Europese Commissie roept EU op Oekraïners winter door te helpen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt zich grote zorgen over de humanitaire situatie de komende winter in Oekraïne. Door de toegenomen Russische raketaanvallen op vitale infrastructuur komen steeds meer inwoners en bedrijven zonder elektriciteit en verwarming te zitten. Eurocommissaris Janez Lenarčič (Crisismanagement) roept de EU-landen op zich nog meer in te zetten om te helpen het land "winterklaar" te maken en onder meer generatoren naar Oekraïne te sturen.
De commissie stuurt zelf nog deze maand 1800 ton aan hulpgoederen naar Oekraïne. Er is grote behoefte aan allerlei zaken, van medische apparatuur tot voedsel, en van prefab winterbestendige accommodatie voor ontheemden tot schoolbussen. De commissie en de EU-lidstaten hebben sinds de Russische invasie eind februari al meer dan 1,5 miljard euro aan humanitaire steun uitgegeven.
Maar sinds het Russische leger zich steeds meer richt op de energie-infrastructuur van Oekraïne, zijn de humanitaire prioriteiten verschoven, zegt Lenarčič. Er zijn inmiddels al 500 generatoren naar het land verstuurd om bij stroomuitval in te zetten maar dat is lang niet genoeg. De aankomende winter, die er lang en doorgaans heel streng is met temperaturen die ver onder nul kunnen dalen, zullen volgens de commissie ruim 17 miljoen mensen hulp nodig hebben. Van hen zijn meer dan 7 miljoen ontheemden: mensen die door de oorlog hun huis zijn kwijtgeraakt of zijn verdreven en in andere streken van hun land een veilig onderkomen zoeken.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten stoppen met structureel geld geven aan Israël, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een televisie-interview. Hij heeft daar naar eigen zeggen afspraken over gemaakt met de Israëlische premier Benjamin Netanjahu. Het geld was voor defensie.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De eerste twee van de vijf partijvoorzitters van de Belgische coalitie zijn dinsdag bij koning Filip langs geweest. Partijvoorzitter Yvan Verougstraete van Les Engagés heeft daar aangedrongen op het belang van eerlijke verdeling van de lasten en bijdragen naar vermogen, aldus de partijvoorzitter op X. CD&V-voorzitter Sammy Mahdi vindt vooral dat er snel een oplossing moet komen, zei hij na afloop van het gesprek tegen de pers.
49 minuten geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische oppositiepartijen onder leiding van Gadi Eisenkot hebben afgesproken zo snel mogelijk een regering te vormen. De partijleiders spraken hierover tijdens hun eerste overleg sinds de parlementsverkiezingen.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten zijn de eerste stembureaus geopend voor de midterms. Bij die verkiezingen, ongeveer halverwege de ambtstermijn van president Donald Trump, riskeren zijn Republikeinen hun nipte meerderheid in het Congres te verliezen.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne is in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geworden van een "complexe, enorme aanval" door Rusland, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem was de aanval vooral gericht op belangrijke infrastructuur, en met name op de energievoorziening. Er zijn ook slachtoffers gevallen, aldus de president. "Het is heel veelzeggend dat dit alles gebeurt op de dag van de Amerikaanse congresverkiezingen."
5 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een protestkamp in Madrid ontmanteld. Het kamp op het centrale plein in de stad was opgericht uit protest tegen het woningtekort en de huurprijzen. Volgens het stadsbestuur is de ontruiming vreedzaam verlopen, maar de activisten spreken van een "gewelddadige politieoperatie".
6 uur geleden