
Europese Commissie: laat Europol waarschuwen voor terrorist
BRUSSEL (ANP) - Europol kan EU-landen voortaan waarschuwen voor jihadgangers en andere gevaarlijke personen, als het aan de Europese Commissie ligt. De EU-instantie die de samenwerking tussen Europese politiediensten moet bevorderen zou meer bevoegdheden moeten krijgen om de strijd tegen het terrorisme beter te kunnen voeren. Brussel wil daar snel meer werk van maken sinds moslimextremisten vorige maand toesloegen in Frankrijk en Oostenrijk.
Nu krijgt Europol soms informatie van landen buiten de EU en van internationale organisaties over gevaarlijke lieden, maar kan het agentschap die niet delen met landen die het aangaat. In het vervolg moet Europol deze waardevolle gegevens kunnen invoeren in een database die de politie en veiligheidsdiensten in de EU gebruiken. Ze kijken daarin bijvoorbeeld of een arriverende vliegtuigpassagier een gevaar vormt.
De commissie wil Europol ook meer ruimte geven om samen te werken met het nieuwe Europese Openbaar Ministerie, met landen buiten de EU en met bedrijven. Extremisten misbruiken de diensten van bijvoorbeeld internetbedrijven immers om volgelingen te werven, aanslagen te beramen of propaganda te verspreiden, zegt het dagelijks bestuur van de EU. Bedrijven zouden Europol moeten kunnen alarmeren, zodat het in Den Haag gevestigde agentschap betrokken lidstaten kan waarschuwen. Ook moet Europol om persoonsgegevens van verdachten kunnen vragen.
Verder moeten zaken niet langer tussen wal en schip vallen doordat niet duidelijk is welke lidstaat het aangaat. Ook in zulke gevallen wil de commissie Europol inzetten. Verder mag het agentschap in de strijd tegen het terrorisme aan de slag met grote datasets.
Als de nieuwe EU-begroting wordt aangenomen krijgt Europol meer geld en 160 meer personeel.
De voorstellen gaan D66 niet ver genoeg. Europarlementariër Sophie in 't Veld zou liefst "een volwaardige Europese FBI" zien, "gelet op de voorsprong die internationale criminaliteit heeft op de Europese misdaadbestrijding".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een onmiddellijk en onvoorwaardelijk staakt-het-vuren tussen India en Pakistan aangekondigd. Volgens Trump hebben de Verenigde Staten de hele nacht bemiddeld bij gesprekken tussen de twee landen, die elkaar de afgelopen week hebben aangevallen met raketten en drones.
16 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in een eerste bijeenkomst met alle kardinalen gezegd dat hij de lijn van zijn voorganger Franciscus wil voortzetten. Ook vertelde hij waarom hij heeft gekozen voor de naam Leo.
21 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïne en zijn bondgenoten willen dat het bestand met Rusland maandag ingaat, meldt minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Hij schrijft op X na een overleg van de zogenoemde coalitie van bereidwillige landen dat de tijd rijp is voor een "onvoorwaardelijk staakt-het-vuren op land, in de lucht en op zee voor ten minste dertig dagen".
50 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Franse president Emmanuel Macron en Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen willen dat Rusland instemt met het voorstel voor een dertigdaags staakt-het-vuren in Oekraïne. Ze zeggen op X dat Europa bereid is om meer sancties op te leggen aan Moskou als het blijft weigeren of als het bestand wordt geschonden.
1 uur geledenVILANOVA I LA GELTRÚ (ANP/AFP) - De Spaanse autoriteiten hebben 160.000 mensen in de buurt van Barcelona opgeroepen om voorlopig binnen te blijven. Door een brand in een industriële opslagplaats is er een giftige wolk ontstaan in de omgeving.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft voor het eerst asielzoekers aan de grens geweerd sinds het ingaan van het strengere migratiebeleid. Vier Afghanen die via Luxemburg het land binnenkwamen, zijn volgens de politie teruggestuurd.
2 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz, de Franse president Emmanuel Macron, de Britse premier Keir Starmer en de Poolse premier Donald Tusk hebben tijdens hun bezoek aan Kyiv hun eer betuigd aan gesneuvelde Oekraïense militairen. Dat deden zij samen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en diens vrouw Olena.
3 uur geleden