Europese beurzen veren op na verliesbeurt
AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen veerden donderdag op na de flinke verliesbeurt een dag eerder. Vooral de chipbedrijven waren in trek, dankzij sterke resultaten van chipmaker TSMC. Beleggers keken uit naar de plannen in Europa om de coronamaatregelen voorzichtig te versoepelen. Daarnaast werd gewacht op de wekelijkse Amerikaanse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen, die later op de dag naar buiten komen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,1 procent in de plus op 496,33 punten. De MidKap steeg 1,7 procent tot 665,52 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,8 procent. Londen bleef achter met een min van 0,2 procent.
Chipmachinemaker ASML klom 5 procent bij de hoofdfondsen. De Taiwanese halfgeleiderfabrikant TSMC, die levert aan techgiganten als Apple en Huawei, heeft afgelopen kwartaal zijn winst bijna verdubbeld ondanks de coronacrisis. Het bedrijf is een belangrijke klant van ASML.
ASMI
Chiptoeleverancier ASMI (plus 8,5 procent) profiteerde ook van het positieve sectornieuws en ging aan kop in de AEX. In de MidKap stond branchegenoot Besi bovenaan met een winst van 11 procent. Chipbedrijf Dialog Semiconductor steeg 4 procent in Frankfurt en in Parijs won chipfabrikant STMicroelectronics 2,6 procent.
Olie- en gasconcern Shell sloot de rij in de hoofdindex met een min van 1,6 procent. Galapagos won 2,6 procent. Het biotechnologiebedrijf wil samen met zijn Poolse branchegenoot Ryvu nieuwe geneesmiddelen voor ontstekingsziekten ontdekken en ontwikkelen.
Vivoryon
Bij de kleinere bedrijven steeg Vivoryon 15 procent. Het biotechnologiebedrijf wil samen met het Fraunhofer Institute for Cell Therapy and Immunology onderzoek doen naar zogenaamde protease inhibitors, een soort medicijnen die bepaalde enzymen uitschakelen.
RoodMicrotec zakte 3 procent. Volgens de chiptoeleverancier heeft de coronacrisis in het eerste kwartaal een beperkte invloed gehad op de cijfers. Het bedrijf waagt zich echter niet aan voorspellingen voor de rest van het jaar.
EasyJet
In Londen steeg easyJet 3 procent. De Britse prijsvechter verklaarde in een handelsupdate over voldoende financiële middelen te beschikken om de vloot negen maanden lang aan de grond te kunnen houden vanwege de coronapandemie.
De euro was 1,0865 dollar waard, tegen 1,0916 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent meer op 20,16 dollar. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 28,32 dollar.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Veel personeel op Schiphol heeft vorige week tijdens de uitval en vertragingen van vluchten door sneeuw last gehad van agressie of intimidatie, meldt vakbond FNV. Door de gebrekkige communicatie vanuit de luchthaven en KLM werden passagiers steeds bozer. Dit leidde volgens FNV-campagneleider Jaap de Bie tot verbale agressie en ook zouden medewerkers zijn geduwd en bespuugd.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP/DPA) - De Europese gasprijs is in een week tijd met meer dan 20 procent gestegen. Dat is het gevolg van de lage temperaturen in delen van Europa.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën mocht de rente voor belastingschulden van bedrijven in 2022 niet verhogen van 4 naar 8 procent, oordeelt de Hoge Raad. De uitspraak kost de schatkist waarschijnlijk veel geld, want veel ondernemers maakten de afgelopen jaren bezwaar tegen de hogere rente.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Toeristen sliepen vorig jaar een recordaantal nachten in accommodaties in de EU. In totaal werden er 3,08 miljard nachtjes weg geboekt, 2 procent meer dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van statistiekbureau Eurostat.
2 uur geledenHAMBURG (ANP) - Andere grote rederijen kiezen er voorlopig niet voor om weer via het Suezkanaal te varen. Maersk maakte donderdag bekend wel terug te keren. Hapag-Lloyd en ONE laten desgevraagd weten de situatie te monitoren, maar voorlopig de vaarweg te blijven mijden.
3 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - De overslag in de havens van Vlissingen, Terneuzen en Gent is vorig jaar licht toegenomen. De havens in het overkoepelende North Sea Port noteerden een goederenoverslag via de zeevaart van 67 miljoen ton, een stijging van 0,4 procent. Dat is het gevolg van een sterk laatste kwartaal met veel ijzererts.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De BBC is van plan voor het eerst programma's te produceren voor YouTube, het videoplatform van het Amerikaanse internetconcern Google. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. De Britse publieke omroep hoopt hiermee meer inkomsten binnen te halen nu steeds meer kijkers overstappen op streamingdiensten.
3 uur geleden