Europese beurzen lager ondanks bijgesteld Brits belastingplan
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag met verlies begonnen. Beleggers reageren onder meer op de onrust in het Verenigd Koninkrijk, waar een hoop te doen is om de begrotingsplannen van de regering van premier Liz Truss. Zij wilde in eerste instantie onder meer de belastingen voor de hoogste inkomens verlagen, maar op maandagmorgen ging een streep door dit deel van de begrotingsplannen.
Sinds de regering-Truss de begrotingsplannen ontvouwde is het onrustig op de financiële markten. Vooral omdat niet bekend is waar de vele miljarden die nodig zijn vandaan moeten komen. De Britse centrale bank zag zich de afgelopen week genoodzaakt om in te grijpen nadat rentes op Britse staatsschulden hard opliepen. Daardoor kwamen meerdere pensioenfondsen in de problemen.
De AEX-index in Amsterdam stond kort na de openingsbel 1,1 procent lager op 633,69 punten. Techinvesteerder Prosus (min 1,1 procent) was een opvallende daler. Het bedrijf ziet af van de eerder aangekondigde overname van de Indiase betalingsdienstverlener BillDesk. Daarmee was een bedrag gemoeid van 4,7 miljard dollar. Er zou niet aan bepaalde voorwaarden zijn voldaan, aldus een verklaring.
Shell
Shell (plus 0,8 procent) was de enige stijger in de AEX. Het olie- en gasconcern profiteerde van de hogere olieprijzen. Die liepen op na berichten dat de landen van oliekartel OPEC en diens bondgenoten (OPEC+) de olieproductie zullen verminderen om daarmee de prijzen te stutten. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 2,9 procent tot 81,81 dollar. Brentolie werd 2,8 procent duurder op 87,50 dollar per vat.
De MidKap zakte 0,9 procent tot 849,55 punten. Air France-KLM verloor 4 procent na een adviesverlaging. B&S steeg bij de kleinere fondsen 4,5 procent. Aandeelhouder Sarabel wil af van president-commissaris Jan Arie van Barneveld. Fabrikant van elektrische bussen Ebusco won 1,2 procent. Het bedrijf kondigde aan voor het eerst een contract voor energie-opslag te hebben gesloten. Verder kwam afvalverwerker Renewi met een tussentijds handelsbericht. Het aandeel verloor 0,2 procent.
Credit Suisse
De Zwitserse bank Credit Suisse verloor nog eens 6,6 procent in Zürich, nadat het aandeel vrijdag op recordlaagte sloot. Vorige week werd bekend dat de kosten voor de bank voor het verzekeren van obligaties tegen wanbetaling met ongeveer 15 procent zijn gestegen, tot niveaus die sinds 2009 niet meer waren voorgekomen.
In Frankfurt, Parijs en Londen stonden minnen tot 1,4 procent op de borden. De euro was 0,9793 dollar waard, tegen 0,9792 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
1 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
1 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
3 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
5 uur geleden