Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie: landen ontdekken subsidies coronaherstelfonds

Europese Commissie: landen ontdekken subsidies coronaherstelfonds

BRUSSEL (ANP) - De EU-landen beginnen nu pas op grote schaal Europese subsidies aan te vragen uit het zogenoemde coronaherstelfonds. Dit was al sinds 2021 mogelijk. De tijd dringt, want dit fonds houdt in 2026 op te bestaan en stelt in totaal 650 miljard euro beschikbaar aan subsidies en leningen.

De trend van toegenomen aanvragen blijkt uit het evaluatierapport van het coronaherstelfonds van 2024, dat de Europese Commissie donderdag heeft gepresenteerd.

Ieder EU-land mag maar een beperkt aantal verzoeken per jaar indienen. Nederland behoorde tot de late indieners, maar krijgt dit jaar een eerste betaling.

Oplopende schulden

Om het fonds te vullen heeft de Europese Commissie geld geleend en tot nu toe voor 60,2 miljard aan obligaties uitgegeven, zo heeft de Europese Commissie donderdag laten weten. De commissie kan onder gunstigere voorwaarden geld lenen dan sommige individuele lidstaten, vanwege de gezamenlijke geloofwaardigheid van de Europese economie.

Maar het waren precies de oplopende Europese schulden als gevolg van die leningen waarover woensdag de Europese Rekenkamer zorgen uitte. In een woensdag uitgekomen rapport over de Europese uitgaven van 2023 stond te lezen dat er nog geen uitgewerkt plan is hoe en wanneer die leningen terugbetaald moeten worden.

Het coronaherstelfonds begon in 2021 als een extra middel om EU-lidstaten te helpen de economische tegenslag te boven te komen van de pandemie. In dat eerste jaar van het fonds was er maar één aanvraag ingediend voor geld uit het fonds. Het waren er dertien in het jaar erna en 32 in 2023, zo blijkt uit het rapport. Maar voor de volgende jaren voorziet de Europese Commissie dat de EU-landen op stoom komen en dat de commissie jaarlijks zo'n 45 projecten binnenkrijgt.

Meer uit Financieel

VS versoepelen sancties tegen Venezuela na gekrompen aanbod olie

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.

7 uur geleden
Amerikaanse rechter blokkeert dagvaardingen tegen Fed en Powell

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.

8 uur geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van voortgang Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.

9 uur geleden
Slechts 77 schepen passeren Straat van Hormuz, meldt databedrijf

LONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.

10 uur geleden
Installateur Feenstra waarschuwt voor oplichting door nepmonteurs

LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.

11 uur geleden
AEX sluit licht hoger rond aanhoudende zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.

12 uur geleden
China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

13 uur geleden