Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie trekt plan tegen bestrijdingsmiddelen in

Europese Commissie trekt plan tegen bestrijdingsmiddelen in

STRAATSBURG (ANP) - Een EU-plan om bestrijdingsmiddelen in de landbouw terug te dringen gaat definitief van tafel. De Europese Commissie gaat het intrekken omdat het te veel verzet oproept, zegt voorzitter Ursula von der Leyen. Ze kondigde dat aan terwijl boeren met tientallen tractors zich rond het parlementsgebouw in Straatsburg verzamelden.

De nieuwe EU-regels leken al ten dode opgeschreven toen het Europees Parlement ze afgelopen najaar wegstemde. Von der Leyens eigen christendemocraten zwakten het wetsvoorstel zo af dat het onverteerbaar werd voor groene en linkse Europarlementariërs. Ook veel EU-lidstaten hadden bedenkingen, maar zij bleven toch zoeken naar een aanvaardbaar vergelijk. Hun huidige voorzitter, België, wilde nog voor de verkiezingen in juni een compromisvoorstel voorleggen.

Maar de commissie wil niet verder doorzetten, zegt Von der Leyen dinsdag in het Europees Parlement. "Het voorstel is een symbool van polarisatie geworden." Bij het maken van een nieuw voorstel moet de volgende commissie voor "meer dialoog en een andere benadering" met belanghebbenden kiezen, vindt ze.

Tweede termijn

De commissie handelt vooral onder druk van de boerenprotesten, is de indruk van EU-diplomaten. De EU-landen en ook hun voorzitter België hebben wel begrip voor de conclusie van Von der Leyen dat het niet het juiste moment is voor het pesticidenplan. Maar België had toch nog graag een poging willen wagen en vreest dat het werk na de verkiezingen weer helemaal over moet.

Von der Leyen gebruikte de kwestie als voorbeeld dat "we meer vertrouwen moeten hebben in onze boeren". Ze maakt zich op voor een gooi naar een tweede termijn als commissievoorzitter en heeft de laatste maanden meer oor voor de klachten van boeren over Europese klimaatregels.

Nieuw voorstel

Voor het parlementsgebouw liepen boze Franse boeren dinsdagochtend opnieuw te hoop tegen de Europese klimaat- en milieuregels die hun het werken onmogelijk zouden maken. Ze blokkeerden het verkeer, waarna de politie ingreep en het gebied rond het parlement afzette. Trams en bussen kunnen het parlement niet bereiken.

De commissie gaat de komende maanden in gesprek met de boeren en andere betrokkenen en wil daaruit aan het eind van de zomer conclusies trekken. Een nieuw commissievoorstel moet hoe dan ook die uitkomst afwachten en is dus "niet voor morgen", zegt een EU-bron. Na de verkiezingen van juni treedt een nieuwe commissie aan.

Meer uit Financieel

OpenAI is na mega-investering 852 miljard dollar waard

SAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI heeft bij een nieuwe investeringsronde 122 miljard dollar opgehaald. Het bedrijf achter ChatGPT is daarmee 852 miljard dollar waard, aldus OpenAI. Voor het eerst haalde het AI-bedrijf geld bij individuele beleggers op.

27 minuten geleden
Novo Nordisk wil marktaandeel terugwinnen met afslankabonnement

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Wegovy-afslankpillen en -injecties van Novo Nordisk zijn voortaan ook via een abonnement met korting beschikbaar. Het Deense farmacieconcern hoopt op deze manier marktaandeel terug te winnen van concurrent Eli Lilly. Op de beurs in Kopenhagen daalden de aandelen van Novo Nordisk dit jaar ook al met ongeveer 30 procent, omdat beleggers zich zorgen maken over de concurrentiepositie van het bedrijf.

36 minuten geleden
Autoverkopen licht gestegen na twee maanden van daling

BUNNIK (ANP) - De verkoop van personenauto's in Nederland is na twee maanden van daling weer licht gestegen. Volgens autobrancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging zijn er in maart ruim 1 procent meer nieuwe wagens op kenteken gezet dan een jaar eerder. In januari en februari holde de verkoop nog flink achteruit.

1 uur geleden
Prijzen olie en gas omlaag na opmerkingen Trump over Iranoorlog

DEN HAAG (ANP) - De prijzen voor olie en gas zijn woensdag aanzienlijk gedaald na opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over de oorlog tegen Iran. Zijn uitlatingen voeden de hoop dat er spoedig een einde komt aan de oorlog, die voor grote verstoringen in de toevoer van brandstoffen heeft gezorgd.

1 uur geleden
Damrak flink hoger na uitlatingen Trump over spoedig einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag met een stevige winst begonnen aan de nieuwe beursmaand. De hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten werd verder aangewakkerd door opmerkingen van Donald Trump. De Amerikaanse president verwacht "de klus te zullen klaren" in Iran en dat de oorlog "binnen twee of drie weken" klaar zal zijn. Zakenkrant The Wall Street Journal meldde dinsdag al dat Trump de oorlog in Iran mogelijk snel wil beëindigen, ook zonder heropening van de Straat van Hormuz.

1 uur geleden
Winkeliers verkopen meer, vooral onlineshops groeien

DEN HAAG (ANP) - Winkeliers hebben in februari meer verkocht. De omzet in de detailhandel steeg 1,3 procent in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het sterkst stegen de opbrengsten uit de onlineverkoop.

2 uur geleden
Belastingdienst: nu ruim 6,8 miljoen aangiftes binnen

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft tot dusver ruim 6,8 miljoen belastingaangiftes ontvangen. Volgens de Belastingdienst loopt het aantal aangiftes daarmee iets voor op vorig jaar. Toen werden halverwege de aangifteperiode ruim 6,7 miljoen aangiftes ontvangen.

2 uur geleden