Europese Commissie beoordeelt Nederlandse grenscontroles
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie staat in nauw contact met de Nederlandse overheid over de tijdelijke invoering van grenscontroles. Die starten aan de Nederlandse grenzen op 9 december 2024 en duren vooralsnog tot 8 juni 2025. De Commissie zegt de aankondiging van het kabinet te beoordelen, zei een woordvoerder van de Commissie tijdens een dagelijkse persconferentie.
Nederland lichtte de Commissie begin deze week in over de tijdelijke grenscontroles. Volgens Asielminister Marjolein Faber zijn die nodig vanwege de hoge aantallen migranten die Nederland binnenkomen en een toename in mensensmokkel. Ook staat het Nederlandse asielsysteem te veel onder druk, stelt het kabinet.
Volgens het Europese Schengenverdrag moeten mensen, goederen en diensten vrij door de Europese Unie kunnen reizen. In geval van nood mogen EU-landen tijdelijke grenscontroles instellen. Dat gebeurde bijvoorbeeld eerder al tijdens de coronapandemie.
De Nederlandse grenscontroles zijn geen unicum. Onder andere Oostenrijk, Noorwegen en Duitsland voeren tijdelijk grenscontroles uit. Sinds 2006 hebben EU-landen 453 keer tijdelijke grenscontroles aangekondigd.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - Een aantal stembureaus in Peru gaat maandag opnieuw open nadat locaties door heel het land zondag vertraagd opengingen door logistieke problemen tijdens de presidentsverkiezingen. Dat heeft de Peruaanse kiesautoriteit bekendgemaakt. Ongeveer 63.000 kiezers in de hoofdstad Lima konden hun stem niet uitbrengen door een gebrek aan stembiljetten, stembussen en ander stemmateriaal.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is geen fan van paus Leo XIV, schrijft hij in een bericht op zijn Truth Social. "Paus Leo is zwak op het gebied van misdaad en verschrikkelijk op het gebied van buitenlandbeleid", aldus Trump.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran was dit weekend "slechts enkele centimeters" verwijderd van een akkoord met de Verenigde Staten, zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi. In Pakistan vonden dit weekend onderhandelingen plaats tussen Iraanse en Amerikaanse delegaties.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De leider van de oppositiepartij die aan kop gaat in de Hongaarse parlementsverkiezingen, Péter Magyar, heeft zondagavond de "marionetten" van Viktor Orbán opgeroepen om af te treden. Inmiddels is 96,37 procent van de stemmen geteld en staat Magyars partij Tisza op 138 van de 199 zetels in het parlement. Dat is een tweederde meerderheid.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse centrale commando CENTCOM heeft bekendgemaakt dat het maandag om 16.00 uur begint met de uitvoering van een blokkade van al het scheepvaartverkeer dat Iraanse havens binnenvaart of verlaat. Dit volgt op de aankondiging van president Donald Trump dat de Amerikaanse marine zou beginnen met het blokkeren van de Straat van Hormuz.
8 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk zal niet deelnemen aan de door de Verenigde Staten voorgestelde blokkade van de Straat van Hormuz. Dat zeiden personen die bekend zijn met het standpunt van de regering tegen persbureau Bloomberg.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De interim-vredesmacht van de Verenigde Naties in Libanon (UNIFIL) heeft verklaard dat een Israëlische tank zondag UNIFIL-voertuigen heeft geramd in het zuiden van het land, waar Israël sinds vorige maand aanvallen uitvoert tegen Hezbollah. Daarbij vallen veel burgerslachtoffers.
9 uur geleden