Europese Commissie helpt Oekraïne met onderdak voor de winter
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat Oekraïne helpen met onderdak voor de winter. De commissie trekt ook nog eens 175 miljoen euro uit voor noodhulp in Oekraïne en buurland Moldavië. Het geplaagde land ziet de winter met zorg naderen nu Rusland onder meer de elektriciteitsvoorziening deels heeft uitgeschakeld.
De Europese rampbestrijdingsdienst stuurt winterbestendige noodonderkomens en andere hulp naar Charkiv, Boetsja en Rivne en omstreken. De miljoenenstad Charkiv lag sinds de Russische inval in Oekraïne maandenlang onder vuur en in Boetsja, een voorstad van Kiev, zaaiden Russische militairen dood en verderf. Sommige inwoners zijn dakloos geraakt en ze zetten zich schrap voor de winter.
De onderkomens moeten, samen met noodonderdak dat de Roemenen leveren, tot 46.000 mensen kunnen herbergen. Ze hebben verwarming en bedden, en sommige zelfs eigen toiletten en andere voorzieningen.
Van het extra hulpgeld dat Brussel op tafel legt is 150 miljoen euro bedoeld voor onderwijs, voedsel, drinkwater en bescherming tegen de winterkou voor de kwetsbaarste mensen in Oekraïne, zegt verantwoordelijk Eurocommissaris Janez Lenarcic. De resterende 25 miljoen gaat naar Moldavië.
Meer uit Buitenland
HASHIKAMI (ANP/AFP) - In het noorden van Japan is een tsunamiwaarschuwing uitgegeven na een zware aardbeving. Die had volgens de eerste berichten een kracht van 7.4. Er worden golven verwacht tot drie meter hoog, meldt de Japanse omroep NHK.
31 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - Bultrug Timmy is op eigen kracht losgekomen voor de Duitse kust. Het dier was de afgelopen weken meermaals gestrand en autoriteiten hadden hun reddingspogingen gestaakt. Zondag werd er nog een particuliere reddingsactie opgestart, maar door het stijgende water wist Timmy maandag toch op eigen kracht los te komen. Volgens het Duitse Bild blijven reddingsdiensten paraat om hem via de Noordzee naar de Atlantische Oceaan te begeleiden.
2 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft oorlogsschepen voor oefeningen naar het westen van de Stille Oceaan gestuurd als reactie op Japanse deelname aan grootschalige oefeningen van de Verenigde Staten, Canada, Nieuw-Zeeland, Australië, Frankrijk en de Filippijnen bij de Filippijnen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Drie mannen zijn om het leven gekomen bij een beschieting door het Amerikaanse leger op een drugsboot in het Caribisch gebied. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft in de nacht van zondag op maandag gedreigd met vergelding vanwege de Amerikaanse aanval op het onder Iraanse vlag varende vrachtschip Touska.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse leiders keren zich tegen een tweede onderhandelingsronde met de Verenigde Staten, meldden staatsmedia zondagavond. Dat gebeurde enkele uren nadat de Amerikaanse president Donald Trump had aangekondigd dat er nieuwe onderhandelingen zouden plaatsvinden in Pakistan om een eind te maken aan de oorlog.
10 uur geledenSOFIA (ANP/BLOOMBERG) - Voormalig president Rumen Radev, die zich verzet tegen sancties tegen Rusland en militaire steun aan Oekraïne, heeft de overwinning geclaimd in de Bulgaarse parlementsverkiezingen. Hij beloofde vernieuwing na jaren van politieke impasse en corruptie.
11 uur geleden