Europese beurzen lager ondanks bijgesteld Brits belastingplan
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag met verlies begonnen. Beleggers reageren onder meer op de onrust in het Verenigd Koninkrijk, waar een hoop te doen is om de begrotingsplannen van de regering van premier Liz Truss. Zij wilde in eerste instantie onder meer de belastingen voor de hoogste inkomens verlagen, maar op maandagmorgen ging een streep door dit deel van de begrotingsplannen.
Sinds de regering-Truss de begrotingsplannen ontvouwde is het onrustig op de financiële markten. Vooral omdat niet bekend is waar de vele miljarden die nodig zijn vandaan moeten komen. De Britse centrale bank zag zich de afgelopen week genoodzaakt om in te grijpen nadat rentes op Britse staatsschulden hard opliepen. Daardoor kwamen meerdere pensioenfondsen in de problemen.
De AEX-index in Amsterdam stond kort na de openingsbel 1,1 procent lager op 633,69 punten. Techinvesteerder Prosus (min 1,1 procent) was een opvallende daler. Het bedrijf ziet af van de eerder aangekondigde overname van de Indiase betalingsdienstverlener BillDesk. Daarmee was een bedrag gemoeid van 4,7 miljard dollar. Er zou niet aan bepaalde voorwaarden zijn voldaan, aldus een verklaring.
Shell
Shell (plus 0,8 procent) was de enige stijger in de AEX. Het olie- en gasconcern profiteerde van de hogere olieprijzen. Die liepen op na berichten dat de landen van oliekartel OPEC en diens bondgenoten (OPEC+) de olieproductie zullen verminderen om daarmee de prijzen te stutten. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 2,9 procent tot 81,81 dollar. Brentolie werd 2,8 procent duurder op 87,50 dollar per vat.
De MidKap zakte 0,9 procent tot 849,55 punten. Air France-KLM verloor 4 procent na een adviesverlaging. B&S steeg bij de kleinere fondsen 4,5 procent. Aandeelhouder Sarabel wil af van president-commissaris Jan Arie van Barneveld. Fabrikant van elektrische bussen Ebusco won 1,2 procent. Het bedrijf kondigde aan voor het eerst een contract voor energie-opslag te hebben gesloten. Verder kwam afvalverwerker Renewi met een tussentijds handelsbericht. Het aandeel verloor 0,2 procent.
Credit Suisse
De Zwitserse bank Credit Suisse verloor nog eens 6,6 procent in Zürich, nadat het aandeel vrijdag op recordlaagte sloot. Vorige week werd bekend dat de kosten voor de bank voor het verzekeren van obligaties tegen wanbetaling met ongeveer 15 procent zijn gestegen, tot niveaus die sinds 2009 niet meer waren voorgekomen.
In Frankfurt, Parijs en Londen stonden minnen tot 1,4 procent op de borden. De euro was 0,9793 dollar waard, tegen 0,9792 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
24 minuten geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse cementfabrikant Lafarge is door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan het financieren van terrorisme en het schenden van Europese sancties. Het bedrijf hield in het noorden van Syrië een fabriek draaiende tijdens de burgeroorlog. Volgens de rechtbank betaalde Lafarge daarvoor geld aan jihadistische groepen, waaronder IS.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil volgende week woensdag een serie maatregelen presenteren om de hoge energieprijzen tegen te gaan. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na overleg met alle Eurocommissarissen. De maatregelen worden donderdag besproken door de EU-leiders, die dan bij elkaar zijn voor een informeel overleg op Cyprus.
6 uur geleden