Europese beurzen flink lager na rentevergadering ECB
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag met behoorlijke verliezen gesloten. De aandacht van beleggers ging vooral uit naar de rentevergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) die in Amsterdam werd gehouden. De ECB is van plan de rente in juli voor het eerst sinds 2011 weer te verhogen. De rentetarieven in het eurogebied gaan dan naar verwachting met een kwart procentpunt omhoog. Daarmee wil de centrale bank de hoge inflatie beteugelen. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde wel dat door de rentestap de inflatie niet meteen zal dalen.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 1,6 procent lager op 699,58 punten. De MidKap daalde 1,5 procent tot 999,95 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1,7 procent omlaag.
In september zou dan een nieuwe renteverhoging moeten volgen. De ECB houdt nog wel een slag om de arm omdat het definitieve besluit over de rentestappen genomen zal worden in de vergaderingen in de betreffende maanden. Als gevolg van het economisch herstel uit de coronacrisis en de oorlog in Oekraïne is het leven in de eurozone in rap tempo duurder geworden. Beleidsmakers bij de ECB gaan nu uit van 6,8 procent inflatie dit jaar en 3,5 procent in 2023, wat fors meer is dan ze in maart voorspelden. Daardoor werd duidelijk dat de ECB niet lang meer kon wachten met ingrijpen. De economische groei zal door Oekraïne juist veel lager uitvallen dan eerder geraamd.
NN Group
In de AEX was verzekeraar NN Group de grootste stijger met een plus van 1,5 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was hekkensluiter met een koersdaling van 5,6 procent. Ook staalproducent ArcelorMittal, chipbedrijf ASMI en zorgtechnologieconcern Philips stonden in de staartgroep met minnen tot 4,6 procent.
In de MidKap was koffieconcern JDE Peet's de enige winnaar met een winst van 0,5 procent. Laadpalenfabrikant en energiespecialist Alfen bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen met een min van 4,3 procent.
HelloFresh
In Frankfurt was maaltijdboxbezorger HelloFresh een opvallende daler met een verlies van 7,7 procent. Delivery Hero daalde 4,9 procent op de Duitse beurs en Deliveroo ging 3 procent omlaag in Londen.
De euro was 1,0663 dollar waard, tegen 1,0736 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 121,80 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 123,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
VOORBURG (ANP) - Meer automobilisten rijden na het tanken weg zonder te betalen door hogere brandstofprijzen. Sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten is er een toename van meer dan een kwart in het aantal tankbeurten waarbij niet betaald wordt. Dat ziet SODA, een organisatie die voor tankstations achter wanbetalers aangaat.
2 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Pensioenfonds ABP en vermogensbeheerder CBRE Investment Management investeren in de bouw van nieuwe huurwoningen voor senioren. Met een startkapitaal van 350 miljoen euro willen de partijen in de komende jaren ongeveer duizend seniorenwoningen bouwen.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De tabaksfabrikanten British American Tobacco (BAT) International en Philip Morris zijn onder boetes uitgekomen voor sponsoring op festivals, maar worden nog steeds bestraft voor het maken van verboden reclame. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) oordeelde dinsdag dat drie van de vier boetes die door de overheid zijn opgelegd aan de fabrikanten van onder meer Pall Mall, Dunhill, Lucky Strike en Marlboro, onterecht zijn.
49 minuten geledenFRANKFURT (ANP) - Europa's afhankelijkheid van fossiele brandstoffen vormt risico's voor de prijsstabiliteit. Daarvoor waarschuwt Frank Elderson, bestuurslid van de Europese Centrale Bank (ECB) in een blogpost. "Europa's energieafhankelijkheid is een van de kritieke kwetsbaarheden van onze economie geworden."
2 uur geledenGURUGRAM (ANP) - Campbell Wilson, topman bij Air India, heeft zijn vertrek aangekondigd. Het bedrijf kampt met forse verliezen en heeft last van strengere regelgeving rondom veiligheid na een crash van een vliegtuig van de maatschappij afgelopen zomer.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bijna een op de vijf tankstations in Frankrijk kampt met een tekort aan een of meerdere brandstoffen. Dat zei de Franse staatssecretaris van Energie Maud Bregeon. Zij voegde daaraan toe dat vooral tankstations van TotalEnergies problemen hebben. De Franse oliemaatschappij heeft de prijs aan de pomp in Frankrijk sinds het begin van de oorlog laag gehouden, wat tot meer drukte heeft geleid op zijn tankstations.
2 uur geledenDUIVEN (ANP) - Het IKEA-filiaal in Duiven blijft ook dinsdag de hele dag dicht, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat bevestigde een woordvoerder van de woonwinkel. IKEA had goede hoop dat de winkel weer open zou zijn. Dat moet nu op woensdag gebeuren.
4 uur geleden