Europese Commissie staat tijdelijk meer 'groene' subsidies toe
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt het gemakkelijker voor de EU-landen om sleutelsectoren voor de overgang naar een economie zonder netto CO2-uitstoot te steunen. Ze wil daarmee investeringen in de ontwikkeling van schone technologieën stimuleren. Ook moet een gunstiger subsidieklimaat voorkomen dat bedrijven vertrekken naar bijvoorbeeld de Verenigde Staten, waar miljarden aan ‘groene’ subsidies beschikbaar zijn.
De nieuwe maatregelen zijn tijdelijk van aard, waarschuwt het dagelijks EU-bestuur. Zo mogen lidstaten onder bepaalde voorwaarden tot 31 december 2025 staatssteun geven voor "strategische" productie, zoals batterijen, zonnepanelen, windturbines, warmtepompen en elektrolyse en het gebruik en de opslag van koolstofafvang. De commissie hoopt op een snellere uitrol van hernieuwbare energie en energieopslag en het koolstofvrij maken van industriële productieprocessen.
De commissie staat lidstaten ook toe in uitzonderlijke gevallen een bedrag te bieden aan bedrijven als er "een reëel risico bestaat dat investeringen wegvloeien uit Europa". Het steunbedrag kan gelijk zijn aan wat het bedrijf op die andere locatie zou ontvangen of wat het bedrijf ertoe zou aanzetten om in Europa te blijven en daar te investeren. Daar zijn wel strenge voorwaarden voor. Een daarvan is dat de begunstigde de modernste productietechnologie moet gebruiken als het gaat om emissies.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.
1 uur geledenALKMAAR (ANP) - Huurders in een wooncomplex in Alkmaar moeten meewerken aan het aansluiten van hun woningen op het warmtenet. Dat heeft een rechter in Noord-Holland bepaald. Als ze niet meewerken, wordt een dwangsom van 500 euro per dag opgelegd.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europa heeft over drie weken een structureel tekort aan kerosine als de Straat van Hormuz gesloten blijft. Dat stelt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Een tekort aan vliegtuigbrandstof zal tot grote verstoringen leiden op luchthavens in Europa, waarschuwt de organisatie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag aan het begin van de handelsdag niet ver van hun plek gekomen. De aandacht op de financiële markten blijft gericht op het broze bestand dat de Verenigde Staten en Israël hadden afgesproken met Iran. Dit weekend beginnen naar verwachting vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran.
3 uur geledenDUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.
7 uur geleden