Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie: laat Europol waarschuwen voor terrorist

Europese Commissie: laat Europol waarschuwen voor terrorist

BRUSSEL (ANP) - Europol kan EU-landen voortaan waarschuwen voor jihadgangers en andere gevaarlijke personen, als het aan de Europese Commissie ligt. De EU-instantie die de samenwerking tussen Europese politiediensten moet bevorderen zou meer bevoegdheden moeten krijgen om de strijd tegen het terrorisme beter te kunnen voeren. Brussel wil daar snel meer werk van maken sinds moslimextremisten vorige maand toesloegen in Frankrijk en Oostenrijk.

Nu krijgt Europol soms informatie van landen buiten de EU en van internationale organisaties over gevaarlijke lieden, maar kan het agentschap die niet delen met landen die het aangaat. In het vervolg moet Europol deze waardevolle gegevens kunnen invoeren in een database die de politie en veiligheidsdiensten in de EU gebruiken. Ze kijken daarin bijvoorbeeld of een arriverende vliegtuigpassagier een gevaar vormt.

De commissie wil Europol ook meer ruimte geven om samen te werken met het nieuwe Europese Openbaar Ministerie, met landen buiten de EU en met bedrijven. Extremisten misbruiken de diensten van bijvoorbeeld internetbedrijven immers om volgelingen te werven, aanslagen te beramen of propaganda te verspreiden, zegt het dagelijks bestuur van de EU. Bedrijven zouden Europol moeten kunnen alarmeren, zodat het in Den Haag gevestigde agentschap betrokken lidstaten kan waarschuwen. Ook moet Europol om persoonsgegevens van verdachten kunnen vragen.

Verder moeten zaken niet langer tussen wal en schip vallen doordat niet duidelijk is welke lidstaat het aangaat. Ook in zulke gevallen wil de commissie Europol inzetten. Verder mag het agentschap in de strijd tegen het terrorisme aan de slag met grote datasets.

Als de nieuwe EU-begroting wordt aangenomen krijgt Europol meer geld en 160 meer personeel.

De voorstellen gaan D66 niet ver genoeg. Europarlementariër Sophie in 't Veld zou liefst "een volwaardige Europese FBI" zien, "gelet op de voorsprong die internationale criminaliteit heeft op de Europese misdaadbestrijding".

Meer uit Buitenland

Nederland vangt vluchtelingen op bij echte nood, zegt Jetten

NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.

3 uur geleden
Rusland komt naar G20-top in Miami, 'mogelijk' Poetin zelf

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.

3 uur geleden
Hegseth over blokkade: tientallen schepen tegengehouden

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."

4 uur geleden
Zelensky weer in Saudi-Arabië voor topoverleg

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."

5 uur geleden
China stuurt panda's naar VS voor bezoek Trump aan Beijing

ATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.

5 uur geleden
Europa verwerpt vermeend plan VS dwarse bondgenoten te straffen

BERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.

5 uur geleden
Iraanse minister Abbas Araghchi vrijdag verwacht in Islamabad

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.

6 uur geleden