Europese beurzen ondanks hogere inflatie met winst weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een bescheiden winst gesloten. Ook de meeste andere Europese beurzen eindigden de laatste handelsdag voor het weekend hoger. Dat gebeurde ondanks nieuwe cijfers die duidelijk maakten dat de inflatie in de eurozone boven de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) is uitgekomen.
De prijzen stegen in november gemiddeld 2,3 procent in de eurolanden, maakte Europees statistiekbureau Eurostat bekend op basis van een Europese raming. Dat is meer dan de 2 procent die de ECB nastreeft, maar het cijfer kwam overeen met de verwachtingen van economen. Beleggers blijven ervan uitgaan dat beleidsmakers in Frankfurt de rentes verder verlagen.
De AEX sloot 0,6 procent hoger op 881,73 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 870,28 punten. In Frankfurt en Parijs klommen de belangrijkste graadmeters tot 1 procent, de beurs in Londen kwam niet ver van zijn plek.
Beleggers in Europa leken zich op te trekken aan winsten op Wall Street. Daar heerst optimisme over verdere renteverlagingen door de Federal Reserve. Zorgen over handelsspanningen die president-elect Donald Trump wereldwijd kan veroorzaken zijn minder prominent. Ook gaat de aandacht uit naar verkoopcijfers rond koopjesfestijn Black Friday, die inzicht kunnen bieden in het vertrouwen van Amerikaanse consumenten.
Op het Damrak was verzekeraar Aegon de grootste winnaar van de AEX-fondsen met een plus van 3,4 procent. Analisten van Bank of America verhoogden hun beleggingsadvies voor het financiële concern naar kopen. Ze zijn enthousiast over de stabiele winstgevendheid van Aegon en schatten de kans op winstuitkeringen aan aandeelhouders hoog in.
Beursuitbater Euronext had juist te maken met een adviesverlaging. Kenners van HSBC haalden het bedrijf achter de Amsterdamse beurs van de kooplijst af. Euronext eindigde 0,4 procent lager.
OCI was een opvallende verliezer met een min van 2,5 procent. Ratingbureau S&P verlaagde het rapportcijfer voor de kredietwaardigheid van het bedrijf naar BBB-. Daarmee hebben schulden van OCI een junkstatus gekregen, wat betekent dat S&P leningen aan het bedrijf als risicovol beschouwt.
De euro was 1,0548 dollar waard, tegenover 1,0553 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 69,16 dollar per vat. Brentolie zakte 0,2 procent in waarde tot 73,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geopend. Beleggers namen weinig risico op de laatste handelsdag van een turbulente beursmaand. November werd gekenmerkt door twijfel over de hoge waarderingen van de AI-bedrijven en onzekerheid over een verdere renteverlaging door de Federal Reserve. Wall Street bleef donderdag dicht voor Thanksgiving Day en is op Black Friday slechts een halve dag geopend. De New Yorkse beurzen sluiten op deze voor retailers belangrijke koopjesdag om 19.00 uur Nederlandse tijd.
36 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De grote storing bij de handel in futures en opties op de Chicago Mercantile Exchange (CME) van vrijdag is voorbij. Dat meldt CME Group, dat de grootste derivatenbeurs ter wereld exploiteert.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het ledenparlement van FNV vreest afsplitsingen en krimp van het ledenbestand van de grootste vakbond van Nederland als tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher hun plannen kunnen doorzetten. Dit betoogde een advocaat namens het ledenparlement vrijdag bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een grotere bevoegdheid voor tijdelijk toezichthouders Ton Heerts en Lodewijk Asscher is essentieel om de impasse binnen vakbond FNV te doorbreken. Dat hebben de twee vrijdag betoogd bij de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Chinese eigenaar van Nexperia heeft de Nederlandse tak van de chipmaker vrijdag beschuldigd van samenzwering om een niet-Chinese toeleveringsketen op te zetten. Ook beweerde eigenaar Wingtech dat Nexperia Nederland het moederbedrijf permanent van zijn controle wil ontdoen.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - Ook Vitens verhoogt volgend jaar de prijs van zijn drinkwater. Voor klanten van het drinkwaterbedrijf gaat de rekening over een heel jaar gemiddeld met zo'n 9 euro omhoog. Andere waterbedrijven hadden al bekendgemaakt de prijs te verhogen, omdat ze het extra geld nodig hebben voor investeringen die het gevolg zijn van toegenomen gebruik, klimaatverandering en vervuiling.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een belangrijke adviseur van de Hoge Raad denkt niet dat Nederlanders die grote sommen verloren aan illegale onlinecasino's hun geld terug kunnen krijgen. De conclusie van de advocaat-generaal is waarschijnlijk een grote domper voor de duizenden Nederlanders die via claimzaken hun verliezen terug willen vorderen bij goksites. De hoogste rechter volgt vaak het advies van de advocaat-generaal.
4 uur geleden