Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie maant tot spoed bij investeringen in defensie

Europese Commissie maant tot spoed bij investeringen in defensie

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten moeten vooral snel en samen investeren in defensie, én gezamenlijk inkopen. Dat is de centrale boodschap van de Europese Commissie woensdag. Met voorrang moet worden geïnvesteerd in materieel waar een tekort aan is, zoals drones, raketten, artillerie en systemen voor luchtverdediging, zo staat in het langverwachte Witboek defensie. Daarin staat wat er de komende jaren in EU-defensie moet worden geïnvesteerd om kritieke tekorten weg te werken en hoe een sterke defensie-industrie moet worden opgebouwd.

Het Witboek is woensdag gepresenteerd door Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie) en EU-buitenlandchef Kaja Kallas.

Voldoende voorraden en een defensie-industrie zijn beide essentieel voor de veiligheid van Europa, zo staat in het Witboek. "Europa moet investeren in de veiligheid en verdediging van het continent, terwijl het Oekraïne blijft steunen om zichzelf te verdedigen tegen de agressie van Rusland."

Aandachtspunten

Op diverse vlakken moeten het tempo en de samenwerking omhoog, zo staat in het Witboek. Zo moet de Europese paraatheid worden verbeterd door onder meer verbetering van militaire mobiliteit, opslag van materieel en versterking van buitengrenzen. Het gaat daarbij met name om de landsgrens met Rusland en Belarus.

Oekraïne moet meer militair worden ondersteund en de Europese en Oekraïense defensie-industrie moeten meer worden geïntegreerd.

Om de productie van defensiematerieel te versnellen, wordt de EU-regelgeving vereenvoudigd. De Commissie wil op het gebied van defensie meer samenwerken met niet EU-landen als Groot-Brittannië en Noorwegen. Ook de samenwerking tussen de EU en de NAVO moet worden verstevigd.

Miljardenlening

Lidstaten kunnen van de Commissie geld lenen voor de aanschaf van defensiematerieel. Harde voorwaarde voor toekenning is dat minimaal 65 procent van de onderdelen in de EU wordt geproduceerd. Er wordt voor 150 miljard euro aan leningen beschikbaar gesteld, zo stond al in het eerder gepresenteerde herbewapeningsplan van commissievoorzitter Ursula von der Leyen.

Voorwaarde voor defensie-investeringen via versoepeling van de nationale begrotingsregels is dat het aan defensie wordt besteed en niet aan bijvoorbeeld klimaatmaatregelen zoals een aantal lidstaten wil. De Commissie wil dat alle lidstaten de komende vier jaar 1,5 procent extra van hun bruto binnenlands product (bbp) aan defensie gaan besteden. Daarmee komt in totaal 650 miljard euro extra vrij.

Meer uit Buitenland

Netanyahu: Iraanse atoom- en raketprogramma's zijn vernietigd

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël en de VS zijn in hun gezamenlijke campagne tegen Iran erin geslaagd de nucleaire en ballistische raketprogramma's van dat land te "vernietigen". Dat zei de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zaterdag in een televisietoespraak, op het moment dat de VS en Iran in Pakistan onderhandelen.

9 minuten geleden
Kyiv: Rusland heeft paasbestand al honderden keren geschonden

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne meldt dat na het ingaan van het paasbestand om 16.00 uur lokale tijd, Rusland het bestand 469 keer heeft geschonden. Dat schrijft de Oekraïense legerleiding op Telegram.

41 minuten geleden
Media Iran: zaterdagavond of zondag nieuwe gespreksronde met VS

ISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De eerste rechtstreekse gesprekken tussen de Amerikaanse en Iraanse delegaties in Pakistan zijn beëindigd, schrijft het Iraanse persbureau Tasnim. Later zaterdagavond of zondag wordt een nieuwe onderhandelingsronde verwacht, melden Tasnim en staatsomroep IRIB.

1 uur geleden
Meer dan 2000 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - In Libanon zijn al meer dan 2000 doden gevallen sinds de oorlog tussen Israël en Hezbollah vorige maand begon, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid.

2 uur geleden
Honderden arrestaties bij pro-Palestijns protest Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De politie in Londen heeft meer dan tweehonderd demonstranten opgepakt bij een protest op Trafalgar Square. Pro-Palestijnse activisten hadden zich op het bekende plein verzameld om de verboden groepering Palestine Action te steunen. De regering plaatste de organisatie in juli op een lijst met terroristische organisaties. Een rechter oordeelde in februari dat dit verbod onwettig is.

2 uur geleden
FT: onderhandelingen VS en Iran lopen vast op Straat van Hormuz

ISLAMABAD (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Pakistan lopen vast op de controle over de Straat van Hormuz, melden ingewijden aan The Financial Times. Zo zou Iran erop staan de controle over de zeestraat te behouden en tol te kunnen heffen op schepen. Het land zou eventuele "gezamenlijke controle" weigeren.

3 uur geleden
Gouverneur: gewonden door aanval van Oekraïne tijdens bestand

LGOV (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone heeft een tankstation in de stad Lgov in de Russische regio Koersk geraakt, meldde de regionale gouverneur zaterdag. Er zouden drie mensen gewond zijn geraakt, onder wie een kind. De aanval zou plaats hebben gevonden nadat het paasbestand was ingegaan.

4 uur geleden