Europese beurzen lager na Amerikaans banenrapport
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen hebben vrijdag een stap terug gedaan. Een tegenvallend banenrapport van de Amerikaanse overheid zorgde voor onzekerheid over de economische groei. Nadat die cijfers naar buiten kwamen zakte de AEX-index flink weg, maar vervolgens was er wat herstel. Wel moest de jacht op de 800-puntengrens even worden gestaakt.
De AEX-index op Beursplein 5 sloot uiteindelijk 0,5 procent in de min op 789,55 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot een stand van 111,80 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs leverden tot 1,1 procent in.
Chipbedrijf ASMI was de grootste stijger in de AEX met een winst van 0,7 procent, maar branchegenoot Besi was juist de grootste daler. Dat bedrijf verloor haast 3 procent. DSM kondigde aan de leverancier van op zuivel gebaseerde aroma's First Choice Ingredients over te nemen voor een bedrag van 453 miljoen dollar. Dat leverde het bedrijf een minimale koerswinst op.
Shell
Olie- en gasconcern Shell verloor 1,4 procent. Steeds meer pensioenfondsen stoppen hun investeringen in de fossiele industrie. Eerder maakte het pensioenfonds Horeca & Catering bekend dat het zijn investeringen staakt. Nu stapt ook PME, een van de grootste pensioenfondsen, uit olie en gas.
Air France-KLM werd 1,8 procent lager gezet. KLM maakte bekend op een aantal routes naar de Verenigde Staten de komende tijd niet te zullen vliegen omdat er door strenge reisregels vanuit de VS weinig animo is. De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa (min 0,9 procent) gaf eerder al aan niet te verwachten dat die snel zullen worden versoepeld voor Europese reizigers. De trans-Atlantische routes zijn belangrijk voor het verdienmodel van veel Europese luchtvaartmaatschappijen.
Auto-industrie
Verder ging de aandacht uit naar de Duitse auto-industrie. BMW, Daimler en Volkswagen krijgen mogelijk een claim van Greenpeace en milieu-ngo Deutsche Umwelthilfe (DUH). De klagers menen dat de autoproducenten te weinig doen om klimaatverandering tegen te gaan. Vooral het gegeven dat de bedrijven hun inspanningen niet opvoeren om uitstoot tegen te gaan steekt de milieuclubs. Volkswagen, Daimler en BMW verloren in Frankfurt tot 2,3 procent.
De euro was 1,1881 dollar waard, tegen 1,1861 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 69,58 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper, op 72,85 dollar per vat.
Meer uit Financieel
KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Aziƫ vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.
15 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.
16 uur geledenDUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.
17 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.
18 uur geleden