Europese beurzen lager ondanks bijgesteld Brits belastingplan
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn maandag met verlies begonnen. Beleggers reageren onder meer op de onrust in het Verenigd Koninkrijk, waar een hoop te doen is om de begrotingsplannen van de regering van premier Liz Truss. Zij wilde in eerste instantie onder meer de belastingen voor de hoogste inkomens verlagen, maar op maandagmorgen ging een streep door dit deel van de begrotingsplannen.
Sinds de regering-Truss de begrotingsplannen ontvouwde is het onrustig op de financiële markten. Vooral omdat niet bekend is waar de vele miljarden die nodig zijn vandaan moeten komen. De Britse centrale bank zag zich de afgelopen week genoodzaakt om in te grijpen nadat rentes op Britse staatsschulden hard opliepen. Daardoor kwamen meerdere pensioenfondsen in de problemen.
De AEX-index in Amsterdam stond kort na de openingsbel 1,1 procent lager op 633,69 punten. Techinvesteerder Prosus (min 1,1 procent) was een opvallende daler. Het bedrijf ziet af van de eerder aangekondigde overname van de Indiase betalingsdienstverlener BillDesk. Daarmee was een bedrag gemoeid van 4,7 miljard dollar. Er zou niet aan bepaalde voorwaarden zijn voldaan, aldus een verklaring.
Shell
Shell (plus 0,8 procent) was de enige stijger in de AEX. Het olie- en gasconcern profiteerde van de hogere olieprijzen. Die liepen op na berichten dat de landen van oliekartel OPEC en diens bondgenoten (OPEC+) de olieproductie zullen verminderen om daarmee de prijzen te stutten. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 2,9 procent tot 81,81 dollar. Brentolie werd 2,8 procent duurder op 87,50 dollar per vat.
De MidKap zakte 0,9 procent tot 849,55 punten. Air France-KLM verloor 4 procent na een adviesverlaging. B&S steeg bij de kleinere fondsen 4,5 procent. Aandeelhouder Sarabel wil af van president-commissaris Jan Arie van Barneveld. Fabrikant van elektrische bussen Ebusco won 1,2 procent. Het bedrijf kondigde aan voor het eerst een contract voor energie-opslag te hebben gesloten. Verder kwam afvalverwerker Renewi met een tussentijds handelsbericht. Het aandeel verloor 0,2 procent.
Credit Suisse
De Zwitserse bank Credit Suisse verloor nog eens 6,6 procent in Zürich, nadat het aandeel vrijdag op recordlaagte sloot. Vorige week werd bekend dat de kosten voor de bank voor het verzekeren van obligaties tegen wanbetaling met ongeveer 15 procent zijn gestegen, tot niveaus die sinds 2009 niet meer waren voorgekomen.
In Frankfurt, Parijs en Londen stonden minnen tot 1,4 procent op de borden. De euro was 0,9793 dollar waard, tegen 0,9792 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Topbestuurders van Amazon, Microsoft en Googles moederbedrijf Alphabet hebben tijdens klimaatbijeenkomsten in New York geprobeerd zorgen weg te nemen over de uitbreiding van datacenters. Ze gingen daarbij onder meer in op maatregelen om consumenten te beschermen en het waterverbruik.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan een plan om de export van diesel voor negentig dagen te verbieden. Dat melden ingewijden aan nieuwssite Politico. Daarmee probeert de regering van president Donald Trump volgens hen de energieprijzen te verlagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is woensdag met verlies de handelsdag uitgegaan. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de stijgende olieprijzen. Bij de hoofdfondsen stond betaalbedrijf Adyen bij de grootste dalers, na een stevige koerswinst van een dag eerder. Het aandeel zakte 4,7 procent.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op Wall Street lieten woensdag bij de opening geen grote uitslagen zien. Beleggers deden het voorzichtig aan in afwachting van nieuwe ontwikkelingen in de onderhandelingen over het beëindigen van het conflict in het Midden-Oosten. Ook kijken zij vooruit naar de belangrijke top tussen de VS en China, die donderdag plaatsvindt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat koopt 70 procent van de aandelen van EPZ, de exploitant van de kerncentrale in het Zeeuwse dorp Borssele. Het doel van de overname is het langer openhouden van de kerncentrale.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanbesteding waarbij drie in plaats van zes afhandelaren actief zijn op Schiphol mag doorgaan. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald, nadat drie verliezende partijen een kort geding hadden aangespannen. Swissport, Aviapartner en Menzies voerden bezwaren aan waarom hun concurrenten de opdracht niet zouden moeten krijgen, maar de rechter wees die af.
7 uur geledenHAARLEM (ANP) - IKEA wil volgend jaar een aantal kleinere winkels in Nederland openen. Dat bevestigt een woordvoerder van de meubelketen na berichtgeving van het AD. In de nieuwe winkels, met het formaat van een supermarkt, zal onder meer servies en verlichting te koop zijn.
7 uur geleden