Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie komt met wet voor goed ondernemersgedrag

Europese Commissie komt met wet voor goed ondernemersgedrag

BRUSSEL (ANP) - Grote bedrijven moeten in de EU maatschappelijk verantwoord ondernemen. De Europese Commissie wil dat wettelijk vastleggen om misstanden in de productie- en leveringsketens, zoals kinderarbeid of milieuschade, op te sporen en aan te pakken.

De wetsvoorstellen die de commissie woensdag in Brussel op tafel legt hebben volgens vicevoorzitter Věra Jourová twee doelen. "Ten eerste, om zorgen weg te nemen bij consumenten die geen producten willen kopen waar bijvoorbeeld dwangarbeid in het spel is of die het milieu vernietigen. Ten tweede, om juridische zekerheid over de verplichtingen van bedrijven te geven."

Het dagelijks EU-bestuur heeft twee groepen ondernemingen in het vizier. Eerst zijn bedrijven met meer dan 500 werknemers en een jaaromzet wereldwijd van minstens 150 miljoen euro aan de beurt om een plan voor gepast zorgvuldigheidsbeleid (‘due diligence’) in hun strategie op te nemen. Ze moeten ook zorgen dat het beleid voldoet aan de internationale afspraken over de strijd tegen klimaatverandering.

Transparant

Twee jaar nadat de lidstaten de nieuwe richtlijn in nationale wetten hebben omgezet moeten ook bedrijven met minimaal 250 werknemers en een jaaromzet van 40 miljoen euro wereldwijd in risicovolle sectoren zoals de mijnbouw of kledingindustrie aan de nieuwe EU-regels voldoen.

De plannen moeten voor het publiek transparant zijn. Consumenten moeten naar de rechter kunnen stappen als ze vinden dat ze schade hebben geleden door het beleid van het bedrijf. Bestuurders kunnen verantwoordelijk worden gesteld. De lidstaten moeten een nationale autoriteit aanstellen die toeziet op handhaving van de regels en die sancties kan opleggen.

Te versnipperd

Het midden- en kleinbedrijf wordt buiten schot gehouden maar zal er volgens de commissie toch mee te maken krijgen omdat de grote bedrijven eisen over onder meer arbeidsomstandigheden of milieu contractueel aan hun leveranciers zullen opleggen.

Een aantal lidstaten heeft al nationale regels voor maatschappelijk verantwoord ondernemen en circa een op de drie grote bedrijven in de EU heeft vrijwillig actie op dit gebied genomen, zoals in Nederland. Maar volgens Brussel is het te weinig en te versnipperd.

Nederland is voorstander van een Europese aanpak. Eind 2019 pleitte toenmalig handelsminister Sigrid Kaag bij het aantreden van de nieuwe commissie ervoor om maatschappelijk verantwoord ondernemen op de Europese agenda te zetten en presenteerde ze bij haar Europese collega’s een notitie over goed ondernemersgedrag.

Europarlementariër Lara Wolters (PvdA), van wie het rapport Due Diligence begin vorig jaar in het Europees Parlement werd aangenomen, is blij dat er nu een wetsvoorstel ligt. "Het belangrijkste is dat moederbedrijven hun verantwoordelijkheid niet meer kunnen afwentelen op de kleinere leveranciers aan de andere kant van de wereld. Alleen op die manier zorgen we ervoor dat bedrijven in de toekomst uitbuiting, kinderarbeid en milieuschade actief zullen tegengaan", zegt ze.

Meer uit Financieel

EU reserveert helft van staalquotum voor vaste handelspartners

BRUSSEL (ANP) - De EU verdeelt de helft van haar 18,3 miljoen ton aan importquotum voor staal zonder importtarief aan landen waarmee ze een vrijehandelsovereenkomst heeft. Dat maakt de Europese Commissie bekend een dag voordat de nieuwe staaltarieven ingaan.

9 minuten geleden
Bankenvereniging: onlinefraude maatschappelijk probleem

AMSTERDAM (ANP) - Onlinefraude is een maatschappelijk probleem met vaak ingrijpende financiële en emotionele gevolgen voor de slachtoffers. Dat zegt de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB) in een reactie op een onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB), waaruit blijkt dat fraude in het betalingsverkeer vorig jaar flink is toegenomen. De NVB zegt dat deze cijfers dit nog eens verder onderstrepen.

27 minuten geleden
Wereldwijde handel in lng groeit dit jaar niet, verwacht Shell

LONDEN (ANP) - De wereldwijde handel in vloeibaar gemaakt aardgas (lng) blijft dit jaar naar verwachting gelijk aan vorig jaar. Dat meldt Shell in een prognose. Het olie- en gasbedrijf had eigenlijk gerekend op een aanzienlijke toename, maar de aanvoer van lng is flink verstoord door het conflict in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz.

28 minuten geleden
Wereldbank laat doelstelling voor klimaatfinanciering vallen

WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank laat een klimaatdoelstelling vallen rondom zijn financiering. Het wereldwijde instituut voor ontwikkelingssamenwerking streeft er niet langer naar dat minstens 45 procent van het verstrekte geld ook positieve effecten heeft voor het klimaat.

29 minuten geleden
Consumentenbond: toename betalingsfraude heel slecht nieuws

DEN HAAG (ANP) - De flinke toename van fraude in het Nederlandse betalingsverkeer is "heel slecht nieuws", zegt de Consumentenbond. Volgens onderzoek van De Nederlandsche Bank (DNB) nam het aantal frauduleuze transacties bij overschrijvingen, kaartbetalingen en contante geldopnames vorig jaar met 30 procent toe. Het schadebedrag steeg met 22 procent tot 198 miljoen euro.

1 uur geleden
Toerismebureau: Nederlanders passen vaker vakantie aan om weer

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse vakantiegangers letten meer op het weer op hun bestemming dan een jaar geleden. Dat meldt het Nederlands Bureau voor Toerisme & Congressen (NBTC) na onderzoek eerder deze maand onder mensen uit verschillende landen.

1 uur geleden
Beurs Amsterdam begint met winst dankzij chipaandelen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met winst aan de handelsdag begonnen. Wereldwijd maakten chipaandelen op de financiële markten weer een opmars, wat ook zijn weerslag had op chipfondsen ASML, Besi en ASMI in de AEX. Ook ebben zorgen over oplopende inflatie weg nu vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran niet voor grote problemen voor de scheepvaart lijken te hebben gezorgd.

1 uur geleden