Europese beurzen veren op na verliesbeurt
AMSTERDAM (ANP) - De meeste Europese aandelenbeurzen veerden donderdag op na de flinke verliesbeurt een dag eerder. Vooral de chipbedrijven waren in trek, dankzij sterke resultaten van chipmaker TSMC. Beleggers keken uit naar de plannen in Europa om de coronamaatregelen voorzichtig te versoepelen. Daarnaast werd gewacht op de wekelijkse Amerikaanse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen, die later op de dag naar buiten komen.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 1,1 procent in de plus op 496,33 punten. De MidKap steeg 1,7 procent tot 665,52 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,8 procent. Londen bleef achter met een min van 0,2 procent.
Chipmachinemaker ASML klom 5 procent bij de hoofdfondsen. De Taiwanese halfgeleiderfabrikant TSMC, die levert aan techgiganten als Apple en Huawei, heeft afgelopen kwartaal zijn winst bijna verdubbeld ondanks de coronacrisis. Het bedrijf is een belangrijke klant van ASML.
ASMI
Chiptoeleverancier ASMI (plus 8,5 procent) profiteerde ook van het positieve sectornieuws en ging aan kop in de AEX. In de MidKap stond branchegenoot Besi bovenaan met een winst van 11 procent. Chipbedrijf Dialog Semiconductor steeg 4 procent in Frankfurt en in Parijs won chipfabrikant STMicroelectronics 2,6 procent.
Olie- en gasconcern Shell sloot de rij in de hoofdindex met een min van 1,6 procent. Galapagos won 2,6 procent. Het biotechnologiebedrijf wil samen met zijn Poolse branchegenoot Ryvu nieuwe geneesmiddelen voor ontstekingsziekten ontdekken en ontwikkelen.
Vivoryon
Bij de kleinere bedrijven steeg Vivoryon 15 procent. Het biotechnologiebedrijf wil samen met het Fraunhofer Institute for Cell Therapy and Immunology onderzoek doen naar zogenaamde protease inhibitors, een soort medicijnen die bepaalde enzymen uitschakelen.
RoodMicrotec zakte 3 procent. Volgens de chiptoeleverancier heeft de coronacrisis in het eerste kwartaal een beperkte invloed gehad op de cijfers. Het bedrijf waagt zich echter niet aan voorspellingen voor de rest van het jaar.
EasyJet
In Londen steeg easyJet 3 procent. De Britse prijsvechter verklaarde in een handelsupdate over voldoende financiƫle middelen te beschikken om de vloot negen maanden lang aan de grond te kunnen houden vanwege de coronapandemie.
De euro was 1,0865 dollar waard, tegen 1,0916 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,5 procent meer op 20,16 dollar. Brentolie werd 2,3 procent duurder op 28,32 dollar.
Meer uit Financieel
CUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
3 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
10 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
5 uur geleden