Europese Commissie vergadert met nieuwe EU-voorzitter Duitsland
BRUSSEL/BERLIJN (ANP) - De leden van de Europese Commissie houden donderdag video-overleg met de Duitse regering over de EU-prioriteiten voor de komende zes maanden. De regering van bondskanselier Angela Merkel nam woensdag het roterende EU-voorzitterschap over. Berlijn zit tot eind dit jaar de Europese ministerraden voor en bepaalt de agenda.
De belangrijkste doelstelling van de Duitsers is de Europese economie sterker uit de coronacrisis te laten komen. Merkel en de Europese Commissie willen dat de 27 regeringsleiders snel een akkoord bereiken over de Europese meerjarenbegroting en een groot miljardenfonds voor de meest getroffen landen en regio’s, liefst op de EU-top die half juli in Brussel wordt gehouden.
Veel Europese dossiers lagen de afgelopen maanden stil vanwege de coronapandemie. De Duitsers willen de draad met veel ambitie oppakken. Op hun bord liggen lastige onderwerpen als de klimaataanpak, migratie, digitalisering, naleving van de rechtsstaat en defensie. Tegelijkertijd lopen de onderhandelingen met de Britten over de toekomstige relatie.
Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en Merkel geven om 16.30 uur een persconferentie. Merkel reist volgende week naar Brussel om in gesprek te gaan met het Europees Parlement.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer (Labour) heeft opdracht gegeven tot een spoedonderzoek naar de banden van ex-minister Peter Mandelson en de overleden Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein. Starmer vindt dat Mandelson zijn titel als lord moet worden ontnomen en niet langer zitting mag hebben in het Hogerhuis van het parlement.
3 uur geledenRABAT (ANP/RTR) - Meer dan 50.000 mensen zijn uit een Marokkaanse stad geëvacueerd omdat er door aanhoudende hevige regenval watersnood dreigt. Bijna de helft van de bevolking van Ksar el-Kebir in het noordwesten moest vertrekken. Niemand mag naar de stad toe, waarvan delen al zijn overstroomd.
6 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering heeft maandagavond twee moties van wantrouwen in het parlement overleefd. Dit betekent dat premier Sébastien Lecornu succesvol een stemming in het parlement heeft omzeild om de begroting van 2026 goed te keuren. Vorig jaar vielen twee regeringen bij hun pogingen een begroting vast te stellen.
6 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - In een periode van hoogopgelopen spanningen en forse Amerikaanse druk willen Iran en de Verenigde Staten vrijdag in Turkije hun onderhandelingen over het Iraanse atoomprogramma hervatten. Volgens een diplomaat doen ook vertegenwoordigers van onder meer Saudi-Arabië en Egypte mee.
8 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP/DPA) - In Vaticaanstad zijn restaurateurs begonnen met het herstelwerk van Het laatste oordeel, een groot fresco van Michelangelo in de Sixtijnse Kapel. Het werk van 180 vierkante meter wordt maandenlang opgeknapt, maar de beroemde zaal blijft in die tijd gewoon open voor publiek.
8 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby blijft ten minste vier weken vastzitten. Dat heeft een rechter in Oslo maandag besloten, meldt het Noorse persbureau NTB. Het besluit werd volgens NTB genomen zonder aanwezigheid van de verdachte. De politie van Oslo had een verzoek ingediend om Høiby vast te houden wegens kans op recidive.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Witte Huis bevestigt nieuw overleg met Oekraïne en Rusland. De speciale gezant van de Amerikaanse president Donald Trump, Steve Witkoff, is woensdag en donderdag in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), voor gesprekken met Oekraïense en Russische delegaties.
10 uur geleden