Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese Commissie denkt erover wolf minder strikt te beschermen

Europese Commissie denkt erover wolf minder strikt te beschermen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie denkt erover de wolf minder te beschermen. Zij gaat onderzoeken of en waar het goed zou zijn om het aantal wolven te beperken om aanvallen op vee of zelfs mensen te voorkomen. Het afschieten van wolven is nu nog in haast alle gevallen verboden.

Sinds de wolf zich de laatste jaren vaker laat zien in Nederland en andere Europese streken waar hij uit was verjaagd, is het dier middelpunt van een fel debat. Boeren klagen dat hun vee niet langer veilig is. Natuurbeschermers zijn juist blij met de terugkeer van het inheemse roofdier.

Wolvenroedels in sommige delen van Europa "zijn een echt gevaar geworden voor vee en potentieel ook voor mensen", zegt Commissievoorzitter Von der Leyen. De commissie gaat zich daarom buigen over "een voorstel om de beschermingsstatus van de wolf in de EU waar gepast te wijzigen", meldt zij. Dat zal "waar nodig meer flexibiliteit brengen in het licht van de evolutie van deze soort".

Verslag

Om daarover te kunnen beslissen, raadpleegt het dagelijks bestuur van de EU "lokale gemeenschappen, wetenschappers en andere belanghebbenden". Zij kunnen tot 22 september verslag uitbrengen over de wolvenstand en zijn gevolgen.

De commissie wijst er wel op dat de EU-regels het aanpakken van bijvoorbeeld 'probleemwolven' al toestaan. EU-landen zouden die ruimte ook moeten gebruiken.

Aandacht voor de boer

Het Europees Parlement drong in november al aan op het beteugelen van de wolf. Toen reageerde de commissie nog afwerend. SGP-Europarlementariër Ruissen is blij met de ommezwaai, want "het is de hoogste tijd" voor een lagere beschermingsstatus. En "dit moet ook een signaal zijn aan Nederland, dat zelf nog strengere regels erbovenop heeft gezet". Ruissen wijst op bijvoorbeeld het verbod om wolven met verfkogels weg te jagen.

Von der Leyens politieke familie, die van de christendemocraten, pleit al langer voor het terugdringen van de wolf. Met de Europese verkiezingen in aantocht nemen de christendemocraten afstand van natuur en klimaat en vragen zij aandacht voor de boer.

Paard doodgebeten

Von der Leyen ondervond persoonlijk ook nadeel van de terugkeer van de wolf. Een van haar paarden werd doodgebeten, vlak bij haar Duitse landhuis.

De Partij voor de Dieren bespeurt "persoonlijke wrok tegen de wolf" van Von der Leyen. Europarlementariër Hazekamp noemt het "ongekend" dat zij "haar positie gebruikt om de beschermde status de nek om te draaien". Daardoor "bestaat de kans dat de wolf opnieuw wordt uitgeroeid in Europa".

Meer uit Binnenland

Pakketbezorger gaat aangifte doen tegen taserende agent

AMSTERDAM (ANP) - De pakketbezorger die eerder deze week in de Amsterdamse Jordaan door een motoragent werd getaserd, gaat daarvan begin komende week aangifte doen. Dat bevestigt zijn advocaat Gerald Roethof na berichtgeving van AT5.

35 minuten geleden
34 aanhoudingen na onrust in Den Haag, meesten minderjarig

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er geen rellen of plunderingen hebben plaatsgevonden, heeft de politie zaterdag 34 mensen aangehouden tijdens onrust in Den Haag. Het overgrote deel van hen is minderjarig en afkomstig uit diverse plaatsen, waaronder Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht. De jongeren werden onder meer aangehouden voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezitten van verboden middelen, zoals illegaal vuurwerk.

2 uur geleden
Sovjet Ereveld in Leusden opnieuw beklad

LEUSDEN (ANP) - Het Sovjet Ereveld in Leusden is opnieuw beklad. Dit keer zijn de obelisk en de gedenkmuur met rode en zwarte verf besmeurd. Op beelden op de sociale media van de begraafplaats is te zien dat er leuzen zijn aangebracht als 'Fuck Refugees', 'Not against Russians but against commies' en 'Dutch government = commies'.

4 uur geleden
Stuurloze boot had 36 Afghanen en 2 Soedanezen aan boord

HOOGERHEIDE (ANP) - De groep migranten die zaterdagochtend van een rubberboot voor de Zeeuwse kust is gehaald, verblijft in de Brigade Brabant-Oost van de marechaussee in Hoogerheide. Het gaat om 36 mannen uit Afghanistan, zegt een woordvoerder van de marechaussee.

4 uur geleden
Haagse winkeliers schatten schade onrust op vele duizenden euro's

DEN HAAG (ANP) - De schade van de protesten loopt voor Haagse winkeliers waarschijnlijk in de vele duizenden euro's, ondanks dat het in een groot deel van de Haagse binnenstad zaterdag vrij rustig bleef. Dat schat voorzitter Bas Winkler van Binnenstad in Bedrijf, het overkoepelende samenwerkingsverband van ondernemersverenigingen in de binnenstad van Den Haag.

6 uur geleden
Gemeente Den Haag breidt noodbevel centrum uit

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag heeft het noodbevel dat zaterdag geldt voor het kernwinkelgebied van de stad uitgebreid naar het Malieveld en het Centraal Station. Het is op verschillende plekken onrustig in de stad door een oproep tot rellen en plunderingen via sociale media en voetbalfans die zeggen daar te zijn 'ter bescherming' van de stad.

7 uur geleden
Mobiele Eenheid grijpt in op Korte Voorhout in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - De Mobiele Eenheid grijpt in op het Korte Voorhout in Den Haag, omdat groepen jongeren daar niet luisteren naar de vorderingen van de politie. Dat ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Mensen zijn daar aanwezig vanwege de oproepen tot "Gen-Z-protesten" via sociale media. De politie heeft de aanwezigen meermaals verzocht om naar het Malieveld te gaan, maar daar wordt door sommigen geen gehoor aan gegeven.

8 uur geleden