Europese beurzen omlaag door vrees voor recessie
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn dinsdag met verlies de dag uitgegaan. Recessievrees hield de aandelenmarkten in de greep, zeker nadat het Internationaal Monetair Fonds (IMF) de groeiverwachtingen voor vrijwel alle landen naar beneden bijstelde. Landen als Italiƫ en Duitsland komen zelfs in een recessie terecht, schat de denktank in.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot met een min van 0,8 procent op 636,31 punten. De MidKap verloor 0,9 procent tot 852,21 punten. De beurzen van Parijs, Frankfurt en Londen daalden tot 1,1 procent. De Britse centrale bank gaat meer obligaties opkopen om de obligatiemarkt tot bedaren te brengen. Eind september greep de centrale bank al in vanwege de onrust die was ontstaan door zorgen over de Britse begrotingsplannen.
Chipbedrijven behoorden opnieuw tot de grootste dalers bij de hoofdfondsen in Amsterdam. ASMI, Besi en ASML raakten tot 5,4 procent kwijt. Chemicaliƫndistributeur IMCD (min 5,3 procent) en verzekeraar Aegon (min 5,2 procent) stonden ook bij de staartgroep. Aegons branchegenoot Achmea liet weten extra geld opzij te zetten omdat de levensverwachting in Nederland verder is toegenomen. Supermarktconcern Ahold Delhaize was de grootste stijger met een plus van 2,4 procent.
Stijging
Ook Unilever en Heineken stegen. Die bedrijven zijn minder gevoelig voor een economische neergang en noteerden plussen tot 2,3 procent.
Bij de kleinere bedrijven werden de resultaten van elektrischebussenbouwer Ebusco goed ontvangen. Dat bedrijf werd 0,6 procent hoger gezet. Laadpalenuitbater Fastned kwam ook met cijfers, maar kon een eerdere winst niet vasthouden en daalde 0,3 procent. Lucas Bols klom 0,8 procent. De drankenfabrikant verkoopt de producent van alcoholische dranken Avandis, waarvan het samen met branchegenoot De Kuyper Royal Distillers eigenaar is, voor 25 miljoen euro aan bottelaar Refresco.
Daling
Pharming daalde 1,1 procent. De biotechnoloog heeft het registratiedossier ingediend voor toelating tot de Europese markt voor zijn middel leniolisib, dat wordt toegepast bij de behandeling van patiƫnten met een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.
De euro was 0,9733 dollar waard, tegen 0,9691 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie zakte 2 procent in prijs tot 89,33 dollar. Brentolie werd 1,9 procent goedkoper op 94,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
6 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
7 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
7 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
10 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
21 uur geleden