Europese beurzen ondanks hogere inflatie met winst weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een bescheiden winst gesloten. Ook de meeste andere Europese beurzen eindigden de laatste handelsdag voor het weekend hoger. Dat gebeurde ondanks nieuwe cijfers die duidelijk maakten dat de inflatie in de eurozone boven de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) is uitgekomen.
De prijzen stegen in november gemiddeld 2,3 procent in de eurolanden, maakte Europees statistiekbureau Eurostat bekend op basis van een Europese raming. Dat is meer dan de 2 procent die de ECB nastreeft, maar het cijfer kwam overeen met de verwachtingen van economen. Beleggers blijven ervan uitgaan dat beleidsmakers in Frankfurt de rentes verder verlagen.
De AEX sloot 0,6 procent hoger op 881,73 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 870,28 punten. In Frankfurt en Parijs klommen de belangrijkste graadmeters tot 1 procent, de beurs in Londen kwam niet ver van zijn plek.
Beleggers in Europa leken zich op te trekken aan winsten op Wall Street. Daar heerst optimisme over verdere renteverlagingen door de Federal Reserve. Zorgen over handelsspanningen die president-elect Donald Trump wereldwijd kan veroorzaken zijn minder prominent. Ook gaat de aandacht uit naar verkoopcijfers rond koopjesfestijn Black Friday, die inzicht kunnen bieden in het vertrouwen van Amerikaanse consumenten.
Op het Damrak was verzekeraar Aegon de grootste winnaar van de AEX-fondsen met een plus van 3,4 procent. Analisten van Bank of America verhoogden hun beleggingsadvies voor het financiƫle concern naar kopen. Ze zijn enthousiast over de stabiele winstgevendheid van Aegon en schatten de kans op winstuitkeringen aan aandeelhouders hoog in.
Beursuitbater Euronext had juist te maken met een adviesverlaging. Kenners van HSBC haalden het bedrijf achter de Amsterdamse beurs van de kooplijst af. Euronext eindigde 0,4 procent lager.
OCI was een opvallende verliezer met een min van 2,5 procent. Ratingbureau S&P verlaagde het rapportcijfer voor de kredietwaardigheid van het bedrijf naar BBB-. Daarmee hebben schulden van OCI een junkstatus gekregen, wat betekent dat S&P leningen aan het bedrijf als risicovol beschouwt.
De euro was 1,0548 dollar waard, tegenover 1,0553 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 69,16 dollar per vat. Brentolie zakte 0,2 procent in waarde tot 73,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
16 uur geleden