Europese beurzen herstellen wat na koersval door Omikron-variant
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen hebben maandag wat terrein goedgemaakt na de forse koersval van vrijdag. Toen schrokken beleggers van de uitbraak van de Omikron-variant van het coronavirus en mogelijke gevolgen die deze nieuwe variant voor de economie kan hebben. Vooral bedrijven die veel te lijden zouden hebben van extra coronabeperkingen zaten nu bij de stijgers.
Zo was winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield met een plus van 2,6 procent een van de grootste stijgers en werd oliemaatschappij Shell 2,7 procent hoger gezet. Ook chipbedrijven, die vrijdag harde klappen kregen, deden het nu weer goed. Chipmachinemaker ASML was de grootste stijger in de AEX en dikte 2,8 procent aan. Ook ASMI (plus 2,3 procent) en Besi (plus 2,6 procent) deden het goed. Bij de middelgrote bedrijven stond fitnesscentra-uitbater Basic-Fit (plus 2,9 procent) bovenaan.
Grootste daler in de AEX was Philips met een min van 3,3 procent. Beleggers maken zich nog altijd zorgen om de problemen met de slaapapneu-apparaten van het bedrijf en de mogelijke kosten die daarbij horen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway leverde 2,8 procent in. In de MidKap was PostNL (min 2,9 procent) de hekkensluiter. Als winkels open kunnen blijven hoeven consumenten minder online te bestellen en vervoert het postbedrijf ook minder pakketten.
Oliebedrijven omhoog
De AEX eindigde 0,7 procent in de plus op 787,01 punten. De MidKap steeg 0,3 procent tot 1037,04 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen gingen tot 0,9 procent omhoog.
Behalve Shell gingen ook andere oliebedrijven omhoog zoals BP (plus 3,4 procent in Londen) en TotalEnergies (plus 2 procent in Parijs). Die bedrijven kregen steun van de olieprijzen die ook weer opkrabbelden. Een vat Amerikaanse olie werd 3,9 procent meer waard op 70,80 dollar. Een vat Brentolie steeg 3 procent in waarde tot 74,87 dollar.
BioNTech
In Frankfurt won BioNTech haast 6 procent. De Duitse farmaceut en samenwerkingspartner Pfizer verwachten snel duidelijkheid te kunnen geven over de werkzaamheid van hun vaccin tegen de Omikron-variant. Binnen honderd dagen kan het vaccin aangepast zijn. Ook concurrent Moderna denkt snel een aangepast vaccin op de markt te kunnen brengen. De Amerikaanse farmaceut steeg een kleine 10 procent in Frankfurt.
Ease2pay klom ruim 11 procent. Beleggers zagen de aankoop van transactieplatform voor oplaadpalen Involtum wel zitten.
De euro was 1,1262 dollar waard, tegen 1,1307 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag halverwege de dag plots omhoog en sloten in de plus. Beleggers reageerden op opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump. Hij meldde dat de Verenigde Staten de aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen zullen pauzeren in afwachting van de lopende gesprekken met Iran. De feestvreugde op de beurs werd echter aan het einde van de handel getemperd toen de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf de gesprekken ontkende en Trumps bewering bestempelde als nepnieuws.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Touringcarbedrijven vrezen klanten te verliezen als ze vragen om compensatie voor de gestegen brandstofprijzen. Dat meldt een woordvoerster van hun branchevereniging Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV). Touringcarbedrijven zijn bijvoorbeeld ondernemingen die leerlingen vervoeren voor schoolreisjes.
59 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Air France heeft de opschorting van haar vluchten van en naar Dubai en Riyad verlengd tot en met 31 maart, en van en naar Tel Aviv en Beiroet tot en met 4 april. "Vanwege de veiligheidsomstandigheden op de bestemmingen en de sluiting van bepaalde luchtruimten is het bedrijf genoodzaakt de opschorting van haar vluchten te verlengen", maakte de luchtvaartmaatschappij maandag bekend.
1 uur geledenREUSEL (ANP) - Steeds meer rijscholen verhogen de leskosten vanwege de gestegen dieselprijs. Secretaris Hugo Mentink van de Vereniging Rijschool Belang (VRB) merkt dat een aantal rijscholen dit al heeft gedaan en verwacht dat "veruit de meeste" dat vroeg of laat ook zullen doen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen wijken volgend jaar tijdens de maandenlange renovatie van Eindhoven Airport uit naar de vliegvelden van Maastricht en het Duitse Weeze. Transavia verplaatst twee van de negen vliegtuigen naar Maastricht Aachen Airport (MAA) en vier naar Weeze, vlak over de grens bij Nijmegen. TUI verplaatst alle op Eindhoven geplande vluchten naar Maastricht.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met flinke winsten geopend. Beleggers op Wall Street reageerden positief op de opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump over een pauze van de aanvallen door de Verenigde Staten op Iraanse energiefaciliteiten de komende vijf dagen om ruimte te bieden voor onderhandelingen. De olieprijzen gingen daarop stevig omlaag.
3 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Veel bouw- en infrabedrijven maken zich zorgen over de gestegen brandstofprijzen, vooral die van diesel. Een woordvoerster van brancheorganisatie Bouwend Nederland zegt dat dit "absoluut" impact heeft op lopende en nieuwe bouwprojecten. Bedrijven zien de hogere dieselprijs ook terug in allerlei andere kosten, bijvoorbeeld voor transport.
4 uur geleden