Europese Commissie beoordeelt Nederlandse grenscontroles
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie staat in nauw contact met de Nederlandse overheid over de tijdelijke invoering van grenscontroles. Die starten aan de Nederlandse grenzen op 9 december 2024 en duren vooralsnog tot 8 juni 2025. De Commissie zegt de aankondiging van het kabinet te beoordelen, zei een woordvoerder van de Commissie tijdens een dagelijkse persconferentie.
Nederland lichtte de Commissie begin deze week in over de tijdelijke grenscontroles. Volgens Asielminister Marjolein Faber zijn die nodig vanwege de hoge aantallen migranten die Nederland binnenkomen en een toename in mensensmokkel. Ook staat het Nederlandse asielsysteem te veel onder druk, stelt het kabinet.
Volgens het Europese Schengenverdrag moeten mensen, goederen en diensten vrij door de Europese Unie kunnen reizen. In geval van nood mogen EU-landen tijdelijke grenscontroles instellen. Dat gebeurde bijvoorbeeld eerder al tijdens de coronapandemie.
De Nederlandse grenscontroles zijn geen unicum. Onder andere Oostenrijk, Noorwegen en Duitsland voeren tijdelijk grenscontroles uit. Sinds 2006 hebben EU-landen 453 keer tijdelijke grenscontroles aangekondigd.
Meer uit Buitenland
BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.
43 minuten geledenBAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.
2 uur geledenBAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.
9 uur geledenSANTA MARTA (ANP) - In de Colombiaanse kustplaats Santa Marta is vrijdag de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen begonnen, die Colombia samen met Nederland organiseert. Voor de zesdaagse conferentie hebben zich 56 landen aangemeld, zei de Colombiaanse milieuminister Irene Vélez Torres bij aanvang. Samen zijn die landen goed voor zo'n 20 procent van de wereldwijde productie van fossiele brandstoffen en 30 procent van de mondiale vraag.
18 uur geleden