Europese beurzen weer fors lager na ingaan heffingen VS
AMSTERDAM (ANP) - Aandelenbeurzen in Europa zijn woensdag met aanzienlijke verliezen geopend. De importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump oplegde aan bijna alle handelspartners van de Verenigde Staten zijn definitief ingegaan. Beleggers schrokken ook van de extra heffing die Trump oplegde aan China, dat nu te maken heeft met importbelastingen van meer dan 100 procent.
De AEX-index in Amsterdam begon de handelssessie 3,2 procent lager op 798,17 punten. Alle 25 bedrijven in de graadmeter stonden op verlies, waarbij chipmachinemaker ASML de grootste daler was met een min van ruim 5 procent.
De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs zakten tot ongeveer 3 procent. De MidKap op het Damrak verloor 3,4 procent tot 749,05 punten.
Wederkerige heffingen
De verliezen komen een dag nadat de Europese beurzen enig herstel toonden van de zware koersval door Trumps aankondiging van 'wederkerige' heffingen. Ook in Japan, Zuid-Korea en Taiwan werd het prille herstel de kop ingedrukt door de vrees dat er geen snelle oplossing komt voor de handelsconflicten.
Op producten uit de Europese Unie geldt voortaan een importheffing van 20 procent. Naar verwachting stemmen lidstaten woensdag over importheffingen op Amerikaanse producten als vergelding voor de eerdere staal- en aluminiumheffingen van Trump.
farmaceutische producten
Trump zei ook snel specifieke importheffingen voor farmaceutische producten aan te kondigen. Europese biotech- en farmaconcerns zakten op de beurs. Sanofi ging ruim 4 procent omlaag in Parijs en GSK koerste rond de 3 procent lager in Londen. Het Deense Novo Nordisk, dat populaire afslankmiddelen maakt, verloor bijna 5 procent in Kopenhagen.
De dollar verloor terrein ten opzichte van andere munten van grote economieën. De euro steeg 1,3 procent tot 1,1071 dollar. Ook de Japanse yen en het Britse pond stegen ten opzichte van de dollar.
Olieprijzen
De olieprijzen zakten ook verder weg, want als handelsconflicten tot een recessie leiden is de vraag naar de grondstof minder. Een vat Amerikaanse olie werd 3 procent goedkoper op 57,75 dollar per vat. Brentolie zakte 2,9 procent in prijs tot 61,02 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Entertainmentconcern Paramount Skydance heeft Warner Bros. Discovery in de Verenigde Staten aangeklaagd vanwege de deal die zijn branchegenoot heeft gesloten met Netflix. Paramount Skydance eist dat Warner Bros. meer informatie over de deal deelt.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Als het Amerikaanse Hooggerechtshof de importheffingen van president Donald Trump onwettig verklaart, levert dat geen grote klap op voor de wereldwijde handelsstromen. Dat denkt ING-econoom Carsten Brzeski. Hij stelt dat er eerder sprake zal zijn van een verdere structurele verandering in de wereldwijde handel.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Heineken is maandag onderaan de AEX-index geëindigd. Beleggers reageerden op het vertrek van topman Dolf van den Brink van de bierbrouwer. Er is nog geen opvolger gevonden.
3 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is nog een voorraad koffers achtergebleven na alle problemen met het winterweer van vorige week. Volgens een woordvoerder gaat het naar schatting om honderden koffers, maar een precies aantal heeft hij niet. Luchtvaartmaatschappijen en afhandelaars zijn volgens Schiphol druk bezig met het nabezorgen van de koffers aan de rechtmatige eigenaren.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim heeft maandag al honderden claims binnen van reizigers van wie hun vlucht van of naar Schiphol vorige week werd geannuleerd. "De teller staat nu op bijna zeshonderd, maar dat zal nog verder oplopen", laat een woordvoerder maandag weten.
6 uur geleden