uitleg over het weren van de Europese vlag op het Eurovisie Songfestival. Dat was "zeker volstrekt betreurenswaardig" en "er was geen enkele reden toe", vindt het dagelijks bestuur van de EU.
Verantwoordelijk Eurocommissaris Margaritis Schinas reageerde zaterdagavond al boos op berichten dat bezoekers van het festival in Malmö de blauwe vlag met de twaalf gele sterren niet mee naar binnen mochten nemen. Schinas neemt maandag contact op met de EBU. Hij gaat na of de omroepenkoepel EU-subsidies ontvangt en zal ook dat aan de orde stellen, zegt hij tegen nieuwssite Politico.
De EBU zegt alleen vlaggen van deelnemende landen en de regenboogvlag toe te laten op het festival, maar de Europese vlag was volgens de commissie ook altijd welkom. Dat was tot dusver "volkomen vanzelfsprekend" en niemand had er ooit enig probleem mee, meent een woordvoerder. Hij memoreert dat de sterrenvlag niet alleen van de EU is, maar ook van de Raad van Europa. Tot die organisatie, bekend van het mensenrechtenverdrag, behoren bijna alle Europese landen.
Toegenomen spanningen
De strenge vlaggenregels moesten onrust door de toegenomen spanningen in de wereld voorkomen, stelde de EBU eerder. Maar dat verweer wuift de commissie weg. Het is niet aan de organisator van een liedjeswedstrijd om zich over de geopolitieke toestand te buigen, stelt een woordvoerder. "Ik denk echt niet dat het aan hen is om te beslissen welke vlag mag wapperen." Nu is juist een aangewezen moment om de Europese waarden uit te dragen, meent hij.
"Naar onze mening is er absoluut geen reden om deze vlag te weren uit de zaal", onderstreepte de woordvoerder. Schinas zal dat "heel, heel duidelijk maken". Maar de organisatoren moeten zelf beslissen hoe ze met de kwestie verder gaan, al "kunnen wij de EBU zeker stimuleren om in te zien dat dit een fout is".
Te politiek
Onder anderen een Roemeen die werkt voor de Europese liberalen klaagde zaterdagavond dat zijn EU-vlag niet mee naar binnen mocht. De beveiliging zou de vlag te "politiek" hebben gevonden. Op sociale media werd aanvankelijk gespeculeerd dat de organisatie in de vlag mogelijk een steunbetuiging zag aan de gediskwalificeerde Joost Klein en zijn lied Europapa.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw gedreigd met aanvallen op Iraanse civiele infrastructuur. Tijdens een persconferentie herhaalde hij dat hij alle bruggen en energiecentrales in het land zal vernietigen als er geen deal komt voor de deadline dinsdag. Diezelfde bewoordingen gebruikte hij zondag ook.
1 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP/AFP) - De astronauten van de Artemis II-ruimtemissie hebben het record van verste ruimtereis verbroken. Iets voor 20.00 uur Nederlandse tijd bereikten de astronauten het verste punt dat ooit door een mens is bezocht. Ze zien hierbij delen van de maan die nog nooit eerder met het blote oog zijn waargenomen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Bij de jongste aanvallen van Israël op het buurland Libanon zijn in maart en april al rond de 1500 doden en meer dan 4600 gewonden gevallen volgens het ministerie van Gezondheid. Onder de doden waren volgens het Libanese ministerie 57 mensen die medische hulp boden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Met de twee bemanningsleden die boven Iran in een gevechtsvliegtuig vrijdag werden neergehaald gaat het volgens president Donald Trump goed. Ze zijn allebei gewond, maar herstellen goed, aldus de president.
4 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - Een rechtbank in Boekarest heeft alle beperkende maatregelen tegen de Amerikaans-Britse verdachten Andrew Tate en zijn broer Tristan geschrapt. Naar de twee omstreden internetberoemdheden loopt in Roemenië een onderzoek naar onder meer betrokkenheid bij mensenhandel in de aanloop naar een proces. De twee zijn op sociale media beroemd en berucht als onder meer radicale criticasters van het feminisme.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump hebben de VS een voorstel voor een staakt-het-vuren van 45 dagen in de oorlog met Iran bestudeerd. Hij noemde het een "zeer belangrijke stap", maar zei tegen journalisten bij het Witte Huis ook gelijk dat het niet goed genoeg is.
4 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - Een wolf die in Hamburg een week geleden een vrouw in het gezicht beet en ernstig verwondde, is weer in het wild vrijgelaten. Het dier werd kort daarna door agenten opgespoord en gevangen. De Groene minister van Milieu in Hamburg, Katharina Fegebank, heeft gezegd dat vrijlaten de beste oplossing voor de wolf is. Er zijn volgens haar allerlei opties overwogen, maar het dier is zondagavond in het wild vrijgelaten. De wolf wordt nu constant gemonitord en als die weer in een bebouwde omgeving komt, kan er snel worden ingegrepen.
5 uur geleden