Europese Commissie overweegt hulp bij grenscontroles Gaza
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie overweegt hulp te bieden bij de grensovergang bij Rafah in het zuiden van Gaza. Maar de Commissie wil dat alleen doen als Israël en de Palestijnse Autoriteit erom vragen en ermee instemmen, benadrukte een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag. Ook is instemming van de EU-lidstaten vereist.
Als het zover komt, kan de grensbijstandsmissie van de Europese Unie (EUBAM) de Palestijnse grensautoriteiten adviseren en assisteren, zei de woordvoerder.
De Europese Commissie gaat door met "onze aanzienlijke financiële en politieke steun aan de Palestijnse Autoriteit om haar hervormingsinspanningen te ondersteunen", voegde hij daaraan toe.
Humanitaire hulp
EU-buitenlandchef Kaja Kallas ontmoet vrijdag de Palestijnse premier Mohammad Mustafa om de toekomstige samenwerking tussen de Europese Unie en de Palestijnse Autoriteit te bespreken.
Het is volgens de Europese Commissie van "vitaal belang" dat de afspraken over het staakt-het-vuren "volledig worden nagekomen zodat alle gijzelaars kunnen worden vrijgelaten en tegelijkertijd een permanent einde aan de vijandelijkheden komt", zei de woordvoerder. De Commissie hoopt dat met het staakt-het-vuren de humanitaire hulp in Gaza weer goed op gang komt en dat "hulp effectief kan worden gedistribueerd aan degenen die het nodig hebben. Ontheemde Gazanen moeten verzekerd zijn van een veilige en waardige terugkeer naar hun huizen."
Wederopbouw
Voor de wederopbouw van Gaza gaat de Europese Commissie samenwerken met internationale partners zoals de Golfstaten, om te komen tot een langetermijnaanpak. "Dat is iets waar we beetje bij beetje aan moeten werken."
De Europese Unie heeft de Palestijnse Autoriteit in 2024 financieel met 400 miljoen euro ondersteund. Een deel daarvan was bestemd voor de wederopbouw.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich in een interview met de Financial Times dreigend uitgelaten tegenover de NAVO. Hij zei dat het bondgenootschap een "zware toekomst" wacht als NAVO-landen de Verenigde Staten niet te hulp schieten in Iran. Volgens de Britse zakenkrant eist Trump hulp van NAVO-bondgenoten bij het heropenen van de Straat van Hormuz.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
8 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
9 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
10 uur geleden