Europese Commissie: herstel Poolse rechtstaat kost tijd
BRUSSEL (ANP) - Polen heeft nog veel werk te doen voor het herstel van de rechtstaat. Dat zei eurocommissaris Vera Jourova (Europese waarden) in Brussel, in reactie op een actieplan dat de nieuwe Poolse regering dinsdag heeft gepresenteerd aan de EU-ministers van Europese Zaken en aan de Europese Commissie.
Jourova noemde de voortgang van Polen "constructief", maar benadrukte dat de Europese Commissie volgens de regels werkt en dat het niet voldoende is om een plan voor te leggen. Polen zal uiteindelijk beoordeeld worden op het daadwerkelijk doorvoeren van de plannen. Het herstel van de rechtstaat is nog niet zo gemakkelijk na jaren van politieke benoemingen van rechters en hoge magistraten.
Wel heeft de nieuwe Poolse regering, die half december werd geïnstalleerd, binnen een paar weken al een paar belangrijke beslissingen genomen, benadrukt Eurocommissaris Didier Reynders (Justitie). Zo gaat Polen het in 2017 opgerichte Europees Openbaar Ministerie erkennen, dat daders opspoort van strafbare feiten die de financiële belangen van de Unie schaden. Ook heeft de nieuwe Poolse regering besloten de functies van minister van Justitie en van procureur-generaal door verschillende mensen te laten uitoefenen. Verder heeft de Poolse regering verklaard de uitspraken van het EU-hof en van het Europese mensenrechtenhof te zullen respecteren.
EU-subsidies
Polen wil zo snel mogelijk af van de gehate Artikel 7- procedure, waarbij het land door de EU wordt gestraft voor gebreken in de rechtstaat. Daardoor loopt Polen nu ook EU-subsidies mis. Het liefst wil het zelfs binnen een paar maanden deze procedure afsluiten, terwijl België nog de voorzitter is van de EU-landen. Daarna kunnen de gesprekken hierover ingewikkeld worden, omdat Hongarije dan de EU-voorzitter wordt. De procedure tegen Polen werd in 2017 begonnen. Tegen Hongarije loopt ook een Artikel 7-procedure.
Eurocommissaris Reynders heeft een analyse van het Poolse rapport beloofd en denkt dat de commissie "binnen enkele weken" meer kan zeggen over de EU-subsidies en de Poolse vorderingen met de rechtstaat. Mogelijk kunnen dan al enige Poolse subsidies worden uitgekeerd, maar voor het opheffen van de gehele Artikel 7-procedure is er meer nodig. Het Poolse actieplan "is een stap in de goede richting", tempert Reynders de Poolse verwachtingen.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft eind maart meerdere aanvallen uitgevoerd op Iran, meldt persbureau Reuters op basis van westerse en Iraanse functionarissen. Dat is voor zover bekend nog niet eerder gebeurd. De aanvallen zouden vergeldingen zijn voor eerdere Iraanse aanvallen.
54 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil met mijnbestrijdingsdrones, gevechtsvliegtuigen en droneafweersystemen helpen de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. Een Britse torpedobootjager is al op weg naar de door Iran geblokkeerde zeestraat, zegt defensieminister John Healey na overleg met gelijkgezinde landen, waaronder Nederland.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
3 uur geledenCARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
8 uur geleden