
Europese beurzen flink lager door zorgen Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen maandag flink onderuit door zorgen bij beleggers over de oplopende spanningen rond Oekraïne. Bij schermutselingen aan de Oekraïense grens zouden doden zijn gevallen en pro-Russische separatisten hebben om hulp van Moskou gevraagd bij het uitroepen van de onafhankelijkheid van de afvallige regio's in het oosten van Oekraïne.
De Russische president Vladimir Poetin zegt dat hij overweegt de afvallige regio's Donetsk en Loehansk als onafhankelijk te beschouwen, nadat leiders van die regio's daar op hadden aandrongen. Poetin benadrukt dat hij de regio's niet zou willen annexeren en wil nog deze maandag een besluit nemen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov gaan deze week praten over het conflict.
De Amsterdamse AEX-index eindigde met een koersverlies van 2 procent op 729,73 punten. De MidKap zakte ook 2 procent, tot 1026,01 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren eveneens tot 2 procent. Londen hield de schade beperkt tot een min van 0,4 procent. In Moskou kelderde de RTS-index meer dan 13 procent.
Daling
In de AEX waren techinvesteerder Prosus en chipbedrijf Besi de grootste dalers met minnen tot 7,2 procent, gevolgd door verfproducent AkzoNobel die 3,5 procent lager werd gezet. Alle 25 hoofdfondsen op het Damrak sloten in het rood.
In de MidKap zette Fugro (plus 4 procent) de opmars voort. De bodemonderzoeker werd voor het weekend al bijna 18 procent meer waard dankzij sterke resultaten. Laadpalenfabrikant Alfen, die vorige week nog flink hoger werd gezet na goed ontvangen cijfers, was de grootste verliezer bij de middelgrote bedrijven met een min van ruim 6 procent.
Credit Suisse
In Zürich zakte Credit Suisse 2,8 procent. Volgens diverse media zouden gelekte data van de Zwitserse bank de rekeningen hebben blootgelegd van klanten die betrokken zijn geweest bij marteling, drugshandel, witwassen van geld, corruptie en andere ernstige misdaden. De bank spreekt de beschuldigingen tegen.
De euro was 1,1338 dollar waard, tegen 1,1332 dollar bij het slot van de handel op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 1,8 procent tot 92,70 dollar. Brentolie kostte ook 1,8 procent meer, op 95,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Tesla is donderdag ruim 14 procent lager geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De koersval komt overeen met ruim 100 miljard dollar aan verdampte beurswaarde. Beleggers reageerden op onenigheid tussen Donald Trump en Tesla-topman Elon Musk, die eerder nog optrad als adviseur voor de Amerikaanse president. Het gekibbel ging over Trumps "megawet" met forse lastenverlichtingen, die Musk heeft omschreven als een gedrocht.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenkoers van Tesla is donderdag tussentijds 17 procent gekelderd op de aandelenbeurs in New York. De koersval komt overeen met ruim 100 miljard dollar aan beurswaarde. Beleggers reageerden op onenigheid tussen de Amerikaanse president Donald Trump en Tesla-topman Elon Musk. Die ging over Trumps "megawet" met forse lastenverlichtingen, waar Musk flinke kritiek op heeft.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Delta Air Lines waarschuwt voor de gevolgen van nieuwe heffingen op de import van vliegtuigen en onderdelen. Die kunnen de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij dwingen te stoppen met het kopen van in het buitenland gemaakte vliegtuigen, met gevolgen voor miljoenen klanten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies staat vanaf donderdag voor een rechtbank in Parijs in een zaak die is aangespannen door klimaatactivisten over greenwashing. Daarbij doet een bedrijf zich schoner voor dan het in werkelijkheid is. Milieuorganisaties zeggen dat TotalEnergies klanten misleidt met claims over duurzaamheid en klimaat.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met een kleine winst gesloten na de nieuwe renteverlaging door de Europese Centrale Bank (ECB). De centrale bank verlaagde de rente in het eurogebied voor de achtste keer sinds juni vorig jaar, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft donderdag met zijn Chinese evenknie Xi Jinping "vrijwel uitsluitend" gesproken over handel. Dat meldt hij op zijn socialemediaplatform Truth Social, nadat het Chinese staatspersbureau Xinhua eerder had bericht over een telefoongesprek tussen de twee presidenten. Volgens Trump komen teams van beide landen binnenkort bijeen voor handelsgesprekken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote werkgevers laten personeel vrijdag thuiswerken tijdens de aangekondigde treinstaking, komt naar voren uit een rondgang van het ANP. Bij veel bedrijven is hybride werken sinds corona gemeengoed gebleven. Op de laatste dag van de werkweek kiezen veel kantoormedewerkers er toch al vaak voor niet naar kantoor te komen.
12 uur geleden