Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie: geen EU-land betaalt Russisch gas in roebels

Europese Commissie: geen EU-land betaalt Russisch gas in roebels

BRUSSEL (ANP) - De energiecommissaris van de EU zegt dat er geen aanwijzingen zijn dat een EU-land of energiebedrijf Russische gasleveringen met roebels betaalt. "Wij hebben geen informatie dat dit zo zou zijn", zei Eurocommissaris Kadri Simson voor aanvang van een speciale bijeenkomst in Brussel van de EU-ministers voor energie. Ook over Hongaarse betalingen in roebels is in Brussel niets bekend. Premier Viktor Orban heeft recent gezegd daartoe wel bereid te zijn.

De Franse minister Barbara Pompili heeft de spoedvergadering belegd omdat Rusland de gastoevoer naar Polen en Bulgarije heeft dichtgedraaid. Zij weigeren hun nota's in de Russische valuta te betalen zoals sinds kort is vereist. Daarvoor moeten gaskopers twee rekeningen bij Gazprombank openen, een in euro's en een in roebels, en worden de eurobetalingen door de Russische centrale bank in roebels omgezet. Die transactie is in strijd met de sancties tegen Rusland vanwege de oorlog in Oekraïne.

Volgens Pompili zijn de lidstaten het "allemaal" eens dat er op die manier niet wordt betaald. "Dat is onaanvaardbaar. Hongarije heeft zich tot nu toe net zo constructief opgesteld als de andere lidstaten", zei ze in Brussel. "We laten ons bilateraal geen nieuwe contracten in roebels opdringen." Volgens de commissie is 97 procent van de lopende contracten in euro's of dollars.

De ministers bespreken onder meer hoe ze zo snel mogelijk onafhankelijk van het Russische gas kunnen worden, elkaar kunnen helpen om voldoende gas te krijgen en de voorraden voor de komende winter kunnen vullen. Nederland wordt bij het overleg vanwege het reces op ambtelijk niveau vertegenwoordigd.

Meer uit Financieel

Al 6 miljoen Europeanen stemden over toekomstige eurobiljetten

FRANKFURT (ANP) - Miljoenen Europeanen hebben al gestemd over de ontwerpen van de nieuwe eurobiljetten. Dat meldt de Europese Centrale Bank (ECB), die aangeeft dat de teller inmiddels op 6 miljoen staat. De tien mogelijke nieuwe ontwerpen werden vorige week door president Christine Lagarde gepresenteerd. Stemmen kan nog tot 21 september.

1 uur geleden
Hermès groeit ondanks tegenwind in Midden-Oosten en China

PARIJS (ANP) - De Franse maker van luxegoederen Hermès, vooral bekend van zijn zijden sjaals en peperdure tassen, heeft de verkopen in de eerste helft van dit jaar weten op te voeren. Het modehuis had wel veel last van de oorlog in het Midden-Oosten, waar veel vermogende klanten luxeproducten kopen.

1 uur geleden
Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren

AMSTERDAM (ANP) - Energiebedrijf Vattenfall gaat een proef doen in Noord-Brabant en Limburg waarbij openbare laadplekken niet langer uitsluitend zijn bestemd voor elektrische auto's. Op geselecteerde locaties mogen ook automobilisten met een diesel- of benzineauto parkeren, zonder risico op een boete.

2 uur geleden
Duitse autofabrikant BMW schrapt 8000 banen, zeggen bronnen

MÜNCHEN (ANP) - De Duitse autofabrikant BMW gaat 8000 banen schrappen, melden ingewijden tegenover het Duitse persbureau DPA. De banen verdwijnen door natuurlijk personeelsverloop en een vrijwillige ontslagregeling.

3 uur geleden
Brouwers verkopen minder bier, sector 'zwaar onder druk'

DEN HAAG (ANP) - Brouwers hebben in de eerste helft van het jaar opnieuw minder bier verkocht. Volgens brancheorganisatie Nederlandse Brouwers staat de biersector "zwaar onder druk". De brouwers vrezen dat de aangekondigde verhoging van de bieraccijns per 1 januari volgend jaar de terugloop zal verergeren.

3 uur geleden
Chipbedrijf ASMI zakt op Damrak na resultaten, IMCD wint

AMSTERDAM (ANP) - ASMI behoorde woensdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs, ondanks sterke resultaten. De chiptoeleverancier profiteerde afgelopen kwartaal opnieuw van de enorme investeringen in infrastructuur voor kunstmatige intelligentie (AI) en boekte een omzet van meer dan 1 miljard euro. Topman Hichem M'Saad sprak van een sterk kwartaal. Ook werd ASMI positiever over de omzet in 2027 dankzij de aanhoudende sterke orderontvangst dit jaar.

4 uur geleden
Porsche boekt fors hogere winst dankzij duurdere modellen

STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Na een moeilijke periode lijkt Porsche financieel de weg omhoog weer te hebben ingezet. De winst van de sportautofabrikant uit Stuttgart steeg in de eerste jaarhelft met 34 procent tot 1,35 miljard euro.

4 uur geleden