Europese beurzen tonen herstel na koersdreun
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hersteld van het forse verlies een dag eerder, toen de inval van Rusland in Oekraïne voor grote nervositeit op de handelsvloeren zorgde. Ook op andere Europese beurzen veerden de belangrijkste graadmeters weer op.
De oorlog in Oekraïne zal naar verwachting wel boven de markten blijven hangen. Maar tegelijkertijd verwerken beleggers de mededeling van Rusland bereid te zijn tot onderhandelingen in Minsk, hoewel dit niet tot een afname van het militaire geweld in Oekraïne lijkt te zorgen.
ArcelorMittal was van de hoofdfondsen de sterkste stijger met een winst van zo'n 10 procent. Een staalfabriek van het concern in India meldde meer te produceren voor defensiematerieel. Daarnaast zijn de prijzen voor metaal en ertsen door de oorlogssituatie ook gestegen, en het bedrijf heeft mijnbouwactiviteiten.
Universal Music Group
De AEX eindigde 2,7 procent hoger op 727,85 punten, waarmee het verlies van donderdag nagenoeg is goedgemaakt. Alleen muzieklabel Universal Music Group was de enige duidelijke verliezer met een min van 2 procent, alle andere hoofdfondsen eindigden hoger. De MidKap liet hetzelfde beeld zien met een winst van 3,4 procent tot 1028,37 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot zo'n 4 procent.
Ook de belangrijkste graadmeters van de beurs in Moskou gingen hard omhoog. De RTS won ruim 26 procent na een vrije val op donderdag. Bezien over de hele week staat de voor buitenlandse beleggers toonaangevende index voor de Russische beurs nog wel op verlies.
Boskalis
In de MidKap steeg baggeraar Boskalis 7,7 procent na een koopadvies van Jefferies. Speciaalchemiebedrijf Corbion daalde 1,4 procent na tegenvallende resultaten. Biotechnoloog Galapagos, die ook met cijfers kwam, klom 3,7 procent.
In Londen steeg Pearson meer dan 12 procent na goed ontvangen resultaten van de Britse uitgever. Ook gaat het bedrijf eigen aandelen inkopen. Herverzekeraar Swiss Re boekte afgelopen jaar minder winst dan verwacht en zakte ruim 4 procent in Zürich.
Olie
De olieprijzen zakten na de forse opmars een dag eerder. Brentolie werd 2,5 procent goedkoper op 96,21 dollar per vat en de prijs van Amerikaanse olie daalde 2,1 procent tot 90,88 dollar. De Verenigde Staten lijken de Russische oliebranche min of meer te sparen bij de sancties tegen het land. Ook willen de VS meer strategische oliereserves vrijgeven.
De euro was 1,1258 dollar waard, tegen 1,1137 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
BEAVERTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Sportkledingfabrikant Nike profiteert van een aanhoudende vraag naar zijn hardloopschoenen. Daarmee lijkt het herstelplan van topman Elliott Hill vruchten af te werpen. Nike voert onder meer een grote marketingcampagne om de felle concurrentie van opkomende merken in Noord-Amerika af te weren.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Trump Media & Technology was donderdag een grote winnaar op de beurs in New York. Beleggers zetten het bedrijf achter Donald Trumps socialemediabedrijf Truth Social zo'n 42 procent hoger na aankondiging van een miljardenfusie met TAE Technologies. Dat bedrijf is bezig met de ontwikkeling van kernfusietechnologie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor Park Residence Tergouw in het Gelderse Oosterhout dreigt een forse boete. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft een last onder dwangsom opgelegd van 300.000 euro om de gebrekkige administratie van het voormalige vakantiepark waar tegenwoordig mensen wonen. De waakhond wil ook dat Tergouw gaat voldoen aan alle andere eisen die gelden voor netbeheerders en energieleveranciers. Wanneer Tergouw geen orde op zaken stelt, kan de ACM een boete opleggen van maximaal 900.000 euro.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie neemt nog een maand extra de tijd om een omstreden vrijhandelsakkoord met Zuid-Amerikaanse landen te sluiten. De Mercosur-overeenkomst wordt niet zaterdag, maar in januari pas getekend, zeggen EU-diplomaten. De Mercosur-landen zouden hebben laten weten dat geduld nog te kunnen opbrengen.
9 uur geledenETTEN-LEUR (ANP) - Those Vegan Cowboys, het plantaardige-kaasbedrijf van de oprichters van De Vegetarische Slager, heeft in een eerste financieringsronde meer dan 6 miljoen euro opgehaald. Dat geld wil de Nederlands-Belgische onderneming gebruiken bij de voorbereidingen om "echte kaas" op de markt te brengen waaraan geen koe te pas komt.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met winst de handel uitgegaan na het besluit van de Europese Centrale Bank (ECB) om de rente in de eurozone opnieuw onveranderd te laten. De chipfondsen in de hoofdindex toonden herstel van de verliezen een dag eerder, mede geholpen door sterke cijfers en vooruitzichten van het Amerikaanse Micron Technology.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid mag een afhandelingstoeslag invoeren op pakketjes van buiten de EU, oordeelt de kortgedingrechter in Den Haag. Logistiek dienstverlener ViaEurope, dat de inklaring bij de douane doet voor onder andere webwinkels Temu en Shein, was naar de rechter gestapt. Die ziet echter geen reden om in te grijpen en heeft de vorderingen over de zogenoemde handling fee afgewezen.
12 uur geleden