Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie: maandag al moeilijker voor Russische toerist

Europese Commissie: maandag al moeilijker voor Russische toerist

BRUSSEL (ANP) - Als het aan de Europese Commissie ligt, komen Russische toeristen vanaf maandag al veel moeilijker de Europese Unie binnen. Dan verdwijnen de gunstige visaregels voor Russen. Ook krijgen EU-landen het advies Russische toeristen achteraan te zetten in de vaak al lange wachtrij.

De EU-landen moeten nog wel met de plannen instemmen, maar ze hadden de Commissie zelf om zulke voorstellen gevraagd. Een officieel fiat volgt nog deze week, zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Ylva Johansson met grote stelligheid. "Dat betekent dat we maandag al een nieuw gemeenschappelijk visaregime hebben voor Rusland."

Nederland en EU-lidstaten die aan Rusland grenzen, wilden verder gaan en hebben tevergeefs bepleit om Russen geen enkel toeristenvisum meer te verstrekken. In de praktijk krijgen zij de ruimte om bij die situatie in de buurt te komen. Hun vaak al onderbezette consulaten zouden voortaan Russen met een belangrijk of nobel reisdoel, zoals dissidenten, journalisten en studenten, voorrang moeten geven boven plezierreizigers. Bovendien zouden ze veel scherper moeten gaan kijken of visa-aanvragers misschien een gevaar vormen. Door dat alles lijken toeristen niet gauw meer aan de beurt te komen.

Tijdrovender

Russen die vakantie willen vieren aan de Rivièra of willen winkelen in Milaan verliezen de gunstige visaregeling waarvan ze de afgelopen vijftien jaar profiteerden. Nu de EU die opschort, wordt het aanvragen van een visum tijdrovender, bewerkelijker en met ongeveer 80 euro ruim twee keer zo duur.

Verder accepteert geen enkele EU-lidstaat straks een Russisch paspoort dat is uitgegeven in bezet Oekraïens gebied. Het is voor het eerst dat de EU zo'n maatregel neemt, aldus Johansson.

Ook krijgen EU-landen de mogelijkheid om de honderdduizenden langlopende visa voor Russen nog eens tegen het licht te houden. Terwijl ze onderzoeken of de bezitter een gevaar vormt voor de veiligheid, kunnen ze zo'n visum blokkeren. En ook bij dat onderzoek kunnen ze klaarblijkelijke toeristen weer als laatsten in behandeling nemen.

Meer uit Buitenland

Zelensky: VS willen nog voor de zomer einde aan oorlog

KYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten willen dat er tegen juni een vredesakkoord ligt tussen Rusland en Oekraïne en hebben voorgesteld om komende week nieuwe besprekingen te houden in Miami. Dat zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Het is volgens het staatshoofd voor het eerst dat de strijdende partijen elkaar daar zullen treffen. Eerder werd daar al overlegd via de bemiddelende partij, de VS. Kyiv heeft ingestemd met het voorstel.

39 minuten geleden
Clintons pleiten voor publieke getuigenis over Epstein-banden

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton en zijn vrouw en oud-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton willen dat hun verklaring over hun banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein niet achter gesloten deuren plaatsvindt. Op X schrijft het voormalige staatshoofd (1993-2001) dat een niet-publieke verklaring, zoals nu het plan is, zou neerkomen op een schijnproces en "pure politiek". "Laten we stoppen met deze spelletjes en dit op de juiste manier doen: middels een publieke verklaring."

1 uur geleden
NAVO-centra in Nederland maken zich op voor vertrek Amerikanen

UTRECHT (ANP) - De Verenigde Staten trekken Amerikaanse medewerkers terug uit NAVO-kenniscentra in Nederland. De twee zogeheten Centres of Excellence (COE's) in Utrecht en Den Haag maken zich op voor een "herijking" van de Amerikaanse aanwezigheid, meldt een van de centra. Hoeveel Amerikanen er precies vertrekken en welke weerslag dat heeft op de centra kunnen ze nog niet inschatten.

1 uur geleden
Oekraïne meldt opnieuw aanvallen op stroomvoorziening

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw grootschalige aanvallen uitgevoerd op de Oekraïense energie-infrastructuur, meldt minister van Energie Denys Sjmyhal. Daardoor is in veel regio's van het land de stroom uitgeschakeld, schrijft netbeheerder Ukrenergo op Facebook. Ook zijn de geplande stroomonderbrekingen per regio, bedoeld om te kunnen voldoen aan de stroomvraag, tijdelijk onderbroken.

2 uur geleden
Trump: gesprekken VS en Iran gaan volgende week verder

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat er begin volgende week verdere gesprekken plaatsvinden tussen vertegenwoordigers van zijn regering en Iran. De gesprekken met de Iraanse delegatie op vrijdag waren "zeer goed", vertelde Trump aan verslaggevers aan boord van Air Force One op weg naar zijn resort Mar-a-Lago in Florida.

6 uur geleden
Cuba neemt noodmaatregelen om energiecrisis het hoofd te bieden

HAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft een pakket noodmaatregelen aangekondigd op het gebied van onderwijs, werk en transport om de energiecrisis in het land aan te pakken. De communistische regering wil met de maatregelen de essentiële diensten beschermen en brandstof rantsoeneren.

6 uur geleden
Twee doden door lawine in Slowakije

BRATISLAVA (ANP) - Twee mensen zijn omgekomen door een lawine in de Hoge Tatra, een hooggebergte op de grens tussen Slowakije en Polen, aldus de lokale autoriteiten. De slachtoffers waren twee mannen uit Hongarije van 37 en 38 jaar.

7 uur geleden