Europese beurzen koersen op licht lagere opening af
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen staan overwegend voor een licht lagere opening. Beleggers reageren vrijdag onder meer op de gestegen olieprijzen. In Amsterdam gaat de aandacht uit naar Prosus, dat weer kan reageren op berichten over Chinese eisen aan techbedrijf Tencent. Ook opende Sif, dat funderingen voor windmolens maakt, de boeken.
Het aandeel Prosus bewoog de afgelopen week stevig mee met de grote koersschommelingen van Tencent. In dat techconcern heeft de in Amsterdam genoteerde techinvesteerder een aanzienlijk belang. Nieuwe berichten stellen dat de Chinese overheid wil dat een groter deel van Tencent in een apart financieel onderdeel wordt ondergebracht, waarvoor strengere regels gaan gelden.
Sif liet weten zich meer en meer bezig te gaan houden met de ontmanteling van oude windmolens. Bovendien verwacht het bedrijf deze zomer te beslissen over een nieuwe productiefaciliteit waar het funderingen voor de nieuwste, grotere types windmolens kan bouwen.
Ebusco
Maker van elektrische bussen Ebusco gaf aan een belang van 40 procent in Zero Emission Services (ZES) te hebben overgenomen van Engie. ZES houdt zich bezig met het elektrificeren van de binnenvaart en is een samenwerkingsverband waar naast Ebusco ook ING, Wärtsilä en het havenbedrijf van Rotterdam aan meedoen. Ebusco vindt dat de binnenvaart erg lijkt op de bussenmarkt van tien jaar geleden.
Verder kwam het Centraal Bureau voor de Statistiek met cijfers over de export in januari. Die lag 3,3 procent hoger dan een jaar eerder. Vooral bij chemische producten en transportmiddelen steeg de uitvoer. De import kwam in januari 10,2 procent hoger uit dan in januari 2021.
AkzoNobel
AkzoNobel kan bewegen op een adviesverhoging van Jefferies.
De olieprijs ging ook weer omhoog. Een vat Amerikaanse olie werd 2,7 procent duurder op 105,76 dollar. Brentolie wisselde voor 108,99 dollar per vat van eigenaar, een toename van 2,2 procent. De euro was 1,1075 dollar waard tegen 1,1094 dollar toen Wall Street donderdag sloot.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is maandag met 25 procent gestegen door de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran en de Iraanse vergeldingsacties. Vooral het stilleggen van de scheepvaart door de Straat van Hormuz drijft de prijs van de brandstof op. Ongeveer een vijfde van het vloeibaar gemaakte aardgas (lng) in de wereld, voornamelijk uit Qatar, wordt via die zeestraat verscheept.
9 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse detailhandel heeft in januari 2,2 procent meer omzet gedraaid dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het verkoopvolume, dus de hoeveelheid verkochte producten, nam daarbij met 1,2 procent toe. De rest van de omzetgroei kwam door hogere verkoopprijzen.
26 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Europese aardgasprijzen kunnen meer dan verdubbelen als de scheepvaart door de Straat van Hormuz een maand lang wordt stilgelegd. Dat stellen deskundigen van de Amerikaanse bank Goldman Sachs nadat groot scheepvaartverkeer in de belangrijke zeestraat vrijwel tot stilstand is gekomen door de aanvallen rond Iran.
29 minuten geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische aandelenbeurzen gingen maandag overwegend omlaag na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran, waarbij de hoogste Iraanse leider ayatollah Khamenei werd gedood. Vooral luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk door de annuleringen van veel vluchten in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Olieproducenten wonnen juist terrein.
31 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Olieproducenten kunnen de oliewinning in het Midden-Oosten waarschijnlijk "niet langer dan 25 dagen" volhouden als de Straat van Hormuz afgesloten zou blijven door een conflict in de regio. Dat hebben analisten van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase becijferd. "Na dit punt zouden opslagbeperkingen dwingen tot verplichte productiestops", aldus de kenners.
34 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Energiecoöperaties willen dat er een einde komt aan de bedragen die zij moeten betalen om bij netbeheerders op een wachtlijst te komen voor toegang tot het stroomnet. Daarom heeft energiecoöperatie ValleiEnergie, daarbij geholpen door brancheclub Energie Samen, een hoger beroep ingediend bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb).
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt tot en met donderdag 5 maart niet op Dubai, Riyad en Dammam vanwege de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land. Daardoor blijven veel reizigers voorlopig dus vastzitten in het Midden-Oosten. Volgens KLM heeft veiligheid de hoogste prioriteit. Voorlopig betaalt KLM de hotelkosten van de gedupeerde passagiers, laat de maatschappij zondag weten.
14 uur geleden