Europese beurzen herpakken zich en sluiten met stevige plussen
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers in Europa lieten zich dinsdag niet van de wijs brengen door de onzekerheid over het heropstarten van gaspijp Nord Stream 1 en het bericht dat de Europese Centrale Bank (ECB) de rente donderdag mogelijk agressiever gaat verhogen dan verwacht. Aan het begin van de handel stonden er wel verliezen op de koersenborden, maar uiteindelijk sloten de belangrijkste beursgraadmeters met stevige plussen. Daarbij trokken beleggers zich ook op aan een gunstige stemming op Wall Street.
Persbureau Bloomberg meldde dat de beleidsmakers van de ECB overwegen om de rente donderdag met 0,5 procentpunt te verhogen om de hoge inflatie te bestrijden. Dat zou het dubbele zijn van de rentestap met een kwart procentpunt die de centrale bank eerder in het vooruitzicht heeft gesteld. Normaal gesproken is dat een ontwikkeling die beleggers niet leuk vinden, omdat een hogere rente slecht is voor de waardering van aandelen.
Ook kwam er een somber bericht uit Brussel. De Europese Commissie zou er eigenlijk niet meer op durven rekenen dat er donderdag weer gas stroomt via Nord Stream 1. Later op de dag werd de angst hiervoor evenwel wat gesust door ingewijden van persbureau Reuters. Die zeiden dat Rusland wel degelijk van plan is om de levering van gas via de belangrijke verbinding naar Duitsland te hervatten als het huidige groot onderhoud klaar is.
ING
In de ochtend was het sentiment op de beurzen erg timide. Maar in de middaguren verbeterde de stemming, geholpen door het opveren van de graadmeters in New York. Volgens kenners wees dat erop dat de markten goede verwachtingen hebben van de vele bedrijfsresultaten die komende weken naar buiten komen. Ook zouden mogelijke tegenslagen al zijn ingeprijsd. De AEX-index in Amsterdam ging uiteindelijk met een plus van 1,2 procent de handel uit op 689,47 punten. De MidKap steeg ook 1,2 procent tot 915,99 punten en de beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt wonnen tot 2,7 procent.
Grootste stijger bij de hoofdfondsen aan het Damrak was ING met een winst van 3,8 procent. Ook staalconcern ArcelorMittal en verfbedrijf AkzoNobel waren in trek met plussen tot 3,5 procent. In Parijs steeg EDF verder bijna 15 procent. De Franse overheid maakte de details bekend van haar plan om het energiebedrijf volledig te nationaliseren.
De euro dikte aan tot 1,0244 dollar, van 1,0160 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent minder op 102,35 dollar. Brentolie daalde 0,3 procent in prijs tot 105,95 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten om de toekomst van de Europese auto-industrie veilig te stellen, met minder strenge uitstootregels en meer steun voor Europese productie. Dat melden verschillende media, waaronder het Franse persbureau AFP, op basis van bronnen.
23 minuten geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit heeft goedkeuring gekregen van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een groter belang in Commerzbank. Daarmee lijkt de weg vrij voor UniCredit-topman Andrea Orcel om de controle over de Duitse bank over te nemen. Het gaat om een van de grootste Europese bankovernames in jaren.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft donderdag aangekondigd de vrijgave van strategische oliereserves te versnellen vanwege de sterk stijgende brandstofprijzen. Daarmee geeft de organisatie gehoor aan oproepen van de G7, de groep van grote industrielanden waaronder Duitsland en Frankrijk.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren donderdag de grote verliezers op de beurs in Amsterdam. Wereldwijd zijn chipbedrijven in de uitverkoop gedaan, door zorgen of de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie de hoge waarderingen wel rechtvaardigen. Beleggers zochten daardoor hun heil in de veiligheid van obligaties.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het bekende fietsenmerk Sparta, dat onder de failliete fietsenfabrikant Accell valt, maakt een doorstart. De curatoren van Accell melden donderdag dat Sparta is verkocht aan het in Amsterdam gevestigde e-bikebedrijf Tenways. Daarmee krijgt Sparta een nieuwe eigenaar en blijft het merk volgens de curatoren behouden.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse minister van Cultuur is bezorgd over de overname van de media- en entertainmenttak van omroep ITV door Sky. De deal werd in juli bekend, maar minister Lisa Nandy zei donderdag zich zorgen te maken over de vrijheid van meningsuiting en de inhoudelijke diversiteit van de media in het Verenigd Koninkrijk. Ze verklaarde dat ze neigt naar ingrijpen op grond van het algemeen belang.
4 uur geleden