Europese beurzen flink lager na rentevergadering ECB
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn donderdag met behoorlijke verliezen gesloten. De aandacht van beleggers ging vooral uit naar de rentevergadering van de Europese Centrale Bank (ECB) die in Amsterdam werd gehouden. De ECB is van plan de rente in juli voor het eerst sinds 2011 weer te verhogen. De rentetarieven in het eurogebied gaan dan naar verwachting met een kwart procentpunt omhoog. Daarmee wil de centrale bank de hoge inflatie beteugelen. ECB-president Christine Lagarde waarschuwde wel dat door de rentestap de inflatie niet meteen zal dalen.
De AEX-index op Beursplein 5 eindigde 1,6 procent lager op 699,58 punten. De MidKap daalde 1,5 procent tot 999,95 punten. De hoofdgraadmeters in Londen, Parijs en Frankfurt gingen tot 1,7 procent omlaag.
In september zou dan een nieuwe renteverhoging moeten volgen. De ECB houdt nog wel een slag om de arm omdat het definitieve besluit over de rentestappen genomen zal worden in de vergaderingen in de betreffende maanden. Als gevolg van het economisch herstel uit de coronacrisis en de oorlog in Oekraïne is het leven in de eurozone in rap tempo duurder geworden. Beleidsmakers bij de ECB gaan nu uit van 6,8 procent inflatie dit jaar en 3,5 procent in 2023, wat fors meer is dan ze in maart voorspelden. Daardoor werd duidelijk dat de ECB niet lang meer kon wachten met ingrijpen. De economische groei zal door Oekraïne juist veel lager uitvallen dan eerder geraamd.
NN Group
In de AEX was verzekeraar NN Group de grootste stijger met een plus van 1,5 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was hekkensluiter met een koersdaling van 5,6 procent. Ook staalproducent ArcelorMittal, chipbedrijf ASMI en zorgtechnologieconcern Philips stonden in de staartgroep met minnen tot 4,6 procent.
In de MidKap was koffieconcern JDE Peet's de enige winnaar met een winst van 0,5 procent. Laadpalenfabrikant en energiespecialist Alfen bungelde onderaan bij de middelgrote fondsen met een min van 4,3 procent.
HelloFresh
In Frankfurt was maaltijdboxbezorger HelloFresh een opvallende daler met een verlies van 7,7 procent. Delivery Hero daalde 4,9 procent op de Duitse beurs en Deliveroo ging 3 procent omlaag in Londen.
De euro was 1,0663 dollar waard, tegen 1,0736 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 121,80 dollar. Brentolie werd 0,1 procent goedkoper op 123,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
39 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
2 uur geleden