Europese Commissie trotseert felle kritiek op herstelgeld Polen
STRAATSBURG (ANP) - Felle kritiek uit het Europees Parlement op de goedkeuring van miljardensubsidies voor Polen heeft de Europese Commissie niet tot inkeer gebracht. Er gaat geen cent naar de regering in Warschau tot zij rechters weer onafhankelijk hun werk laat doen, hield voorzitter Ursula von der Leyen verontwaardigde Europarlementariërs voor.
De commissie hield de tientallen miljarden uit het coronaherstelfonds waarop Polen aanspraak maakt lang vast omdat Warschau zijn greep op de rechterlijke macht niet wilde laten vieren. Na wat Poolse concessies zwichtte het dagelijks bestuur van de EU vorige week alsnog. De druk liep op omdat Polen vooroploopt om Oekraïne te helpen en daarbij grote offers brengt.
De ommezwaai kwam de commissie echter op de woede van veel Europarlementariërs te staan. Onder anderen D66'er Sophie in 't Veld wilde het parlement zelfs laten dreigen met het wegsturen van de commissie als die geld naar Polen zou overmaken voordat het land aan alle opdrachten van het Europees Hof van Justitie om de rechtsstaat te herstellen zou hebben voldaan. Maar daarvoor vonden de initiatiefnemers te weinig steun.
Von der Leyen, die aanvankelijk niet in de Straatsburgse vergaderzaal van het Europees Parlement wilde opdraven maar zich op de valreep bedacht, bezwoer dinsdag dat ze Warschau niet weer de vrije teugel laat. "Er wordt geen geld uitbetaald tot de hervormingen in gang zijn gezet", zei ze. Er zijn tussendoelen met Polen afgesproken die steeds moeten worden behaald om uit het fonds te kunnen putten, onderstreepte de commissievoorzitter.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Zwitserse islamgeleerde Tariq Ramadan is in Frankrijk veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf voor verkrachting van drie vrouwen. Hij was niet in de rechtbank aanwezig. Als hij zijn straf heeft uitgezeten, mag hij bovendien Frankrijk niet meer in.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is volgens minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi niet van plan om te onderhandelen en wel om door te vechten. "Op dit moment is het beleid om het verzet voort te zetten", zei hij op de staatstelevisie. De Amerikaanse regering zegt een voorstel gedaan te hebben om de oorlog te beëindigen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het mysterieuze cadeau dat de Amerikaanse president Donald Trump claimt van Iran te hebben gekregen, was de veilige doorgang van een aantal tankers door de Straat van Hormuz. Dat vertellen een Arabische en Amerikaanse functionaris aan de Israëlische nieuwssite The Times of Israel.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee minderjarigen die werden opgepakt voor een brandstichting vlak bij de Joodse wijk van Antwerpen, zijn door de jeugdrechter in een gesloten instelling geplaatst. De twee worden beschuldigd van opzettelijke brandstichting en deelname aan activiteiten van een terroristische groepering.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland van een poging de Verenigde Staten te chanteren tijdens de oorlog met Iran. De Russen zouden hebben aangeboden geen militaire inlichtingen met Iran meer te delen als de VS hun inlichtingensteun aan Oekraïne stopzetten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is bereid om "de hel te ontketenen" als Iran geen deal sluit, heeft zijn woordvoerder Karoline Leavitt gezegd. Volgens haar moet Iran accepteren dat het de strijd verloren heeft. Vooralsnog gaan de Iraanse aanvallen door.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz ziet geen reden meer om Oekraïne te voorzien van Taurus-langeafstandsraketten. Hij zei tegen parlementsleden dat Oekraïne inmiddels zelf langeafstandswapens produceert. Die zijn volgens Merz ook "aanzienlijk effectiever dan het relatief kleine aantal Taurus-kruisraketten dat we hadden kunnen leveren".
5 uur geleden