Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese beurzen sluiten lager na daling bitcoin, AEX wel hoger

Europese beurzen sluiten lager na daling bitcoin, AEX wel hoger

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.

De prijs van de bitcoin zakte maandag tot onder de 86.000 dollar, het laagste niveau sinds april. De daling viel samen met een uitverkoop van andere risicovolle beleggingen door zorgen over de hoge waarderingen van AI-bedrijven. Dat zorgde voor een afname van de algehele risicobereidheid bij beleggers. Daarnaast gaf gouverneur Kazuo Ueda van de Japanse centrale bank zijn duidelijkste hint tot nu toe op een mogelijke renteverhoging in december.

De AEX-index sloot 0,5 procent hoger op 947,64 punten. De MidKap eindigde 0,6 procent lager op 908,36 punten. Op de beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen waren minnen tot 1 procent.

ASML

Het optimisme bij de hoofdfondsen komt onder meer van ASML. De chipmachinemaker steeg 2,6 procent en stond bovenaan de AEX. Zakenbank JPMorgan verhoogde het koersdoel voor het bedrijf. Daarnaast heeft kredietbeoordelaar Fitch de rating van ASML gehandhaafd op A+ met stabiele vooruitzichten.

Unilever klom 0,2 procent. Het was- en levensmiddelenconcern maakte bekend een overeenkomst te hebben getekend om snackmerk Graze te verkopen aan het Duitse snoepbedrijf Katjes Group. Unilever verwacht dat de verkoop in de eerste helft van 2026 wordt afgerond. Het concern meldde niet hoeveel geld met de overname gemoeid is.

Bewegingen

Staalconcern ArcelorMittal steeg 0,7 procent na een koopadvies van beleggingsadviseur William O'Neil. Investeerder CVC stond onderaan de AEX en sloot 1,9 procent lager. Postkluisjesbedrijf InPost daalde 1,7 procent na een verlaging van het koersdoel door JPMorgan.

In de MidKap was Air France-KLM de grootste winnaar en steeg 7,6 procent. De luchtvaartcombinatie kreeg een koopadvies van JPMorgan.

Airbus

In Parijs verloor Airbus 5,8 procent. De vliegtuigfabrikant waarschuwde vrijdag dat ongeveer 6000 A320's een softwarefix nodig hebben. De apparatuur zou zijn aangetast door "intense zonnestraling" in de cockpit. Volgens het concern heeft het merendeel van de vliegtuigen in het weekend de benodigde aanpassing gekregen.

De olieprijzen gingen omhoog. Oliekartel OPEC+ besloot zondag in het eerste kwartaal van volgend jaar niet nog meer olie op te pompen. Een vat Amerikaanse olie kostte 1,1 procent meer op 59,18 dollar. Brentolie werd 1 procent duurder op 62,99 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

7 minuten geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

2 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

3 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

4 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

6 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

6 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

6 uur geleden