Europese beurzen lager door zorgen over heffingen VS en inflatie
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen kleurden dinsdag bij het slot van de handelsdag flink in het rood. De stemming werd gedrukt door zorgen dat de VS mogelijk miljarden aan geheven importtarieven moeten terugbetalen.
Daarnaast verwerkten beleggers onder meer cijfers over de inflatie in de eurozone, die in augustus licht is opgelopen tot 2,1 procent. De stijging van de consumentenprijzen in het eurogebied ligt daarmee weer iets boven de doelstelling van de Europese Centrale Bank (ECB) van 2 procent. In juli en juni voldeed de inflatie wel aan die doelstelling.
De AEX-index op het Damrak eindigde 1,4 procent lager op 883,89 punten. De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI hoorden bij de grootste dalers in de hoofdindex, met minnen tot 7,5 procent. De MidKap zakte zelfs 2,7 procent tot 895,07 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen noteerden bij het slot minnen tot 2,3 procent.
Importheffingen onwettig
Een uitspraak van een Amerikaans hof van beroep zorgde maandag al voor nieuwe onzekerheid bij beleggers rond de importheffingen. Het hof oordeelde dat de meeste heffingen van president Donald Trump onwettig zijn. De rechter liet de tarieven wel tot zeker 14 oktober van kracht, zodat de regering-Trump de kans krijgt om beroep aan te tekenen bij het Hooggerechtshof. Beurshandelaren vrezen dat de Amerikaanse economie een zware klap oploopt door heffingen die eventueel moeten worden terugbetaald.
Voedingsmiddelenconcern Unilever was een van de schaarse stijgers bij de hoofdfondsen in Amsterdam met een plus van 0,6 procent. Uitzender Randstad verloor 4,4 procent en chemicaliëndistributeur IMCD zakte 4 procent.
Groei thuismarkt vertraagd
Bij de middelgrote bedrijven kelderde InPost 12,5 procent na het publiceren van cijfers. De Poolse aanbieder van postkluisjes zag de omzet en het resultaat stijgen in het afgelopen kwartaal, hoewel de groei op de thuismarkt wel vertraagde. Topman Rafal Brzoska sprak van een sterk kwartaal, waarin InPost sneller groeide dan de markt. Beleggers waren hier echter niet van onder de indruk.
Nestlé zakte 0,7 procent op de Zwitserse beurs. Het Zwitserse voedingsmiddelenconcern, bekend van merken als Nespresso, Maggi, Perrier en KitKat, heeft topman Laurent Freixe ontslagen vanwege een relatie met een ondergeschikte.
Meer uit Financieel
REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern Microsoft gaat 3200 banen schrappen bij Xbox, ongeveer 20 procent van het personeelsbestand. De ingreep maakt deel uit van een ingrijpende reorganisatie die de groei van de kwakkelende gamedivisie moet aanjagen. Buiten Xbox verdwijnen bij Microsoft nog eens meer dan 3000 banen, voornamelijk bij de verkoopdivisies.
36 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De techgraadmeter Nasdaq toonde maandag een overtuigend herstel in New York, terwijl de Dow-Jonesindex een nieuw record bereikte. Beleggers stapten na het lange weekend in de Verenigde Staten weer in techaandelen, na de koersverliezen in de sector afgelopen donderdag. Chip- en techbedrijven als Intel, AMD, Western Digital, Marvell Technology en Oracle stegen tot 6,5 procent. De fabrikanten van chipapparatuur Lam Research, Applied Materials en KLA wonnen tot 3,6 procent, na koersdoelverhogingen door zakenbank Morgan Stanley.
1 uur geledenMAARHEEZE/EDE (ANP) - Riedel, de producent van Appelsientje, CoolBest en DubbelFrisss, neemt de merkrechten van limonademerk Wicky over. Dat melden drankenbedrijven Refresco en Riedel in een verklaring. Refresco Benelux blijft verantwoordelijk voor de productie van Wicky.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe motoren in Nederland blijft stijgen. In de eerste helft van dit jaar rolden 14.062 motorfietsen de showrooms uit, ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook de maand juni laat een positieve ontwikkeling zien, maakten de brancheorganisaties RAI Vereniging, BOVAG en RDC bekend.
1 uur geledenEPE (ANP) - Budgetwinkelketen Wibra heeft in 2025 opnieuw een recordjaar neergezet, waarbij het winkelbestand ook verder toenam. De omzet steeg met meer dan een kwart tot 362 miljoen euro vergeleken met een jaar eerder. Daarnaast openden vorig jaar 63 Wibra-winkels, waarmee het totaal groeide tot 360 vestigingen.
4 uur geledenWIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse fabrieksorders zijn in mei met 1,9 procent gestegen ten opzichte van een maand eerder, meldde het Duitse statistiekbureau Destatis. De nieuwe industriële orders, die een belangrijke indicator vormen voor de toekomstige bedrijfsactiviteit in de grootste economie van Europa, lieten daarmee onverwacht een herstel zien, na een scherpe daling van 3,2 procent in april.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Spanje verwacht dit jaar voor het eerst meer dan 100 miljoen buitenlandse toeristen te ontvangen. Dat heeft de Spaanse toerismeminister Jordi Hereu maandag gezegd.
5 uur geleden