Europese Commissie start onderzoek naar kinderrechten bij TikTok
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie start een onderzoek naar TikTok, op de eerste werkdag nadat afgelopen weekend de zogenaamde Digitale Diensten Wet (DSA, Digital Service Act) in de hele EU van kracht werd. Het onderzoek spitst zich toe op de vraag of TikTok de rechten van minderjarigen voldoende beschermt en of het ontwerp van de site niet verslavend werkt. Het is de eerste stap in een proces dat tot grote boetes kan leiden.
De nieuwe DSA-wetgeving moet de privacy van gebruikers beter waarborgen en een betere bescherming bieden tegen desinformatie, reclame en schadelijke inhoud. De afgelopen maanden hebben verschillende bedrijven, zoals TikTok, maar ook Amazon en Google, al waarschuwingen ontvangen. Zij moesten ruimschoots voor de deadline van 17 februari al aan de strenge Europese eisen voldoen, zodat de grote bedrijven niet alles tot het laatst zouden uitstellen. TikTok heeft naar eigen zeggen inderdaad aanpassingen gedaan, maar deze hebben de Europese Commissie nog niet overtuigd.
De Digitale Diensten Wet gaat niet alleen over kinderrechten en algoritmes die verslaving in de hand werken, maar geeft ook handvatten voor het opsporen van kinderporno, opruiend en hatelijk materiaal of desinformatie. Ook geeft ze gebruikers meer greep op welke advertenties ze te zien krijgen en wordt het voor gebruikers makkelijker om eventuele illegale waren te melden, zoals wapens of nep-designkleding. In Nederland zal de Autoriteit Persoonsgegevens in Den Haag toezien op sites van Bol, Marktplaats of andere kleine of middelgrote aanbieders. De Europese Commissie buigt zich over de grootste internationale aanbieders en platforms.
Meer uit Buitenland
LÜNEBURG (ANP) - Twee Duitse ambulancebroeders zijn veroordeeld tot lange celstraffen, omdat ze ongelukken veroorzaakten om de slachtoffers daarna te kunnen helpen. Het duo gooide vanaf bruggen onder meer betonplaten en een boomstam op Duitse snelwegen. Ze krijgen elf en twaalf jaar gevangenisstraf voor poging tot moord en gevaarlijk gedrag in het verkeer.
3 minuten geledenRIYAD (ANP) - Een achttal overwegend islamitische landen zegt in een gezamenlijke verklaring te zullen deelnemen aan de Amerikaanse vredesraad. Die moet toezien op Gaza na een mogelijk bestand. Het gaat om Pakistan, Egypte, Jordanië, Qatar, Indonesië, Turkije, Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. In de verklaring spreken de landen hun steun uit voor de Amerikaanse inzet voor vrede in het gebied.
9 minuten geledenKOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet noodplannen maken om voorbereid te zijn op een eventuele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo wil het Europees Parlement. Zo moeten concrete afspraken worden gemaakt over hoe lidstaten elkaar te hulp schieten als een EU-lidstaat militair wordt bedreigd. Hiertoe moet artikel 42.7 van het Europees Verdrag worden aangescherpt. Daarnaast moet een EU-troepenmacht worden gevormd.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - Canada kan de Verenigde Staten maar beter wat dankbaarder zijn, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump. "Canada bestaat dankzij de VS", zei Trump op het World Economic Forum. Hij reageerde op een veelgeprezen toespraak van de Canadese premier Mark Carney, die middelgrote landen opriep de krachten te bundelen om grootmachten van zich af te kunnen houden.
2 uur geleden