Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie: herstel Poolse rechtstaat kost tijd

Europese Commissie: herstel Poolse rechtstaat kost tijd

BRUSSEL (ANP) - Polen heeft nog veel werk te doen voor het herstel van de rechtstaat. Dat zei eurocommissaris Vera Jourova (Europese waarden) in Brussel, in reactie op een actieplan dat de nieuwe Poolse regering dinsdag heeft gepresenteerd aan de EU-ministers van Europese Zaken en aan de Europese Commissie.

Jourova noemde de voortgang van Polen "constructief", maar benadrukte dat de Europese Commissie volgens de regels werkt en dat het niet voldoende is om een plan voor te leggen. Polen zal uiteindelijk beoordeeld worden op het daadwerkelijk doorvoeren van de plannen. Het herstel van de rechtstaat is nog niet zo gemakkelijk na jaren van politieke benoemingen van rechters en hoge magistraten.

Wel heeft de nieuwe Poolse regering, die half december werd geïnstalleerd, binnen een paar weken al een paar belangrijke beslissingen genomen, benadrukt Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie). Zo gaat Polen het in 2017 opgerichte Europees Openbaar Ministerie erkennen, dat daders opspoort van strafbare feiten die de financiële belangen van de Unie schaden. Ook heeft de nieuwe Poolse regering besloten de functies van minister van Justitie en van procureur-generaal door verschillende mensen te laten uitoefenen. Verder heeft de Poolse regering verklaard de uitspraken van het EU-hof en van het Europese mensenrechtenhof te zullen respecteren.

EU-subsidies

Polen wil zo snel mogelijk af van de gehate Artikel 7- procedure, waarbij het land door de EU wordt gestraft voor gebreken in de rechtstaat. Daardoor loopt Polen nu ook EU-subsidies mis. Het liefst wil het zelfs binnen een paar maanden deze procedure afsluiten, terwijl België nog de voorzitter is van de EU-landen. Daarna kunnen de gesprekken hierover ingewikkeld worden, omdat Hongarije dan de EU-voorzitter wordt. De procedure tegen Polen werd in 2017 begonnen. Tegen Hongarije loopt ook een Artikel 7-procedure.

Eurocommissaris Reynders heeft een analyse van het Poolse rapport beloofd en denkt dat de commissie "binnen enkele weken" meer kan zeggen over de EU-subsidies en de Poolse vorderingen met de rechtstaat. Mogelijk kunnen dan al enige Poolse subsidies worden uitgekeerd, maar voor het opheffen van de gehele Artikel 7-procedure is er meer nodig. Het Poolse actieplan "is een stap in de goede richting", tempert Reynders de Poolse verwachtingen.

Meer uit Buitenland

Trump schort oliesancties op om toevoer veilig te stellen

DORAL (ANP) - De Verenigde Staten zullen bepaalde oliesancties opschorten vanwege de onrust op de markten. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump maandag bekend bij een persconferentie op zijn golfclub in Doral in de staat Florida.

19 minuten geleden
Erdogan belt met Iraanse president na onderschepte raket

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan heeft met zijn Iraanse ambtgenoot Masoud Pezeshkian gebeld over de raket die maandag werd neergehaald bij Turkije. Erdogan zei hem dat schendingen van het Turkse luchtruim "ongerechtvaardigd" zijn en dat de Iraanse aanvallen op landen in de regio niemand ten goede komen.

2 uur geleden
Israël telde vorige week meer aanvallen uit Libanon dan uit Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël is de afgelopen week vaker aangevallen vanuit Libanon dan uit Iran. Dat meldde de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar op X, na een gesprek met Jeanine Hennis, de speciale VN-coördinator voor Libanon.

3 uur geleden
Poetin en Trump bellen over Iran en Oekraïne

MOSKOU (ANP/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump gebeld, meldt het Kremlin. Ze hebben het zowel over Oekraïne als de oorlog in het Midden-Oosten gehad.

3 uur geleden
Trump: Iran-oorlog zo goed als voorbij

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlog in Iran "zo goed als" voorbij is. Hij zei tegen CBS News dat de Amerikanen en de Israëliërs "heel ver voor op schema" lopen met hun luchtaanvallen.

4 uur geleden
Libanon: bijna 500 doden door aanvallen Israël

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon heeft het dodental door aanhoudende Israëlische aanvallen naar boven bijgesteld. Er zijn 486 mensen om het leven gekomen en 1313 personen gewond geraakt sinds de strijd weer oplaaide, melden de autoriteiten. Het dodental stond op 394.

5 uur geleden
Europarlement kiest voor strengere terugkeerregeling asielzoekers

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft maandagavond ingestemd met een voorstel voor een strenge terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Het voorstel van de centrumrechtse EVP, de grootste partij van het Europees Parlement, behaalde met de steun van drie radicaal-rechtse partijen een meerderheid. Een van de onderdelen van het voorstel is dat ook kinderen in terugkeerhubs op uitzetting naar het land van herkomst moeten wachten.

5 uur geleden