
Europese beurzen herstellen wat na koersval door Omikron-variant
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen hebben maandag wat terrein goedgemaakt na de forse koersval van vrijdag. Toen schrokken beleggers van de uitbraak van de Omikron-variant van het coronavirus en mogelijke gevolgen die deze nieuwe variant voor de economie kan hebben. Vooral bedrijven die veel te lijden zouden hebben van extra coronabeperkingen zaten nu bij de stijgers.
Zo was winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield met een plus van 2,6 procent een van de grootste stijgers en werd oliemaatschappij Shell 2,7 procent hoger gezet. Ook chipbedrijven, die vrijdag harde klappen kregen, deden het nu weer goed. Chipmachinemaker ASML was de grootste stijger in de AEX en dikte 2,8 procent aan. Ook ASMI (plus 2,3 procent) en Besi (plus 2,6 procent) deden het goed. Bij de middelgrote bedrijven stond fitnesscentra-uitbater Basic-Fit (plus 2,9 procent) bovenaan.
Grootste daler in de AEX was Philips met een min van 3,3 procent. Beleggers maken zich nog altijd zorgen om de problemen met de slaapapneu-apparaten van het bedrijf en de mogelijke kosten die daarbij horen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway leverde 2,8 procent in. In de MidKap was PostNL (min 2,9 procent) de hekkensluiter. Als winkels open kunnen blijven hoeven consumenten minder online te bestellen en vervoert het postbedrijf ook minder pakketten.
Oliebedrijven omhoog
De AEX eindigde 0,7 procent in de plus op 787,01 punten. De MidKap steeg 0,3 procent tot 1037,04 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen gingen tot 0,9 procent omhoog.
Behalve Shell gingen ook andere oliebedrijven omhoog zoals BP (plus 3,4 procent in Londen) en TotalEnergies (plus 2 procent in Parijs). Die bedrijven kregen steun van de olieprijzen die ook weer opkrabbelden. Een vat Amerikaanse olie werd 3,9 procent meer waard op 70,80 dollar. Een vat Brentolie steeg 3 procent in waarde tot 74,87 dollar.
BioNTech
In Frankfurt won BioNTech haast 6 procent. De Duitse farmaceut en samenwerkingspartner Pfizer verwachten snel duidelijkheid te kunnen geven over de werkzaamheid van hun vaccin tegen de Omikron-variant. Binnen honderd dagen kan het vaccin aangepast zijn. Ook concurrent Moderna denkt snel een aangepast vaccin op de markt te kunnen brengen. De Amerikaanse farmaceut steeg een kleine 10 procent in Frankfurt.
Ease2pay klom ruim 11 procent. Beleggers zagen de aankoop van transactieplatform voor oplaadpalen Involtum wel zitten.
De euro was 1,1262 dollar waard, tegen 1,1307 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en VVMC lijken niet onder de indruk van de reactie van NS op de door hen gestelde ultimatums. In principe heeft het spoorbedrijf nog even tijd om daarop te reageren, maar de brief van NS was "weinig hoopgevend", aldus VVMC-voorzitter Wim Eilert.
24 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS heeft zondagmiddag gereageerd op ultimatums van vakbonden. Het spoorbedrijf wil de bonden op die manier weer aan tafel krijgen om een nieuwe cao uit te onderhandelen. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de vakbonden gehoor geven aan de reactie van NS, en daarmee in hoeverre stakingen zijn uitgesloten.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De luchtvaartindustrie profiteert van lagere olieprijzen die de kosten van kerosine drukken. Als gevolg daarvan hebben airlines ruimte om de prijzen van vliegtickets te verlagen, vertelde directeur Willie Walsh van de internationale brancheorganisatie voor luchtvaartmaatschappijen IATA.
6 uur geledenDELHI (ANP) - De Indiase luchtvaartmaatschappij IndiGo gaat samenwerken met Delta Air Lines, Air France-KLM en Virgin Atlantic. Daarmee willen de airlines meer steden in India verbinden met bestemmingen in de Verenigde Staten, Canada en Europa. Dat hebben de luchtvaartmaatschappijen zondag aangekondigd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal verkochte nieuwe auto's in Nederland is in mei gestegen na vier maanden met dalende cijfers. Dat hebben de autobrancheorganisaties RAI Vereniging, BOVAG en RDC zondag gemeld. De verkoop van Tesla's zit echter nog altijd in het slop.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De regering in Duitsland wil het aantrekkelijker maken voor Duitse bedrijven om over te stappen op een volledig elektrische auto. Het ministerie van Financiën is daarom van plan de belastingregels te wijzigen, meldt dpa op basis van een wetsvoorstel dat het persbureau heeft ingezien.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Elon Musk ontkent extensief drugsgebruik tijdens de verkiezingscampagne van Donald Trump vorig jaar. Hij reageert daarmee op een bericht van The New York Times, waarin werd beweerd dat Musk veelvuldig ketamine en andere soorten drugs zou gebruiken. "Voor de duidelijkheid, ik gebruik GEEN drugs! The New York Times liegt", schreef Musk in een bericht op X.
10 uur geleden