Europese beurzen flink lager door zorgen Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag flink onderuit door zorgen bij beleggers over de oplopende spanningen rond Oekraïne. Bij schermutselingen aan de Oekraïense grens zouden doden zijn gevallen en pro-Russische separatisten hebben om hulp van Moskou gevraagd bij het uitroepen van de onafhankelijkheid van de afvallige regio's in het oosten van Oekraïne.
De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij overweegt de afvallige regio's Donetsk en Loehansk als onafhankelijk te beschouwen, nadat leiders van die regio's daar op hadden aandrongen. Poetin benadrukt dat hij de regio's niet zou willen annexeren en wil nog deze maandag een besluit nemen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov gaan deze week praten over het conflict.
De Amsterdamse AEX-index eindigde met een koersverlies van 2 procent op 729,73 punten. De MidKap zakte ook 2 procent, tot 1026,01 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren eveneens tot 2 procent. Londen hield de schade beperkt tot een min van 0,4 procent. In Moskou kelderde de RTS-index meer dan 13 procent.
Daling
In de AEX waren techinvesteerder Prosus en chipbedrijf Besi de grootste dalers met minnen tot 7,2 procent, gevolgd door verfproducent AkzoNobel die 3,5 procent lager werd gezet. Alle 25 hoofdfondsen op het Damrak sloten in het rood.
In de MidKap zette Fugro (plus 4 procent) de opmars voort. De bodemonderzoeker werd voor het weekend al bijna 18 procent meer waard dankzij sterke resultaten. Laadpalenfabrikant Alfen, die vorige week nog flink hoger werd gezet na goed ontvangen cijfers, was de grootste verliezer bij de middelgrote bedrijven met een min van ruim 6 procent.
Credit Suisse
In Zürich zakte Credit Suisse 2,8 procent. Volgens diverse media zouden gelekte data van de Zwitserse bank de rekeningen hebben blootgelegd van klanten die betrokken zijn geweest bij marteling, drugshandel, witwassen van geld, corruptie en andere ernstige misdaden. De bank spreekt de beschuldigingen tegen.
De euro was 1,1338 dollar waard, tegen 1,1332 dollar bij het slot van de handel op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,8 procent tot 92,70 dollar. Brentolie kostte ook 1,8 procent meer, op 95,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde export van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) heeft dit jaar de sterkste stijging in drie jaar tijd laten zien. Dat meldt grondstoffenmarktonderzoeker Kpler. Die stijging kwam vooral doordat meer lng uit Canada en de Verenigde Staten werd geleverd via exportterminals.
11 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - Meta koopt het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus, dat een digitale hulp aanbiedt die zelfstandig taken uitvoert. Met de overname haalt het Amerikaanse moederbedrijf van Facebook en Instagram een bedrijf binnen dat met abonnementen geld verdient aan kunstmatige intelligentie.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkers rekenen op een iets betere oliebollenverkoop rond de jaarwisseling door het verwachte koude en droge weer. Volgens Bakker Van Maanen, met tientallen vestigingen in Nederland, kunnen gunstige weersomstandigheden zorgen voor wel 15 tot 20 procent meer verkopen. De wat kleinere keten Meesterbakker Voskamp denkt dat het weer vooral de kwaliteit van de oliebol ten goede komt, omdat die bij droog weer knapperiger blijft dan bij regenachtige omstandigheden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in november licht gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In oktober waren de prijzen gelijk aan die van een jaar eerder.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
9 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
13 uur geleden