Europese beurzen herstellen wat na koersval door Omikron-variant
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen hebben maandag wat terrein goedgemaakt na de forse koersval van vrijdag. Toen schrokken beleggers van de uitbraak van de Omikron-variant van het coronavirus en mogelijke gevolgen die deze nieuwe variant voor de economie kan hebben. Vooral bedrijven die veel te lijden zouden hebben van extra coronabeperkingen zaten nu bij de stijgers.
Zo was winkelvastgoedfonds Unibail-Rodamco-Westfield met een plus van 2,6 procent een van de grootste stijgers en werd oliemaatschappij Shell 2,7 procent hoger gezet. Ook chipbedrijven, die vrijdag harde klappen kregen, deden het nu weer goed. Chipmachinemaker ASML was de grootste stijger in de AEX en dikte 2,8 procent aan. Ook ASMI (plus 2,3 procent) en Besi (plus 2,6 procent) deden het goed. Bij de middelgrote bedrijven stond fitnesscentra-uitbater Basic-Fit (plus 2,9 procent) bovenaan.
Grootste daler in de AEX was Philips met een min van 3,3 procent. Beleggers maken zich nog altijd zorgen om de problemen met de slaapapneu-apparaten van het bedrijf en de mogelijke kosten die daarbij horen. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway leverde 2,8 procent in. In de MidKap was PostNL (min 2,9 procent) de hekkensluiter. Als winkels open kunnen blijven hoeven consumenten minder online te bestellen en vervoert het postbedrijf ook minder pakketten.
Oliebedrijven omhoog
De AEX eindigde 0,7 procent in de plus op 787,01 punten. De MidKap steeg 0,3 procent tot 1037,04 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen gingen tot 0,9 procent omhoog.
Behalve Shell gingen ook andere oliebedrijven omhoog zoals BP (plus 3,4 procent in Londen) en TotalEnergies (plus 2 procent in Parijs). Die bedrijven kregen steun van de olieprijzen die ook weer opkrabbelden. Een vat Amerikaanse olie werd 3,9 procent meer waard op 70,80 dollar. Een vat Brentolie steeg 3 procent in waarde tot 74,87 dollar.
BioNTech
In Frankfurt won BioNTech haast 6 procent. De Duitse farmaceut en samenwerkingspartner Pfizer verwachten snel duidelijkheid te kunnen geven over de werkzaamheid van hun vaccin tegen de Omikron-variant. Binnen honderd dagen kan het vaccin aangepast zijn. Ook concurrent Moderna denkt snel een aangepast vaccin op de markt te kunnen brengen. De Amerikaanse farmaceut steeg een kleine 10 procent in Frankfurt.
Ease2pay klom ruim 11 procent. Beleggers zagen de aankoop van transactieplatform voor oplaadpalen Involtum wel zitten.
De euro was 1,1262 dollar waard, tegen 1,1307 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.
11 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.
12 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.
14 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.
15 uur geleden