Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie trekt plan tegen bestrijdingsmiddelen in

Europese Commissie trekt plan tegen bestrijdingsmiddelen in

STRAATSBURG (ANP) - Een EU-plan om bestrijdingsmiddelen in de landbouw terug te dringen gaat definitief van tafel. De Europese Commissie gaat het intrekken omdat het te veel verzet oproept, zegt voorzitter Ursula von der Leyen. Ze kondigde dat aan terwijl boeren met tientallen tractors zich rond het parlementsgebouw in Straatsburg verzamelden.

De nieuwe EU-regels leken al ten dode opgeschreven toen het Europees Parlement ze afgelopen najaar wegstemde. Von der Leyens eigen christendemocraten zwakten het wetsvoorstel zo af dat het onverteerbaar werd voor groene en linkse Europarlementariërs. Ook veel EU-lidstaten hadden bedenkingen, maar zij bleven toch zoeken naar een aanvaardbaar vergelijk. Hun huidige voorzitter, België, wilde nog voor de verkiezingen in juni een compromisvoorstel voorleggen.

Maar de commissie wil niet verder doorzetten, zegt Von der Leyen dinsdag in het Europees Parlement. "Het voorstel is een symbool van polarisatie geworden." Bij het maken van een nieuw voorstel moet de volgende commissie voor "meer dialoog en een andere benadering" met belanghebbenden kiezen, vindt ze.

Tweede termijn

De commissie handelt vooral onder druk van de boerenprotesten, is de indruk van EU-diplomaten. De EU-landen en ook hun voorzitter België hebben wel begrip voor de conclusie van Von der Leyen dat het niet het juiste moment is voor het pesticidenplan. Maar België had toch nog graag een poging willen wagen en vreest dat het werk na de verkiezingen weer helemaal over moet.

Von der Leyen gebruikte de kwestie als voorbeeld dat "we meer vertrouwen moeten hebben in onze boeren". Ze maakt zich op voor een gooi naar een tweede termijn als commissievoorzitter en heeft de laatste maanden meer oor voor de klachten van boeren over Europese klimaatregels.

Nieuw voorstel

Voor het parlementsgebouw liepen boze Franse boeren dinsdagochtend opnieuw te hoop tegen de Europese klimaat- en milieuregels die hun het werken onmogelijk zouden maken. Ze blokkeerden het verkeer, waarna de politie ingreep en het gebied rond het parlement afzette. Trams en bussen kunnen het parlement niet bereiken.

De commissie gaat de komende maanden in gesprek met de boeren en andere betrokkenen en wil daaruit aan het eind van de zomer conclusies trekken. Een nieuw commissievoorstel moet hoe dan ook die uitkomst afwachten en is dus "niet voor morgen", zegt een EU-bron. Na de verkiezingen van juni treedt een nieuwe commissie aan.

Meer uit Financieel

Luchthavenuitbater Spanje wil miljarden investeren in vliegvelden

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse luchthavenexploitant Aena wil bijna 13 miljard euro investeren in zijn luchthavens. De investeringen worden uitgesmeerd over de periode 2027 tot 2031 en gaan onder meer naar modernisering van terminals, veiligheid, duurzaamheid en innovatie. Het gaat om de "grootste investering in luchthavens in de afgelopen twintig jaar in Spanje", aldus Aena.

2 uur geleden
Brussel overweegt import Russisch lng sneller te stoppen

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie werkt aan een voorstel om de import van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Rusland sneller dan gepland te stoppen, laat een woordvoerder van de Commissie weten. De Commissie heeft voor de zomer al voorgesteld de import van al het aardgas uit Moskou voor 2028 helemaal te schrappen.

2 uur geleden
Trump wil via Hooggerechtshof alsnog ontslag Fed-bestuurder Cook

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump wil dat het Amerikaanse Hooggerechtshof alsnog toestemming geeft voor het onmiddellijke ontslag van Lisa Cook als bestuurslid van de Federal Reserve. De president kondigde vorige maand het ontslag aan van Cook, maar zij verzet zich daartegen bij de rechter. Lagere rechtbanken oordeelden dat de centralebankbestuurder niet uit haar functie mag worden gezet zolang die zaak loopt en daartegen gaat de regering nu in beroep.

2 uur geleden
Amerikaanse staten en marktwaakhond klagen Ticketmaster aan

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse marktwaakhond FTC en zeven Amerikaanse staten hebben een rechtszaak aangespannen tegen Ticketmaster en moederbedrijf Live Nation. Het ticketplatform heeft volgens de aanklacht nagelaten ticketbots aan te pakken. Dat is software waarmee partijen grote hoeveelheden tickets kunnen opkopen om die daarna voor een meerprijs door te verkopen.

3 uur geleden
Chipbedrijven flink hoger in AEX na investering Nvidia in Intel

AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven zijn donderdag hoger geëindigd in de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. De koersen veerden op nadat Nvidia had bekendgemaakt 5 miljard euro te investeren in branchegenoot Intel. De twee bedrijven gaan ook samenwerken aan de ontwikkeling van producten die datacenters en pc's sneller laten werken.

3 uur geleden
Japans chemiebedrijf legt bouw Rotterdamse fabriek stil

TOKIO (ANP) - Het Japanse chemiebedrijf Mitsubishi Gas Chemical (MGC) heeft de bouw van een fabriek in Rotterdam tijdelijk stilgelegd. De kosten zijn sterk opgelopen en het concern wil het project opnieuw beoordelen. Daarbij onderzoekt MGC ook of het nog zin heeft om door te gaan met de nieuwe fabriek.

4 uur geleden
IMF draagt stafchef minister Bessent voor op hoge positie

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft Dan Katz, een hooggeplaatste functionaris van het Amerikaanse ministerie van Financiën, voorgedragen voor de op een na hoogste positie bij het internationale instituut voor financiële stabiliteit. De benoeming van Katz als eerste plaatsvervangend directeur-generaal moet nog worden goedgekeurd door de bestuursraad van het IMF.

4 uur geleden