Europese beurzen ondanks hogere inflatie met winst weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een bescheiden winst gesloten. Ook de meeste andere Europese beurzen eindigden de laatste handelsdag voor het weekend hoger. Dat gebeurde ondanks nieuwe cijfers die duidelijk maakten dat de inflatie in de eurozone boven de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) is uitgekomen.
De prijzen stegen in november gemiddeld 2,3 procent in de eurolanden, maakte Europees statistiekbureau Eurostat bekend op basis van een Europese raming. Dat is meer dan de 2 procent die de ECB nastreeft, maar het cijfer kwam overeen met de verwachtingen van economen. Beleggers blijven ervan uitgaan dat beleidsmakers in Frankfurt de rentes verder verlagen.
De AEX sloot 0,6 procent hoger op 881,73 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 870,28 punten. In Frankfurt en Parijs klommen de belangrijkste graadmeters tot 1 procent, de beurs in Londen kwam niet ver van zijn plek.
Beleggers in Europa leken zich op te trekken aan winsten op Wall Street. Daar heerst optimisme over verdere renteverlagingen door de Federal Reserve. Zorgen over handelsspanningen die president-elect Donald Trump wereldwijd kan veroorzaken zijn minder prominent. Ook gaat de aandacht uit naar verkoopcijfers rond koopjesfestijn Black Friday, die inzicht kunnen bieden in het vertrouwen van Amerikaanse consumenten.
Op het Damrak was verzekeraar Aegon de grootste winnaar van de AEX-fondsen met een plus van 3,4 procent. Analisten van Bank of America verhoogden hun beleggingsadvies voor het financiële concern naar kopen. Ze zijn enthousiast over de stabiele winstgevendheid van Aegon en schatten de kans op winstuitkeringen aan aandeelhouders hoog in.
Beursuitbater Euronext had juist te maken met een adviesverlaging. Kenners van HSBC haalden het bedrijf achter de Amsterdamse beurs van de kooplijst af. Euronext eindigde 0,4 procent lager.
OCI was een opvallende verliezer met een min van 2,5 procent. Ratingbureau S&P verlaagde het rapportcijfer voor de kredietwaardigheid van het bedrijf naar BBB-. Daarmee hebben schulden van OCI een junkstatus gekregen, wat betekent dat S&P leningen aan het bedrijf als risicovol beschouwt.
De euro was 1,0548 dollar waard, tegenover 1,0553 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 69,16 dollar per vat. Brentolie zakte 0,2 procent in waarde tot 73,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf Hims & Hers stopt met de verkoop van een imitatieversie van de nieuwe afslankpil van Novo Nordisk. De aankondiging komt kort na een besluit van de Amerikaanse toezichthouder FDA om strenger op te treden tegen namaakversies van afslankmiddelen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
1 dag geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
1 dag geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
1 dag geleden