Europese beurzen lager na Amerikaans banenrapport
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen hebben vrijdag een stap terug gedaan. Een tegenvallend banenrapport van de Amerikaanse overheid zorgde voor onzekerheid over de economische groei. Nadat die cijfers naar buiten kwamen zakte de AEX-index flink weg, maar vervolgens was er wat herstel. Wel moest de jacht op de 800-puntengrens even worden gestaakt.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot uiteindelijk 0,5 procent in de min op 789,55 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot een stand van 111,80 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs leverden tot 1,1 procent in.
Chipbedrijf ASMI was de grootste stijger in de AEX met een winst van 0,7 procent, maar branchegenoot Besi was juist de grootste daler. Dat bedrijf verloor haast 3 procent. DSM kondigde aan de leverancier van op zuivel gebaseerde aroma's First Choice Ingredients over te nemen voor een bedrag van 453 miljoen dollar. Dat leverde het bedrijf een minimale koerswinst op.
Shell
Olie- en gasconcern Shell verloor 1,4 procent. Steeds meer pensioenfondsen stoppen hun investeringen in de fossiele industrie. Eerder maakte het pensioenfonds Horeca & Catering bekend dat het zijn investeringen staakt. Nu stapt ook PME, een van de grootste pensioenfondsen, uit olie en gas.
Air France-KLM werd 1,8 procent lager gezet. KLM maakte bekend op een aantal routes naar de Verenigde Staten de komende tijd niet te zullen vliegen omdat er door strenge reisregels vanuit de VS weinig animo is. De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa (min 0,9 procent) gaf eerder al aan niet te verwachten dat die snel zullen worden versoepeld voor Europese reizigers. De trans-Atlantische routes zijn belangrijk voor het verdienmodel van veel Europese luchtvaartmaatschappijen.
Auto-industrie
Verder ging de aandacht uit naar de Duitse auto-industrie. BMW, Daimler en Volkswagen krijgen mogelijk een claim van Greenpeace en milieu-ngo Deutsche Umwelthilfe (DUH). De klagers menen dat de autoproducenten te weinig doen om klimaatverandering tegen te gaan. Vooral het gegeven dat de bedrijven hun inspanningen niet opvoeren om uitstoot tegen te gaan steekt de milieuclubs. Volkswagen, Daimler en BMW verloren in Frankfurt tot 2,3 procent.
De euro was 1,1881 dollar waard, tegen 1,1861 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 69,58 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper, op 72,85 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse regering trekt nog eens een half miljard euro uit om de belasting op brandstof verder te verlagen. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Daardoor kunnen de prijzen aan de pomp met 10 cent per liter omlaag.
7 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen stegen maandag weer tot boven de 100 dollar per vat. De stijging volgde op het mislukken van de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran in het Pakistaanse Islamabad, afgelopen weekend. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren, dat vorige week voor een periode van twee weken werd ingesteld, in gevaar.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in maart op jaarbasis toegenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 301 bedrijven failliet. Dat zijn 32 faillissementen meer dan in dezelfde maand een jaar eerder, een stijging van 12 procent. Ten opzichte van februari daalde het aantal faillissementen wel, met 3 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse goederenexport is in februari verder gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) werden vooral meer machines, delfstoffen en transportmiddelen uitgevoerd. De uitvoer van voedings- en genotmiddelen was echter lager. De exportgroei kwam uit op 1,6 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal faillissementen in Nederland neemt dit jaar af, verwacht kredietverzekeraar Atradius. Voor volgend jaar rekent Atradius wel weer op een toename.
8 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
18 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
20 uur geleden