Europese Commissie: Oekraïne klaar voor volgende stap naar EU
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne is klaar voor de volgende stap naar het EU-lidmaatschap, oordeelt de Europese Commissie. Het land heeft de afgesproken inhaalslag "voldoende" gemaakt om aan de onderhandelingen over de toetreding te beginnen, adviseert de commissie aan de EU-landen. Die beslissen erover, maar het oordeel van de commissie weegt zwaar.
Het is een "historische dag", zegt commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Die heeft Oekraïne volgens haar aan zichzelf te danken. Het land heeft, nota bene in volle oorlogstijd, reuzenstappen gezet. Toen Oekraïne al snel na de Russische invasie in februari vorig jaar het EU-lidmaatschap aanvroeg, was het land bestuurlijk en economisch verre van klaar voor de unie. De EU-landen slikten hun bedenkingen in en maakten Oekraïne vast kandidaat-lid, mits het een zevental opdrachten zou vervullen.
Die zijn nog niet allemaal af en dat moet wel gebeuren, onderstreept de commissie. Maar zij beveelt, gezien Oekraïnes vorderingen, de EU-lidstaten toch alvast aan om in te stemmen met de start van toetredingsonderhandelingen. Als de EU-leiders op hun top in december toestemming geven, kunnen de voorbereidingen volgens Von der Leyen "meteen beginnen" terwijl Oekraïne zijn laatste huiswerk afrondt.
Regels wijzigen
De toetredingsonderhandelingen vormen een kandidaat-lidstaat om tot een bestuurlijk en economisch volwaardig EU-land. De aspirant krijgt daarbij hulp en financiële steun.
Oekraïne moet de komende tijd onder meer nog de regels voor zijn corruptiewaakhond wijzigen, lobbyen aan banden leggen en de rechten van minderheden beter waarborgen, schrijft de commissie in haar woensdag uitgebrachte tussenrapport.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken gaat de Amerikaanse ambassadeur in zijn land ontbieden, omdat hij het niet eens is met de Amerikaanse aanwijzing van een speciale gezant voor Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump wil het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk, toevoegen aan de Verenigde Staten.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - In Duitsland zijn dit jaar meer dan duizend verdachte dronevluchten geregistreerd, meldt het Openbaar Ministerie. Volgens hoofdaanklager Holger Münch zijn die toestellen vooral gespot bij vliegvelden en militaire faciliteiten, maar ook bij andere belangrijke infrastructuurpunten, zoals havens.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren tussen Thailand en Cambodja uit oktober werd door de Verenigde Staten overhaast afgedwongen om op tijd gereed te zijn voor een ondertekeningsceremonie met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt de Thaise minister van Buitenlandse Zaken Sihasak Phuangketkeow. Volgens hem wilden de Amerikanen dat de overeenkomst klaar zou zijn voordat Trump eind oktober naar Maleisië zou komen voor een top van de ASEAN. Een maand later werd het bestand alweer geschonden.
5 uur geledenSYDNEY (ANP/DPA) - De 24-jarige man die werd opgepakt bij de terroristische aanslag in Bondi Beach is overgebracht van het ziekenhuis naar de gevangenis, meldt de politie. Hij zit nu vast in een inrichting in het oosten van Sydney, waar hij onder strenge bewaking op een medische afdeling komt te liggen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een speciale gezant aangewezen voor Groenland, dat hij graag bij de Verenigde Staten wil voegen. De functie gaat naar de gouverneur van Louisiana Jeff Landry.
6 uur geledenNIIGATA (ANP/AFP) - Een Japans regionaal parlement heeft ingestemd met de herstart van de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa, de grootste nucleaire energiecentrale ter wereld. Die werd uit voorzorg gesloten na de kernramp in Fukushima in 2011, maar nu wil Japan juist weer meer gebruik gaan maken van nucleaire energie.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Russische generaal, Fanil Sarvarov, is maandag omgekomen toen een autobom afging in Moskou. Het Russische Onderzoekscomité heeft dat maandag bekendgemaakt.
7 uur geleden