Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese beurzen op winst, Vivoryon hard omlaag

Europese beurzen op winst, Vivoryon hard omlaag

AMSTERDAM (ANP) - Het sentiment op de aandelenbeurzen in Europa was vrijdag positief. Beleggers lijken de zorgen over een recessie voor even aan de kant te hebben geschoven. Biotechbedrijf Vivoryon, dat met een handelsupdate kwam, werd wel bijna 3 procent lager gezet. De onderneming heeft onderhands 2 miljoen nieuwe aandelen uitgegeven. Daarmee neemt het aandelenkapitaal van de onderneming met ruim 9 procent toe.

Bij de hoofdindex in Amsterdam was Unibail-Rodamco-Westfield tegen het middaguur de sterkste stijger. Het vastgoedfonds noteerde 4,5 procent hoger. Mede door die winst noteerde de AEX-index 0,6 procent in de plus op 637,41 punten. Dat kwam ook mede door de winst van zwaargewicht Shell. Chiptoeleveranciers Besi en ASMI sloten de rij met minnen tot 2,8 procent. Ook chipmachinemaker ASML stond bij de zakkers.

Volgens milieugroeperingen negeert Shell (plus 1,9 procent) een eerder klimaatvonnis door nog volop in fossiele brandstoffen te investeren, maar beleggers lijken niet van de conclusies te schrikken. Het olie- en gasconcern zelf vindt dat het op de goede weg is, bijvoorbeeld doordat het de emissies waar het directe controle over heeft sinds 2016 met 18 procent heeft verminderd.

Stijgingen

De MidKap steeg 1,8 procent tot 852,88 punten. Bij de middelgrote fondsen schoot de koers van ABN AMRO circa 5 procent omhoog na een adviesverhoging voor het aandeel door analisten van Goldman Sachs.

In Frankfurt en Parijs stonden plussen tot 0,8 procent op de borden. Londen noteerde 0,7 procent hoger. Premier Lizz Truss en minister van Financiën Kwasi Kwarteng voeren vrijdag overleg met de onafhankelijke Britse begrotingswaakhond. De regering is er alles aan gelegen de financiële markten gerust te stellen na dagen van chaos als gevolg van de geplande belastingverlaging.

EU deal energie

Beleggers kijken ook met een schuin oog naar Brussel. De EU-ministers van Energie zijn het eens geworden over een aantal eerste maatregelen die de energierekening voor burgers en huishoudens omlaag moet brengen. Het gaat om verplichte bezuinigingen op het elektriciteitsverbruik in de lidstaten, heffingen op de hoge winsten die energiebedrijven boeken zodat die naar hun klanten worden teruggesluisd en een 'solidariteitsbijdrage' van bedrijven die via fossiele brandstoffen stroom opwekken.

De euro was 0,9808 dollar waard, tegen 0,9781 bij het slot van de Europese beurzen op donderdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,9 procent tot 81,93 dollar. Brentolie werd 1,1 procent duurder op 89,44 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Unilever verwacht geen banenverlies door verkoop voedingstak

LONDEN (ANP) - Unilever verwacht geen groot banenverlies in Nederland na de verkoop van de voedingsmiddelendivisie aan het Amerikaanse McCormick. Financieel directeur Srinivas Phatak van het Britse concern benadrukt dat de aanwezigheid van het fusiebedrijf in ons land sterk blijft door de komst van het 'internationale' hoofdkantoor, naast het 'wereldwijde' hoofdkantoor in de VS. Daarnaast blijft het wereldwijde onderzoekscentrum van de voedingsmiddelentak in Wageningen.

58 minuten geleden
QatarEnergy verlengt leveringsstop van gas aan Europa

DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy blijft voorlopig minder vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan Europa leveren. Door de oorlog in het Midden-Oosten kan het bedrijf zijn afspraken niet nakomen en daarom beroept het zich opnieuw op overmacht, ook wel force majeure genoemd.

1 uur geleden
Nieuwe Europese miljoenenlening voor netbeheerder Enexis

DEN BOSCH (ANP) - Netbeheerder Enexis ontvangt een lening van 500 miljoen euro van de Europese Investeringsbank (EIB). Het geld is bedoeld voor de uitbreiding, verzwaring en vernieuwing van het stroomnet in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg.

1 uur geleden
Italië kiest opnieuw voor accijnsverlaging diesel

ROME (ANP/DPA) - De Italiaanse regering heeft opnieuw ingestemd met een tijdelijke accijnsverlaging op diesel als reactie op de stijgende brandstofprijzen. Maandagavond werd een decreet aangenomen dat de prijs van diesel tot 6 augustus verlaagt met 17 eurocent per liter. De maatregel geldt niet voor benzine.

2 uur geleden
J&J schikt claims over kanker door babypoeder voor miljarden

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Johnson & Johnson heeft een schikking van 5,5 miljard dollar getroffen om de rechtszaken te beëindigen die verband houden met claims dat de talkproducten van het bedrijf, waaronder babypoeder, eierstokkanker veroorzaken. De schikking zou een einde kunnen maken aan de juridische strijd die het farmaceutische bedrijf al jaren achtervolgt.

2 uur geleden
Fastned: meer Nederlanders met elektrische auto op vakantie

AMSTERDAM (ANP) - Meer Nederlanders gaan dit jaar met de elektrische auto op vakantie. Dit komt deels door de hoge brandstofprijzen, meldt snellaadbedrijf Fastned op basis van onderzoek en eigen cijfers.

3 uur geleden
Tanken goedkoper na Amerikaanse gevechtspauze in Midden-Oosten

EINDHOVEN (ANP) - Tanken aan de Nederlandse pomp is dinsdag iets goedkoper geworden, nadat de olieprijzen maandag flink zakten door de Amerikaanse gevechtspauze in de oorlog met Iran. Intussen gaan de olie- en gasprijzen op de groothandelsmarkten verder omlaag.

3 uur geleden