Europese beurzen ondanks hogere inflatie met winst weekend in
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een bescheiden winst gesloten. Ook de meeste andere Europese beurzen eindigden de laatste handelsdag voor het weekend hoger. Dat gebeurde ondanks nieuwe cijfers die duidelijk maakten dat de inflatie in de eurozone boven de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) is uitgekomen.
De prijzen stegen in november gemiddeld 2,3 procent in de eurolanden, maakte Europees statistiekbureau Eurostat bekend op basis van een Europese raming. Dat is meer dan de 2 procent die de ECB nastreeft, maar het cijfer kwam overeen met de verwachtingen van economen. Beleggers blijven ervan uitgaan dat beleidsmakers in Frankfurt de rentes verder verlagen.
De AEX sloot 0,6 procent hoger op 881,73 punten. De MidKap won 0,8 procent tot 870,28 punten. In Frankfurt en Parijs klommen de belangrijkste graadmeters tot 1 procent, de beurs in Londen kwam niet ver van zijn plek.
Beleggers in Europa leken zich op te trekken aan winsten op Wall Street. Daar heerst optimisme over verdere renteverlagingen door de Federal Reserve. Zorgen over handelsspanningen die president-elect Donald Trump wereldwijd kan veroorzaken zijn minder prominent. Ook gaat de aandacht uit naar verkoopcijfers rond koopjesfestijn Black Friday, die inzicht kunnen bieden in het vertrouwen van Amerikaanse consumenten.
Op het Damrak was verzekeraar Aegon de grootste winnaar van de AEX-fondsen met een plus van 3,4 procent. Analisten van Bank of America verhoogden hun beleggingsadvies voor het financiële concern naar kopen. Ze zijn enthousiast over de stabiele winstgevendheid van Aegon en schatten de kans op winstuitkeringen aan aandeelhouders hoog in.
Beursuitbater Euronext had juist te maken met een adviesverlaging. Kenners van HSBC haalden het bedrijf achter de Amsterdamse beurs van de kooplijst af. Euronext eindigde 0,4 procent lager.
OCI was een opvallende verliezer met een min van 2,5 procent. Ratingbureau S&P verlaagde het rapportcijfer voor de kredietwaardigheid van het bedrijf naar BBB-. Daarmee hebben schulden van OCI een junkstatus gekregen, wat betekent dat S&P leningen aan het bedrijf als risicovol beschouwt.
De euro was 1,0548 dollar waard, tegenover 1,0553 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,6 procent duurder op 69,16 dollar per vat. Brentolie zakte 0,2 procent in waarde tot 73,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - Nederlandse technologiebedrijven schroeven soms hun productie terug en stellen investeringen of het aannemen van extra personeel uit door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat merkt brancheorganisatie FME in een peiling onder meer dan honderd ondernemingen in de sector. Als de onrust aanhoudt, verwachten ruim acht op de tien ondervraagde bedrijven in de komende zes maanden problemen in de toeleveringsketen.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) wil dat landen kijken of het nodig is om aanvullende dieselvoorraden vrij te geven. Directeur Fatih Birol van het IEA heeft dat voorgesteld aan alle lidstaten, waaronder Nederland. Daarbij riep hij landen ook op te beslissen over hoeveel en wanneer die diesel dan wordt vrijgegeven.
12 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Nederlandse klanten van reisorganisatie TUI lijken niet te zijn geraakt door het datalek waarvan Belgische reizigers last hebben. Dat meldt een woordvoerster na berichtgeving in Belgische media dit weekend over het lek.
12 uur geledenBRASÍLIA (ANP/AFP) - Het campagneteam van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft Meta beschuldigd van inmenging in de verkiezingen. Zijn socialemediaberichten zouden zijn geblokkeerd van de platforms van het Amerikaanse techbedrijf.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank voert gesprekken met dertig tot veertig landen over mogelijke crisishulp om de energieschokken en prijsstijgingen door de Iranoorlog op te vangen. Dat heeft Wereldbank-president Ajay Banga gezegd in een interview met persbureau Reuters.
16 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.
17 uur geledenREDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.
18 uur geleden