Europese beurzen voor verdeelde opening, AEX lijkt op weg omhoog
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen staan donderdag voor een verdeelde opening. De spanningen rondom de oorlog in Oekraïne zorgen nog altijd voor grote onzekerheid bij handelaren. Ook de hogere olieprijzen spelen een rol. Die gingen deze week al zo'n 20 procent omhoog.
De openingsindicatoren wijzen op kleine dalingen voor de beurzen in Frankfurt en Parijs en een kleine winst voor de Londense FTSE. De AEX in Amsterdam staat voor een duidelijke plus. Daarmee wordt de lijn van een dag eerder voortgezet.
Ook in Azië gingen de beurzen overwegend omhoog. De Nikkei in Tokio sloot 0,7 procent hoger. De Kospi in Seoul werd 1,5 procent hoger gezet en de Australische All Ordinaries klom 0,5 procent. De beurs in Hongkong stond tussentijds 0,4 procent hoger, die in Shanghai 0,1 procent in de min.
Lufthansa
Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht alvast uit naar Universal Music Group. Het muzieklabel komt na het sluiten van de markt met zijn eerste jaarcijfers als beursgenoteerd bedrijf. Verder zal chemicaliëndistributeur IMCD op aandacht kunnen rekenen. Dat bedrijf maakte bekend het Britse Evenlode over te nemen, een distributeur van ingrediënten voor de voedsel- en drankenindustrie in het Verenigd Koninkrijk en Ierland.
Lufthansa opende de boeken en verkleinde het verlies in het tweede coronajaar aanzienlijk, van 6,7 miljard naar 2,2 miljard euro. De Duitse luchtvaartmaatschappij, die dochters heeft in België, Oostenrijk en Zwitserland, denkt zijn resultaat dit jaar weer verder te verbeteren nu men weer meer kan reizen in Europa en andere delen van de wereld. Door de onzekerheid vanwege de oorlog in Oekraïne durft Lufthansa echter geen gedetailleerdere voorspellingen te doen.
Olie
Rheinmetall denkt tussen de 1000 en 3000 nieuwe banen te kunnen creëren door de extra investeringen van de Duitse overheid in defensie. Het bedrijf kreeg al een eerste order voor enkele duizenden nieuwe helmen.
Renault-dochter AvtoVAZ, producent van de Lada, moet de productie tijdelijk stilleggen vanwege een tekort aan elektronische componenten. Het Franse oliebedrijf TotalEnergies wordt door Greenpeace aangeklaagd omdat het consumenten zou misleiden met zijn vergroeningsclaims.
De olieprijzen staan opnieuw hoger. Amerikaanse WTI-olie werd 3,5 procent meer waard en kost nu 114,52 dollar voor een vat. Dat is het hoogste niveau sinds 2008. Brentolie steeg 3,6 procent in prijs en kost 117 dollar per vat. De euro was 1,1105 dollar waard. Woensdag was dat 1,1098 dollar bij het slot van de handel op Wall Street.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De horeca heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet van de sector laat daarmee al twintig kwartalen op rij een groei zien. Het laatste kwartaal waarin de omzet van de horeca kromp, was het eerste kwartaal van 2021 toen er nog coronamaatregelen golden. De omzetgroei in het eerste kwartaal van 2026 is wel de kleinste groei in de afgelopen vijf jaar.
31 minuten geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft afgelopen maand de grootste toename in productieomvang doorgemaakt in ruim vier jaar. De instroom van nieuwe orders hield echter grotendeels verband met paniekaankopen van klanten door verstoringen in de toeleveringsketens door de oorlog in het Midden-Oosten, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie gebeurde het dat bedrijven orders eerder plaatsten om voorspelde prijsstijgingen voor te blijven.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Winkeliers in Nederland hebben in april meer omzet gedraaid dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De totale omzet in de detailhandel steeg met 3,4 procent, na een stijging van 3,2 procent in maart. Het volume, ofwel de hoeveelheid verkochte spullen of voedingsmiddelen, lag 2,6 procent hoger dan een jaar geleden.
39 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Belgische identificatieapp itsme is vanaf maandag breed te gebruiken in Nederland. De app wordt de opvolger van iDIN, de identificatiedienst waarmee je via je bank kunt inloggen bij verzekeraars, webwinkels en tal van andere organisaties. Mensen die zich ergens willen identificeren met iDIN kunnen dit voortaan ook doen met itsme. Daarvoor moeten ze kiezen voor een speciale optie in het iDIN-menu.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
20 uur geleden