Europese beurzen voor hogere opening op drukke cijferdag
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen staan donderdag voor een hogere opening op opnieuw een vrij drukke cijferdag. Op de Amsterdamse beurs gaven onder meer dataleverancier RELX, verfmaker AkzoNobel, groothandelsbedrijf Sligro en sportscholenuitbater Basic-Fit een inkijkje in hoe de zaken gaan. In het buitenland opende onder meer het Zwitserse voedingsmiddelenbedrijf Nestlé de boeken.
RELX rekent op een snellere groei van de omzet en de winst dan de trend van de laatste jaren. Toenemend gebruik van data-analyse levert bijvoorbeeld kansen op en ook verkocht het bedrijf meer abonnementen op zijn wetenschappelijke tijdschriften en datadiensten. Zowel bij nieuwe abonnementen als verlengingen gaan de zaken goed.
AkzoNobel vergrootte de omzet. Het bedrijf verkocht minder verf, maar voerde de prijzen wel op, met 17 procent. Dat deed de verfproducent om de "ongekende kosteninflatie" het hoofd te bieden. Zo werden olie en chemicaliën fors duurder door de oorlog in Oekraïne. Ook andere grondstoffen worden al langer duurder.
Afbouwen coronamaatregelen
Sligro gaf aan dat de resultaten weer bijna op de niveaus zijn van voor corona. In de eerste drie maanden van het jaar had de groothandel nog deels last van coronalockdowns in Nederland en België. Ook de inflatie drukt de resultaten omdat het lastig is om alle gestegen kosten door te berekenen. De omzet van Sligro ging op jaarbasis met 43 procent vooruit, deels door hogere prijzen voor producten.
Sportschoolketen Basic-Fit profiteerde ook van het afbouwen van de coronamaatregelen. In het eerste kwartaal kwamen er per saldo 400.000 leden bij en Basic-Fit denkt in heel 2022 zelfs 1 miljoen sporters te kunnen verleiden lid te worden.
Neways
Fabrikant van elektrische componenten Neways meldde een sterke vraag naar zijn producten en een groeiend orderboek. De omzet steeg met een achtste ten opzichte van vorig jaar. Wel had het bedrijf last van ziekteverzuim door corona en griep.
Uitzender Randstad maakte bekend het Franse digitale uitzendplatform Side over te nemen. Dat bedrijf richt zich vooral op klanten in de handel, logistiek en diensten.
Nestlé
Nestlé liet weten te verwachten actie te moeten ondernemen om de gestegen kosten van grondstoffen te kunnen opvangen. Dat betekent dat zaken als KitKat-chocoladerepen en Wagner-pizza's vermoedelijk duurder worden.
Amerikaanse olie werd 1,2 procent duurder en kostte 103,42 dollar per vat. Brentolie steeg 1,3 procent in prijs tot 108,16 dollar per vat. De euro was 1,0895 dollar waard. Bij het slot van Wall Street een dag eerder was dat nog 1,0852 dollar.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.
2 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.
2 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
6 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
9 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
10 uur geleden