Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Europese beurzen lager na Amerikaans banenrapport

Europese beurzen lager na Amerikaans banenrapport

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen hebben vrijdag een stap terug gedaan. Een tegenvallend banenrapport van de Amerikaanse overheid zorgde voor onzekerheid over de economische groei. Nadat die cijfers naar buiten kwamen zakte de AEX-index flink weg, maar vervolgens was er wat herstel. Wel moest de jacht op de 800-puntengrens even worden gestaakt.

De AEX-index op Beursplein 5 sloot uiteindelijk 0,5 procent in de min op 789,55 punten. De MidKap daalde 0,1 procent tot een stand van 111,80 punten. De beurzen in Londen, Frankfurt en Parijs leverden tot 1,1 procent in.

Chipbedrijf ASMI was de grootste stijger in de AEX met een winst van 0,7 procent, maar branchegenoot Besi was juist de grootste daler. Dat bedrijf verloor haast 3 procent. DSM kondigde aan de leverancier van op zuivel gebaseerde aroma's First Choice Ingredients over te nemen voor een bedrag van 453 miljoen dollar. Dat leverde het bedrijf een minimale koerswinst op.

Shell

Olie- en gasconcern Shell verloor 1,4 procent. Steeds meer pensioenfondsen stoppen hun investeringen in de fossiele industrie. Eerder maakte het pensioenfonds Horeca & Catering bekend dat het zijn investeringen staakt. Nu stapt ook PME, een van de grootste pensioenfondsen, uit olie en gas.

Air France-KLM werd 1,8 procent lager gezet. KLM maakte bekend op een aantal routes naar de Verenigde Staten de komende tijd niet te zullen vliegen omdat er door strenge reisregels vanuit de VS weinig animo is. De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa (min 0,9 procent) gaf eerder al aan niet te verwachten dat die snel zullen worden versoepeld voor Europese reizigers. De trans-Atlantische routes zijn belangrijk voor het verdienmodel van veel Europese luchtvaartmaatschappijen.

Auto-industrie

Verder ging de aandacht uit naar de Duitse auto-industrie. BMW, Daimler en Volkswagen krijgen mogelijk een claim van Greenpeace en milieu-ngo Deutsche Umwelthilfe (DUH). De klagers menen dat de autoproducenten te weinig doen om klimaatverandering tegen te gaan. Vooral het gegeven dat de bedrijven hun inspanningen niet opvoeren om uitstoot tegen te gaan steekt de milieuclubs. Volkswagen, Daimler en BMW verloren in Frankfurt tot 2,3 procent.

De euro was 1,1881 dollar waard, tegen 1,1861 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent minder op 69,58 dollar. Brentolie werd 0,3 procent goedkoper, op 72,85 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Verlies voor AEX-index, olieprijzen weer flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.

1 uur geleden
VS schrappen bank en potasbedrijven uit Belarus van sanctielijst

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.

1 uur geleden
Duitsland neemt maatregelen rond prijzen aan de pomp

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.

1 uur geleden
Cyprus komt met steunmaatregelen om oorlog Midden-Oosten

NICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.

2 uur geleden
Schiphol kijkt naar zelf uitvoeren hulp passagiers met beperking

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol kijkt of het de hulp aan passagiers met een beperking zelf gaat uitvoeren, in plaats van die hulp uit te besteden aan andere bedrijven. Dat meldt een woordvoerster van de luchthaven donderdag, na kritiek van vakbond FNV.

3 uur geleden
Storing Odido lag aan probleem met koelsysteem in datacenter

DEN HAAG (ANP) - De diensten van Odido komen weer op gang na een storing bij de telecomprovider. Een woordvoerder meldt dat een deel van de mobiele diensten tijdelijk niet beschikbaar was door "een probleem met het koelsysteem in een datacenter".

3 uur geleden
Adviseur EU-hof steunt eerdere vernietiging KLM-coronasteun

LUXEMBURG (ANP) - De miljardensteun die de Nederlandse staat tijdens de coronapandemie aan KLM verleende, staat opnieuw juridisch ter discussie. Een belangrijke adviseur van het Europees Hof van Justitie adviseert een eerdere vernietiging van de Europese goedkeuring voor de steun door de op een na hoogste EU-rechter in stand te laten.

3 uur geleden