Europese beurzen veren op na verliesbeurt
AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen veerden donderdag op na de flinke verliesbeurt een dag eerder. Vooral de chipbedrijven waren in trek, dankzij sterke resultaten van chipmaker TSMC. Beleggers keken uit naar de plannen in Europa om de coronamaatregelen voorzichtig te versoepelen. Daarnaast werd gewacht op de wekelijkse Amerikaanse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen, die later op de dag naar buiten komen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,1 procent in de plus op 496,33 punten. De MidKap steeg 1,7 procent tot 665,52 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,8 procent. Londen bleef achter met een min van 0,2 procent.
Chipmachinemaker ASML klom 5 procent bij de hoofdfondsen. De Taiwanese halfgeleiderfabrikant TSMC, die levert aan techgiganten als Apple en Huawei, heeft afgelopen kwartaal zijn winst bijna verdubbeld ondanks de coronacrisis. Het bedrijf is een belangrijke klant van ASML.
ASMI
Chiptoeleverancier ASMI (plus 8,5 procent) profiteerde ook van het positieve sectornieuws en ging aan kop in de AEX. In de MidKap stond branchegenoot Besi bovenaan met een winst van 11 procent. Chipbedrijf Dialog Semiconductor steeg 4 procent in Frankfurt en in Parijs won chipfabrikant STMicroelectronics 2,6 procent.
Olie- en gasconcern Shell sloot de rij in de hoofdindex met een min van 1,6 procent. Galapagos won 2,6 procent. Het biotechnologiebedrijf wil samen met zijn Poolse branchegenoot Ryvu nieuwe geneesmiddelen voor ontstekingsziekten ontdekken en ontwikkelen.
Vivoryon
Bij de kleinere bedrijven steeg Vivoryon 15 procent. Het biotechnologiebedrijf wil samen met het Fraunhofer Institute for Cell Therapy and Immunology onderzoek doen naar zogenaamde protease inhibitors, een soort medicijnen die bepaalde enzymen uitschakelen.
RoodMicrotec zakte 3 procent. Volgens de chiptoeleverancier heeft de coronacrisis in het eerste kwartaal een beperkte invloed gehad op de cijfers. Het bedrijf waagt zich echter niet aan voorspellingen voor de rest van het jaar.
EasyJet
In Londen steeg easyJet 3 procent. De Britse prijsvechter verklaarde in een handelsupdate over voldoende financiële middelen te beschikken om de vloot negen maanden lang aan de grond te kunnen houden vanwege de coronapandemie.
De euro was 1,0865 dollar waard, tegen 1,0916 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent meer op 20,16 dollar. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 28,32 dollar.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
3 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
4 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
8 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
8 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
10 uur geleden