Europese Commissie overweegt hulp bij grenscontroles Gaza
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt hulp te bieden bij de grensovergang bij Rafah in het zuiden van Gaza. Maar de Commissie wil dat alleen doen als Israël en de Palestijnse Autoriteit erom vragen en ermee instemmen, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag. Ook is instemming van de EU-lidstaten vereist.
Als het zover komt, kan de grensbijstandsmissie van de Europese Unie (EUBAM) de Palestijnse grensautoriteiten adviseren en assisteren, zei de woordvoerder.
De Europese Commissie gaat door met "onze aanzienlijke financiële en politieke steun aan de Palestijnse Autoriteit om haar hervormingsinspanningen te ondersteunen", voegde hij daaraan toe.
Humanitaire hulp
EU-buitenlandchef Kaja Kallas ontmoet vrijdag de Palestijnse premier Mohammad Mustafa om de toekomstige samenwerking tussen de Europese Unie en de Palestijnse Autoriteit te bespreken.
Het is volgens de Europese Commissie van "vitaal belang" dat de afspraken over het staakt-het-vuren "volledig worden nagekomen zodat alle gijzelaars kunnen worden vrijgelaten en tegelijkertijd een permanent einde aan de vijandelijkheden komt", zei de woordvoerder. De Commissie hoopt dat met het staakt-het-vuren de humanitaire hulp in Gaza weer goed op gang komt en dat "hulp effectief kan worden gedistribueerd aan degenen die het nodig hebben. Ontheemde Gazanen moeten verzekerd zijn van een veilige en waardige terugkeer naar hun huizen."
Wederopbouw
Voor de wederopbouw van Gaza gaat de Europese Commissie samenwerken met internationale partners zoals de Golfstaten, om te komen tot een langetermijnaanpak. "Dat is iets waar we beetje bij beetje aan moeten werken."
De Europese Unie heeft de Palestijnse Autoriteit in 2024 financieel met 400 miljoen euro ondersteund. Een deel daarvan was bestemd voor de wederopbouw.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP) - In het Zwitserse Crans-Montana hebben zich honderden mensen verzameld bij de bar waar in de nieuwjaarsnacht een dodelijke brand plaatsvond. Volgens omroep SRF legden velen bloemen neer of staken kaarsjes aan voor de slachtoffers van de brand, die volgens de politie ongeveer veertig doden en meer dan honderd gewonden tot gevolg had.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Rusland heeft de Verenigde Staten gevraagd om te stoppen met de achtervolging van een olietanker op de Atlantische Oceaan, schrijft The New York Times. Dat schip was onderweg naar Venezuela om olie op te halen, maar de VS hebben een blokkade ingesteld voor olietankers die naar dat land varen.
3 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - Bij de brand in een Zwitserse bar zijn ongeveer veertig doden gevallen, meldt de lokale politie op een persconferentie. Ongeveer honderd mensen raakten gewond.
5 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP/DPA/AFP) - Onder de slachtoffers van de brand in Zwitserland zijn veel jongeren, zeggen ooggetuigen en ziekenhuizen die gewonden behandelen. In het ziekenhuis van Lausanne zijn 22 van de zwaarst gewonde mensen binnengekomen, die gemiddeld tussen de 16 en 26 jaar zijn.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende landen hebben hun steun aan Zwitserland betuigd na de dodelijke brand in het Alpenland. In een bar in het skigebied Crans-Montana zijn rond de jaarwisseling tientallen doden en ongeveer honderd gewonden gevallen.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft steun voor Zwitserland uitgesproken na de dodelijke brand in Crans-Montana. Hij schreef op X dat Frankrijk solidariteit betuigt en "broederlijke ondersteuning" aanbiedt.
9 uur geledenBERN (ANP) - De president van Zwitserland heeft geschokt gereageerd op de ramp in skioord Crans-Montana. "Wat een moment van vreugde had moeten zijn, veranderde gisteravond in een tragedie in Crans-Montana, iets wat in het hele land en daarbuiten werd gevoeld", schrijft president Guy Parmelin donderdag in een bericht op X. De regering is volgens hem zeer ontsteld en leeft mee met de slachtoffers en hun families.
10 uur geleden