Europese Commissie kijkt opnieuw naar coronasteun Lufthansa
BRUSSEL (ANP/DPA) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar de miljarden aan Duitse staatssteun die Lufthansa tijdens de coronapandemie heeft gekregen. Zo moet duidelijk worden of de steun aan het luchtvaartconcern strookte met Europese staatssteunregels.
Het onderzoek volgt op een uitspraak van het Gerecht van het Europees Hof van Justitie van iets meer dan een jaar geleden. Toen oordeelden rechters dat de Europese Commissie steun van ongeveer 6 miljard euro niet had mogen goedkeuren.
De Europese Commissie heeft bij het besluit verschillende beoordelingsfouten gemaakt en daarom werd de goedkeuring van de commissie nietig verklaard. Zo was de commissie er ten onrechte van uitgegaan dat Lufthansa niet kon lenen op de financiële markten en is de marktmacht van de Duitse luchtvaartmaatschappij op bepaalde luchthavens verkeerd beoordeeld, volgens de rechters.
Aandelen
De belangrijkste mededingingstoezichthouder in de Europese Unie beoordeelt nu of Lufthansa wel in aanmerking kwam voor de Duitse staatssubsidies. Daarnaast wil Brussel rekening houden met de marktmacht van Lufthansa op de luchthavens van Wenen en Düsseldorf.
Door de reisbeperkingen tijdens de coronapandemie waren veel vluchten vanaf begin 2020 niet mogelijk en daardoor kwam Lufthansa in het nauw. De Duitse overheid sprong bij, onder meer door aandelen te kopen en een 'stille' deelneming die niet in aandelen kon worden omgezet.
Goedkeuring staatssteun
Vanwege de pandemie had de EU al tijdelijk de strenge staatssteunregels versoepeld om regeringen in staat te stellen bedrijven in moeilijkheden te ondersteunen. Wel was nog steeds goedkeuring van de commissie nodig, en die kreeg Berlijn. Volgens onder meer Ryanair en Condor Flugdienst was dat niet volgens de regels gegaan en daarom spanden die twee luchtvaartmaatschappijen een zaak aan. De maatregel zou hun positie als rechtstreekse concurrenten van de Lufthansa-groep op een groot aantal vliegroutes en markten wezenlijk aantasten.
Lufthansa heeft de steun eind 2022 volledig terugbetaald.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - Signify verwacht dat de uitdagende marktomstandigheden de rest van dit jaar zullen aanhouden. De verlichtingsproducent kampt onder meer met een verlaagde vraag en de gevolgen van de Amerikaanse importheffingen en kondigde begin dit jaar al aan wereldwijd 900 banen te schrappen, waarvan 150 in Nederland, om kosten te besparen. In de afgelopen jaren heeft Signify ook al forse reorganisaties uitgevoerd.
9 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Registratiecommissie Geneeskundig Specialisten (RGS) doet onderzoek naar de werkcultuur bij een aantal opleidingsplekken van het UWV. Dat bevestigt de toezichthouder na berichtgeving van EenVandaag en het AD. Jonge verzekeringsartsen in opleiding die bij de uitkeringsinstantie in de regio Amsterdam werken, spreken volgens de media over een onveilige werkcultuur en veel te hoge werkdruk.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met importheffingen tegen het Verenigd Koninkrijk als de regering van premier Keir Starmer een belasting op digitale diensten niet schrapt. Dat zei Trump tegen de Britse krant The Telegraph.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers bleven voorzichtig omdat de Verenigde Staten en Iran nog niet dichter bij een vredesdeal zijn gekomen. Ondanks het ruim twee weken durende bestand lijken de spanningen zelfs weer toe te nemen. De financiële markten verwerkten daarnaast kwartaalberichten van grote bedrijven.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een groep bedrijven, waaronder Apple, Amazon, Patagonia en BYD, is tegen een mogelijke aanscherping van het rapporteren van vervuilende uitstoot. In een gezamenlijke verklaring pleiten ze ervoor om bepaalde veranderingen in die rapportages optioneel in plaats van verplicht te maken. De nieuwe regels achten ze niet haalbaar.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Huurders zien te weinig terug van de compenserende maatregelen die het kabinet heeft aangekondigd voor de hoge energielasten, vindt de Woonbond. Veel van de hulp gaat naar huiseigenaren, stipt de belangenbehartiger van huurders aan.
11 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - Meta, het moederbedrijf van onder meer Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan 8000 werknemers te ontslaan. Dat meldt het hoofd van de HR-afdeling in een memo aan werknemers, ingezien door Bloomberg.
11 uur geleden