Europese Commissie overweegt hulp bij grenscontroles Gaza
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt hulp te bieden bij de grensovergang bij Rafah in het zuiden van Gaza. Maar de Commissie wil dat alleen doen als Israël en de Palestijnse Autoriteit erom vragen en ermee instemmen, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag. Ook is instemming van de EU-lidstaten vereist.
Als het zover komt, kan de grensbijstandsmissie van de Europese Unie (EUBAM) de Palestijnse grensautoriteiten adviseren en assisteren, zei de woordvoerder.
De Europese Commissie gaat door met "onze aanzienlijke financiële en politieke steun aan de Palestijnse Autoriteit om haar hervormingsinspanningen te ondersteunen", voegde hij daaraan toe.
Humanitaire hulp
EU-buitenlandchef Kaja Kallas ontmoet vrijdag de Palestijnse premier Mohammad Mustafa om de toekomstige samenwerking tussen de Europese Unie en de Palestijnse Autoriteit te bespreken.
Het is volgens de Europese Commissie van "vitaal belang" dat de afspraken over het staakt-het-vuren "volledig worden nagekomen zodat alle gijzelaars kunnen worden vrijgelaten en tegelijkertijd een permanent einde aan de vijandelijkheden komt", zei de woordvoerder. De Commissie hoopt dat met het staakt-het-vuren de humanitaire hulp in Gaza weer goed op gang komt en dat "hulp effectief kan worden gedistribueerd aan degenen die het nodig hebben. Ontheemde Gazanen moeten verzekerd zijn van een veilige en waardige terugkeer naar hun huizen."
Wederopbouw
Voor de wederopbouw van Gaza gaat de Europese Commissie samenwerken met internationale partners zoals de Golfstaten, om te komen tot een langetermijnaanpak. "Dat is iets waar we beetje bij beetje aan moeten werken."
De Europese Unie heeft de Palestijnse Autoriteit in 2024 financieel met 400 miljoen euro ondersteund. Een deel daarvan was bestemd voor de wederopbouw.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse justitie is een onderzoek begonnen naar vermeende corruptie door een voormalige premier, ex-voorzitter van een Nobelcomité en voormalige chef van de Raad van Europa, Thorbjørn Jagland. Aanleiding tot het onderzoek zijn recent opgedoken contacten van Jagland met de inmiddels overleden Amerikaanse zedendelinquent en investeerder Jeffrey Epstein.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Koning Felipe van Spanje heeft zijn medeleven betuigd aan de slachtoffers van de overstromingen in met name de regio Andalusië. In een speech tijdens een werkbezoek in Madrid zei de vorst dat hij en koningin Letizia bezorgd zijn en aan "de duizenden mensen en gezinnen die deze uren en dagen met angst en onzekerheid beleven" denken.
2 uur geledenTUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.
5 uur geledenABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.
6 uur geledenLISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.
6 uur geleden