Europese Commissie trekt plan tegen bestrijdingsmiddelen in
STRAATSBURG (ANP) - Een EU-plan om bestrijdingsmiddelen in de landbouw terug te dringen gaat definitief van tafel. De Europese Commissie gaat het intrekken omdat het te veel verzet oproept, zegt voorzitter Ursula von der Leyen. Ze kondigde dat aan terwijl boeren met tientallen tractors zich rond het parlementsgebouw in Straatsburg verzamelden.
De nieuwe EU-regels leken al ten dode opgeschreven toen het Europees Parlement ze afgelopen najaar wegstemde. Von der Leyens eigen christendemocraten zwakten het wetsvoorstel zo af dat het onverteerbaar werd voor groene en linkse Europarlementariërs. Ook veel EU-lidstaten hadden bedenkingen, maar zij bleven toch zoeken naar een aanvaardbaar vergelijk. Hun huidige voorzitter, België, wilde nog voor de verkiezingen in juni een compromisvoorstel voorleggen.
Maar de commissie wil niet verder doorzetten, zegt Von der Leyen dinsdag in het Europees Parlement. "Het voorstel is een symbool van polarisatie geworden." Bij het maken van een nieuw voorstel moet de volgende commissie voor "meer dialoog en een andere benadering" met belanghebbenden kiezen, vindt ze.
Tweede termijn
De commissie handelt vooral onder druk van de boerenprotesten, is de indruk van EU-diplomaten. De EU-landen en ook hun voorzitter België hebben wel begrip voor de conclusie van Von der Leyen dat het niet het juiste moment is voor het pesticidenplan. Maar België had toch nog graag een poging willen wagen en vreest dat het werk na de verkiezingen weer helemaal over moet.
Von der Leyen gebruikte de kwestie als voorbeeld dat "we meer vertrouwen moeten hebben in onze boeren". Ze maakt zich op voor een gooi naar een tweede termijn als commissievoorzitter en heeft de laatste maanden meer oor voor de klachten van boeren over Europese klimaatregels.
Nieuw voorstel
Voor het parlementsgebouw liepen boze Franse boeren dinsdagochtend opnieuw te hoop tegen de Europese klimaat- en milieuregels die hun het werken onmogelijk zouden maken. Ze blokkeerden het verkeer, waarna de politie ingreep en het gebied rond het parlement afzette. Trams en bussen kunnen het parlement niet bereiken.
De commissie gaat de komende maanden in gesprek met de boeren en andere betrokkenen en wil daaruit aan het eind van de zomer conclusies trekken. Een nieuw commissievoorstel moet hoe dan ook die uitkomst afwachten en is dus "niet voor morgen", zegt een EU-bron. Na de verkiezingen van juni treedt een nieuwe commissie aan.
Meer uit Financieel
DELFT (ANP/RTR) - IKEA schrapt wereldwijd 850 banen om kosten te besparen en de organisatie te vereenvoudigen. De reorganisatie moet eind van het kalenderjaar klaar zijn. Of er ook banen in Nederland op het spel staan, is nog niet bekend. IKEA Nederland heeft nog niet gereageerd op vragen van het ANP.
16 minuten geledenBEMMEL (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans werkt samen met Joosten Groep en Rijkswaterstaat aan een nieuw systeem dat vervuiling van grondwater langs de weg tegen moet gaan. Van maandag tot en met woensdag wordt het systeem getest langs de A58 tussen Eindhoven en Tilburg.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Energieleverancier Eneco wil dat de overheid voldoende ruimte laat voor de rol van bedrijven in de energietransitie. Aanleiding voor de oproep van het energiebedrijf is de steeds grotere rol van de overheid in de productie van energie, zoals kernenergie en warmtenetten, waardoor de marktwerking onder druk komt te staan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere websites voor schoonmaakhulp hebben de informatie op hun sites aangepast nadat de Autoriteit Consument & Markt (ACM) ze hierop had aangesproken. Het was volgens de waakhond eerder niet duidelijk voor consumenten dat ze een abonnement afsloten voor de dienst, omdat ze niet goed werden geïnformeerd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak ging maandag verder omlaag na de verliesbeurt op vrijdag. De olieprijzen liepen verder op door de aanhoudende spanningen in het Midden-Oosten na een nieuwe waarschuwing van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran. In een bericht op Truth Social schreef Trump zondag dat "de klok tikt" en dat er "niets meer over zal zijn" van Iran als het land niet snel in actie komt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders met een AOW krijgen dit jaar fors meer vakantiegeld. Alleenstaande AOW'ers ontvangen zo'n 20 procent meer netto vakantiegeld dan een jaar geleden, blijkt uit een berekening van seniorenplatform AOW.nu.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisatie ONL roept de Eerste Kamer op het wetsvoorstel voor het nieuwe box 3-stelsel te verwerpen. "Belasting heffen over papieren winsten is absurd. Deze wet is schadelijk voor het vestigingsklimaat, omdat ondernemers hun heil gaan zoeken over de grens", zegt ONL-voorman Erik Ziengs maandag. "Er zit maar een ding op: de Wet werkelijk rendement box 3 moet door de Eerste Kamer van tafel worden geveegd."
3 uur geleden