Europese Commissie trotseert felle kritiek op herstelgeld Polen
STRAATSBURG (ANP) - Felle kritiek uit het Europees Parlement op de goedkeuring van miljardensubsidies voor Polen heeft de Europese Commissie niet tot inkeer gebracht. Er gaat geen cent naar de regering in Warschau tot zij rechters weer onafhankelijk hun werk laat doen, hield voorzitter Ursula von der Leyen verontwaardigde Europarlementariërs voor.
De commissie hield de tientallen miljarden uit het coronaherstelfonds waarop Polen aanspraak maakt lang vast omdat Warschau zijn greep op de rechterlijke macht niet wilde laten vieren. Na wat Poolse concessies zwichtte het dagelijks bestuur van de EU vorige week alsnog. De druk liep op omdat Polen vooroploopt om Oekraïne te helpen en daarbij grote offers brengt.
De ommezwaai kwam de commissie echter op de woede van veel Europarlementariërs te staan. Onder anderen D66'er Sophie in 't Veld wilde het parlement zelfs laten dreigen met het wegsturen van de commissie als die geld naar Polen zou overmaken voordat het land aan alle opdrachten van het Europees Hof van Justitie om de rechtsstaat te herstellen zou hebben voldaan. Maar daarvoor vonden de initiatiefnemers te weinig steun.
Von der Leyen, die aanvankelijk niet in de Straatsburgse vergaderzaal van het Europees Parlement wilde opdraven maar zich op de valreep bedacht, bezwoer dinsdag dat ze Warschau niet weer de vrije teugel laat. "Er wordt geen geld uitbetaald tot de hervormingen in gang zijn gezet", zei ze. Er zijn tussendoelen met Polen afgesproken die steeds moeten worden behaald om uit het fonds te kunnen putten, onderstreepte de commissievoorzitter.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
21 minuten geledenKYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 203. Dat meldt een in de Verenigde Staten gevestigde groepering die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump raadt het communistische regime van Cuba "ten zeerste aan" een deal te sluiten, "voordat het te laat is". Er gaat geen olie of geld uit Venezuela meer naar Cuba, benadrukt de president op zijn eigen sociale medium Truth Social.
2 uur geledenUNTERSEEN (ANP/DPA) - De Zwitserse auteur Erich von Däniken is op 90-jarige leeftijd overleden. De bestsellerauteur verwierf in de jaren 60 en 70 bekendheid met tientallen publicaties over buitenaards leven op aarde. Daarin schreef hij onder meer dat de piramides in Egypte tot stand waren gekomen met hulp van aliens. Ook gaf hij veel lezingen, zoals over de vraag of buitenaards leven over dezelfde geslachtsorganen als de mens zou beschikken.
2 uur geledenWASHINGTON/BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering heeft aantijgingen van de Amerikaanse gezondheidsminister Robert F. Kennedy Jr. tegengesproken. De omstreden telg van de beroemde Kennedy-familie beweert dat in Duitsland ruim duizend artsen worden vervolgd, omdat ze tijdens de coronapandemie bijvoorbeeld hadden toegestaan dat patiënten geen mondkapje hoefden te dragen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De gewezen Britse ambassadeur in de Verenigde Staten, Peter Mandelson, heeft excuses aangeboden aan de slachtoffers van Jeffrey Epstein. De voormalige topdiplomaat onderhield warme banden met de Amerikaanse miljardair en veroordeelde zedendelinquent en moest vertrekken toen bekend werd hoe nauw hij was met Epstein. "Ik zou mijn excuses willen aanbieden aan deze vrouwen voor het feit dat het systeem erin faalde hun stemmen te horen en hen niet de bescherming bood die ze mochten verwachten", aldus Mandelson.
3 uur geleden