Europese Commissie gaat Hongarije boycotten om reizen Orbán
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie geeft een ernstig en ongekend signaal af aan Hongarije dat het land te ver is gegaan met de recente reizen van premier Viktor Orbán naar onder meer Rusland en China. De commissie zal daarom de komende tijd de vergaderingen boycotten die Hongarije als EU-voorzitter in Boedapest organiseert.
Voorlopig nemen alleen ambtenaren aan dergelijke vergaderingen deel en geen Eurocommissarissen. Dat heeft de woordvoerder van de Europese Commissie op X laten weten.
De recente reizen van de Hongaarse premier Viktor Orbán naar Rusland en China zijn verkeerd gevallen bij de Europese Commissie, omdat Hongarije vanaf 1 juli tijdelijk EU-voorzitter is. Orbán had daarom over dergelijke reizen moeten overleggen, vinden veel betrokken partijen in Brussel. In plaats daarvan heeft Orbán moedwillig de suggestie gewekt dat Hongarije namens de EU op "vredesmissie" was om tot een internationale oplossing te komen voor de oorlog tussen Rusland en Oekraïne, bijvoorbeeld doordat hij op sociale media over de reis berichtte met het logo van het EU-voorzitterschap. Maar de andere EU-landen en de Europese Commissie wisten daar niets van en willen ook Poetin niet in de kaart spelen.
De Europese Commissie brengt ook geen officieel bezoek meer aan Boedapest, aldus het bericht op X. Een officieel bezoek van de Europese Commissie is wel gebruikelijk als een EU-land voor een half jaar het tijdelijke EU-voorzitterschap op zich neemt. Hongarije is op 1 juli als tijdelijke voorzitter begonnen.
Meer uit Buitenland
SAO PAULO (ANP/RTR) - De Braziliaanse regering heeft Elon Musks bedrijf xAI dertig dagen de tijd gegeven om te voorkomen dat chatbot Grok seksueel getinte nepbeelden verspreidt. Consumentenorganisatie Senacon, gegevensbeschermingsautoriteit ANPD en federale aanklagers dreigen met wettelijke of juridische maatregelen als xAI daar geen gehoor aan geeft.
4 uur geledenGELIDA (ANP/RTR) - De machinist van de forensentrein die dinsdag in de omgeving van Barcelona op een omgevallen muur botste, is overleden. Bij het voorval raakten volgens de lokale brandweer 37 mensen gewond, van wie vier ernstig.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
7 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
9 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
9 uur geleden