Europese Commissie beoordeelt Nederlandse grenscontroles
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie staat in nauw contact met de Nederlandse overheid over de tijdelijke invoering van grenscontroles. Die starten aan de Nederlandse grenzen op 9 december 2024 en duren vooralsnog tot 8 juni 2025. De Commissie zegt de aankondiging van het kabinet te beoordelen, zei een woordvoerder van de Commissie tijdens een dagelijkse persconferentie.
Nederland lichtte de Commissie begin deze week in over de tijdelijke grenscontroles. Volgens Asielminister Marjolein Faber zijn die nodig vanwege de hoge aantallen migranten die Nederland binnenkomen en een toename in mensensmokkel. Ook staat het Nederlandse asielsysteem te veel onder druk, stelt het kabinet.
Volgens het Europese Schengenverdrag moeten mensen, goederen en diensten vrij door de Europese Unie kunnen reizen. In geval van nood mogen EU-landen tijdelijke grenscontroles instellen. Dat gebeurde bijvoorbeeld eerder al tijdens de coronapandemie.
De Nederlandse grenscontroles zijn geen unicum. Onder andere Oostenrijk, Noorwegen en Duitsland voeren tijdelijk grenscontroles uit. Sinds 2006 hebben EU-landen 453 keer tijdelijke grenscontroles aangekondigd.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.
9 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Het luchtafweersysteem werd ingeschakeld en inwoners werd geadviseerd schuilkelders op te zoeken.
55 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.
57 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
3 uur geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
3 uur geledenMONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
7 uur geleden