Europese Commissie bekijkt onderhandelingen voor zelfstandigen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat uitzoeken of de concurrentieregels in de EU een belemmering vormen voor onderhandelingen tussen zelfstandigen. De commissie wil dat niet alleen werknemers, maar ook zelfstandigen hun arbeidsomstandigheden kunnen verbeteren door middel van het sluiten van collectieve overeenkomsten.
Het Hof van Justitie van de Europese Unie oordeelde eerder al dat collectieve onderhandelingen tussen werknemers niet binnen de EU-concurrentieregels vallen. Voor zelfstandigen ligt dat anders, omdat zij volgens het EU-mededingingsrecht als ondernemingen worden beschouwd. Als zij gezamenlijk onderhandelen zou dat als kartel of verboden prijsafspraken kunnen worden gezien.
De Europese Commissie beoordeelt nu of het nodig is maatregelen op EU-niveau te nemen om de problemen aan te pakken die door deze situatie ontstaan. Collectieve overeenkomsten zorgen ervoor dat de mogelijkheid wordt ingeperkt om te concurreren op arbeidsvoorwaarden. Zo wordt voorkomen dat een opdrachtgever zo laag biedt, dat niet voldaan kan worden aan de minimum arbeidsvoorwaarden.
Belanghebbenden uit de publieke en private sector worden uitgenodigd om mee te denken.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
12 uur geleden