Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie: geen aanleiding om te vrezen voor nexit

Europese Commissie: geen aanleiding om te vrezen voor nexit

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet ook na de verkiezingsoverwinning van de PVV geen reden om te twijfelen of Nederland wel deel blijft uitmaken van de Europese Unie. "We blijven rekenen op de sterke deelname van Nederland in de EU", zegt een woordvoerder.

De PVV, die veruit de grootste partij wordt in de Tweede Kamer en mogelijk de premier gaat leveren, pleit voor een nexit. Maar de commissie denkt niet dat de verkiezingen "op enige wijze twijfel zaaien over het EU-lidmaatschap van welk land dan ook".

Nederland is een van de oprichters van de EU, brengt de commissiewoordvoerder in herinnering. Het is volgens hem een "heel sterke lidstaat". Op de verkiezingsuitslag wil hij verder niet ingaan om zich niet in de binnenlandse politiek te mengen.

Meloni

Het wordt er niet makkelijker op als Nederland voortaan in Brussel vertegenwoordigd wordt door premier Wilders, erkennen EU-bronnen. Maar ze maken zich niet al te veel zorgen. Een hoge EU-bron wijst erop dat de schrik voor Wilders' Italiaanse geestverwant Georgia Meloni vorig jaar ook groot was, maar dat die al gauw verdampte. Meloni matigde als premier haar eurosceptische opvattingen en steunde bijvoorbeeld de hulp aan Oekraïne tegen Rusland. Hij relativeert ook. Soms is het ene land eurosceptisch, dan weer een ander. De andere EU-landen maakten zich lange tijd zorgen over Polen. Maar daar is de trend nu andersom na de verkiezingswinst voor de partij van oud-EU-raadsvoorzitter Donald Tusk.

Meer zorgen maakt de EU-bron zich over het feit dat er waarschijnlijk weer een instabiele coalitieregering komt in Nederland. Zulke regeringen lijken een trend te worden, ook in andere EU-landen. Ministers van deze regeringen komen naar Brussel om te overleggen met collega's uit de andere landen, maar kunnen dan "moeilijk positie innemen". Terug in het thuisland wordt het resultaat van het Brusselse overleg dan bovendien vaak opnieuw ter discussie gesteld. Het 'schip' van de EU voer volgens de bron de afgelopen jaren in volle vaart, maar valt straks mogelijk stil.

Tendens

Ook de groenen in het Europees Parlement zien een tendens in Europa van regeringen die bestaan uit moeizame combinaties. "Het feit dat Conservatieven en Liberalen de deur hebben geopend voor uiterst rechtse partijen, heeft geleid tot de groei van anti-democratische krachten in heel Europa, en heeft het voor Wilders mogelijk gemaakt om stemmen te verzamelen van de VVD en kleinere Nederlandse rechtse partijen."

Meer uit Buitenland

Israël voert luchtaanval uit in Centraal-Gaza

GAZA -STAD (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt een luchtaanval te hebben uitgevoerd op een vermeende strijder van de Islamitische Jihad in Centraal-Gaza, ondanks een door de Verenigde Staten bemiddeld staakt-het-vuren.

28 minuten geleden
Japanse premier tegen Trump: sterkere banden zijn prioriteit

TOKIO (ANP/AFP) - De nieuwe Japanse premier Sanae Takaichi heeft in een "goed en openhartig" telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump verklaard dat het versterken van de banden tussen hun landen een "topprioriteit" is. Het gesprek komt enkele dagen voor Trumps bezoek aan het Aziatische land.

2 uur geleden
NYT: geheime donateur die leger VS betaalt is miljardair Mellon

WASHINGTON (ANP) - De geheime donateur die de Amerikaanse overheid 130 miljoen dollar schonk om de militairen te kunnen blijven betalen tijdens de shutdown is de miljardair Timothy Mellon, schrijft The New York Times. Mellon is een belangrijke geldschieter van president Donald Trump en heeft miljoenen gedoneerd aan zijn campagne van 2024.

2 uur geleden
Rubio belooft terugkeer lichamen van Israëlische gijzelaars

TEL AVIV (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft beloofd de terugkeer te regelen van alle overleden Israëlische gijzelaars die zich nog in de Gazastrook bevinden. Dat deed hij op de laatste dag van zijn bezoek aan Israël.

4 uur geleden
Linkse Catherine Connolly vrijwel zeker nieuwe president Ierland

DUBLIN (ANP) - De linkse Catherine Connolly is vrijwel zeker de nieuwe president van Ierland. Haar tegenstander, de centrumrechtse Heather Humphreys, heeft haar verlies toegegeven. Dat meldt de Ierse omroep RTÉ. Connolly ging al voorop in de peilingen en zal naar verwachting een grote meerderheid van de stemmen binnenhalen. Er is nog geen officiële uitslag.

4 uur geleden
Labour kiest Starmer-criticus als plaatsvervangend partijleider

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regeringspartij Labour heeft een criticus van premier Keir Starmer gekozen als plaatsvervangend partijleider. Lucy Powell werd vorige maand nog door Starmer afgezet als fractieleider in het Lagerhuis, maar is nu na Starmer de belangrijkste leider van de partij.

6 uur geleden
Doden en gewonden bij Russische aanvallen op Kyiv

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv vrijdagnacht zijn zeker twee doden gevallen, meldt premier Joelia Svyrydenko op X. Dertien anderen raakten gewond. Volgens de premier zijn onder andere appartementencomplexen en een kleuterschool beschadigd.

6 uur geleden